تشدید اختلاف با دموكرات ها؛ترامپ:پنهان كاری نكردم

نیویورك- ایرنا- رئیس جمهوری آمریكا در حالی كه دیدار با سران دموكرات كنگره را تعلیق كرد، با عصبانیت در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: هرگز پنهان كاری نكرده ام.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه در حالی كه قرار بود با نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریكا و چاك شومر رهبر اقلیت دموكرات های سنا دیدار داشته باشد، به خاطر اظهار نظر اخیر پلوسی آن را تعلیق كرد و این دو نماینده به كنگره بازگشتند.
پلوسی صبح امروز گفته بود كه همه دموكرات ها معتقدند كه ترامپ در پوشاندن حقیقت در گزارش بازرس مولر مسئول كمیته تحقیقات انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در 2016 مشاركت داشته است.
ترامپ در پاسخ به این مساله به سرعت كنفرانس خبری گذاشت و گفت: من هرگز پنهان كاری نكرده ام. شماها بهتر از هر كسی می دانید كه این كار را نكرده ام.
ترامپ با اشاره به گزارش مولر گفت: این خط آخر است كه می گوید نه تبانی و نه ممانعت از اجرای عدالت وجود نداشته است.
وی ادامه داد: همه این كارها تلاشی برای تخریب رئیس جمهوری است. این طرف مقابل است كه مرتكب جرم شد. دموكرات ها بیشتر علاقه دارند كه تحقیق كنند تا با من در موضوعات، تجارت، زیر ساخت ها و كاهش قیمت ها همكاری كنند.
رئیس جمهوری آمریكا 'بگذارید آنها بازی خود را داشته باشند' و با اشاره به تحقیق و احضاریه، اضافه كرد: من به كنگره احترام می گذارم اما آنچه را كه آنها انجام می دهند یك سوء استفاده است.
ترامپ در جملاتی تهدید آمیز اظهار كرد: در اینجا یك خطر وجود دارد. اگر روزی یك دموكرات رئیس جمهوری شود و شما یك مجلس جمهوری خواه داشته باشید، در آن صورت می توانید به هر دلیلی او را استیضاح كنید.
وی در حالی در جمع خبرنگاران حاضر شد كه در مقابل تریبون خود، تابلویی از دستاوردهای اقتصادی و اشتغالزایی خود را به نمایش درآورده بود.
كمیته تحقیقات انتخابات 2016 به سرپرستی رابرت مولر از ابتدای سال 2017 آغاز به كار كرد و تا مارس 2019 به كار خود پایان داد.
گزارش ارائه شده از این كمیته 448 صفحه است كه وزیر دادگستری ترامپ با حذف بخش هایی، آن را در اختیار كنگره قرار داد.
مولر در این تحقیقات، تبانی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه را تایید نكرد اما درباره دخالت ترامپ در روند تحقیقات و مانع تراشی وی به صراحت اعلام كند كه چنین نبوده است.
این مساله باعث شد تا نمایندگان دموكرات و حتی برخی از جمهوریخواهان، خواستار استیضاح رئیس جمهوری ایالات متحده آمریكا شوند كه البته تا كنون به دلایل گوناگون كه یكی از آنها اكثریت جمهوریخواهان در سنا، در دستور كار مجلس نمایندگان قرار نگرفته است.
به دنبال این رویداد كه ترامپ حاضر نشد با دموكراتهایی كه به دفترش رفته بودند، جلسه ای بگذارد، نانسی پلوسی و چاك شومر در كنگره كنفرانس خبری برپا كردند.
در این كنفرانس، دو مقام دموكرات به تشریح برنامه هایی كه قرار بود در دیدار با ترامپ مطرح كنند پرداختند و تاكید كردند كه آنها به موضوعات اساسی آمریكا همچون اقتصاد، شغل و زیرساخت ها اهمیت می دهند.
اما شومر در كنار این مسایل با توجه به اتفاق امروز، گفت: ما می خواهیم رئیس جمهوری به وظایف قانون اساسی كنگره احترام بگذارد و در كنار آن هم شغل، درآمد و ثروت برای طبقه متوسط آمریكا ایجاد كند.
وی تصریح كرد: ما می توانیم هر دوی اینها را با هم انجام دهیم اما رئیس جمهوری نشان داده است كه هیچ یك را نمی خواهد.
اروپام*1429