خانه «بَرَك» در شهر مود سربيشه راه اندازي مي شود

بيرجند - ايرنا - مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سربيشه گفت: نخستين خانه «بَرك» ايران در شهر مود اين شهرستان با اعتبار 70 ميليون تومان تعمير، تجهيز و راه اندازي مي شود.

هاشم اتفاقي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين خانه همزمان با روز جهاني صنايع دستي (20 خردادماه) امسال به بهره برداري مي رسد.
وي با بيان اينكه « بَرَك بافي » شهر مود در چند سال گذشته ثبت ملي شده است، اضافه كرد: در خانه برك مود تلاش خواهيم كرد كه چرخه برك بافي را تكميل كنيم و توليد اين محصول را از فرآوري كرك تا تبديل آن به پارچه و البسه به نمايش بگذاريم.
اتفاقي ادامه داد: همچنين نمايشگاه فروش محصولات برك بافي نيز در اين خانه در نظر گرفته شده است.
وي هدف از راه اندازي خانه برك در شهر مود را معرفي هنر صنعت برك بافي به گردشگران و ايجاد اشتغال و رونق اين هنر صنعت ذكر و اضافه كرد: هنر صنعت برك بافي به عنوان يكي از هنرهاي فاخر خراسان جنوبي در سه سال گذشته در شهر مود احيا شده و 6 كارگاه خانگي برك بافي در اين شهر فعال است.
مسئول نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سربيشه عنوان كرد: هزينه تمام شده هر متر پارچه برك بافي بيش از 350 هزار تومان است و تمام محصولات توليدي صنعت گران شهر مود با همين قيمت بالا به فروش مي رسد و مشتريان خارجي زيادي دارد.
اتفاقي گفت: براي رونق برك بافي در دبيرستان كاردانش آمنه شهر مود با همكاري آموزش و پرورش هنر برك بافي به دانش آموزان آموزش داده مي شود.
وي اظهار داشت: اين هنر صنعت همانند توبافي خراشاد ظرفيت ثبت جهاني را دارد و رونق و معرفي اين صنعت نيازمند همكاري صنعتگران و جوامع محلي است.
شهر مود مركز بخش مود شهرستان سربيشه در 30 كيلومتري بيرجند قرار دارد.
شهرستان سربيشه به مركزيت شهر سربيشه در فاصله 66 كيلومتري جنوب بيرجند مركز خراسان جنوبي قرار دارد.
7556* 6054