درمان بیماران ایلام در خارج از استان خوشایند نیست

ایلام - ایرنا - قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: درمان بیماران ایلام در خارج از استان خوشایند نیست و باید یك بیمار ایلامی در استان درمان شود.

به گزارش ایرنا، ایرج حریرچی عصر چهارشنبه در آیین تكریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایلام اظهار كرد: اولویت وزارت بهداشت در سال جاری خدمات رسانی به قشر فقیر و محرومان است چرا كه برخی از مشكلات اقتصادی سبب شده مردم كمتر برای درمان به پزشك مراجعه كنند.
وی عنوان كرد: یكی از تعاریف پوشش همگانی سلامت این است كه هیچ خدمتی نباید در جامعه عرضه شود مگر اینكه فقرا بهره مند شوند، بنابراین مسئولان وزارت بهداشت با تاكید بر این اصل بر خدمات رسانی گسترده به این اقشار توجه دارند.
حریرچی با اشاره به اینكه نظام سلامت باید پاسخگوی نیازهای درمانی مردم باشد، بیان كرد: سال جاری به دلیل وجود مشكلات اقتصادی، جامعه پزشكی وظایف سنگین و خطیری بر عهده دارد و باید به مردم توجه ویژه داشته باشد.
قائم مقام وزیر بهداشت عنوان كرد: امروزه پیشرفت‌های زیادی در بخش پزشكی استان ایلام حاصل شده كه نسبت به 30 سال گذشته بی سابقه است، اما این كافی نیست و باید اقدامات بیشتری در حوزه درمانی و بهداشتی استان صورت گیرد.
وی ادامه داد: استانی مثل ایلام كه امروز در بیشتر رشته های پزشكی دارای پزشك متخصص و فوق تخصص است، نباید بیماران آن برای درمان به سایر نقاط كشور مراجعه كنند كه دچار هزینه های بیشتر شوند.
او عنوان كرد: بیش از 185 عضو هیات علمی در دانشگاه علوم پزشكی ایلام فعالیت دارند و اعتقاد داریم بخش مهمی از نیازهای درمانی در داخل استان قابل انجام است مگر در مواردی مثل پیوند مغر و استخوان، بعضی از سرطان ها و... كه باید بیمار از استان خارج شود.
حریرچی گفت: متاسفانه میزان خروج بیماران از استان ایلام قابل تامل است، ایلامی باید ایلام درمان شود و باید حداقل ٨5 تا ٩٠ درصد بیماران استان ایلام به خاطر درمان در استان های دیگر سرگردان نشده و در خود استان ایلام درمان شوند.
قائم مقام وزیر بهداشت از تكمیل بیمارستان 376 تختخوابی شهر ایلام در آینده نزدیك خبر داد و گفت: ساخت این بیمارستان در روند خدمات رسانی به مردم استان در بخش پزشكی كمك شایانی خواهد كرد.
معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام نیز گفت: اقدامات بسیار خوبی سال های اخیر در حوزه بهداشت و درمانی استان رخ داده و امیدواریم این روند با برنامه ریزی بهتر ادامه پیدا كند.
محمد نوذری با اشاره به اینكه در دوران مدیریت طول مدیریت مهم نیست و اثر بخشی مدیریت مهمتر است، تصریح كرد: مدیریت جدید باید تمركز خود را به خدمت و كمك به مردم بیشتر كند و تحویل گرفتن مردم بر همه جوانب زندگی پزشكان و مدیران تاثیر مستقیم و مثبت دارد.
در پایان این آیین دكتر محمد كریمیان به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشكی استان ایلام معرفی و از زحمات دكتر كریم همتی قدردانی شد.
7177/6034