۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۴
کد خبر: 83324380
۰ نفر
آيين محلي گره گشا در شهر خورموج برگزار شد

بوشهر-ايرنا- رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان دشتي گفت: آئين محلي گره گشاه به همت باشگاه كتاب خواني گل واژه در خورموج با اهدا كتاب به كودكان برگزار شد.

به گزارش ايرنا، حميد زارعي روز چهارشنبه در اين آئين گفت: مراسم گره گشا يكي از سنت هاي قديمي استان بوشهر است و در نيمه ماه مبارك رمضان همزمان با ميلاد امام حسن مجتبي (ع) برگزار مي شود.
وي بيان كرد: چند روز قبل از مراسم گره گشا خانواده ها اقدام به تهيه و آماده سازي آجيل مخصوص و تنقلات مي كنند.
زارعي ادامه داد: مادران نيز براي بچه ها كيسه هايي از پارچه هاي رنگارنگ مي دوزند كه نخي به آن وصل است و بچه ها آن ها را به گردن مي اندازند و با نشاط و شادماني پس از افطار، به صورت گروهي در كوچه ها حركت مي كنند.
وي اضافه كرد: بچه ها به در خانه ها مي روند و با خواندن شعرهايي از آنان آجيل گره گشو در خواست مي كنند.
مدير باشگاه كتاب خواني گل واژه خورموج گفت: اين مراسم قديمي ريشه در فرهنگ مردم شهرستان دشتي دارد و بايد بعنوان يك سنت اجتماعي حفظ شود.
صديقه محمدي افزود: وجه تسميه اين مراسم به « گره گشو » يعني باز شدن گره، شايد به دليل رسيدن ماه رمضان به نيمه يعني پانزدهمين روز باشد كه از آن به بعد تعداد روزها رو به كاهش مي گذارد و در حقيقت گره از كار روزه داران باز مي شود.
محمدي ادامه داد: اعضاي باشگاه كتاب خواني گل واژه در راستاي ترويج فرهنگ كتاب و كتاب خواني در كنار شيريني و آجيل به بچه ها كتاب هديه دادند.
شهر خورموج مركز شهرستان دشتي با 41 هزار نفر جمعيت در 80 كيلومتري جنوب بوشهر واقع است.
7206/6047/6045