استاندار: روابط تجاري با تركمنستان اولويت خراسان شمالي است

بجنورد- ايرنا- استاندار خراسان شمالي گفت: ايجاد روابط موثر تجاري و بازرگاني با همه كشورهاي همسايه در برنامه اين استان است اما تركمنستان به علت قرابت و مشتركات بسيار فرهنگي در اولويت قرار دارد.

به گزارش ايرنا محمدعلي شجاعي روز چهارشنبه در نشستي با سركنسول تركمنستان در مشهد، افزود: البته اكنون نيز ما با اين كشور دوست و همسايه ارتباط داريم اما مي توان آن را گسترش داد.
وي اظهار كرد: خراسان شمالي اين آمادگي را دارد كه در حوزه هاي مختلف، به ويژه كشاورزي، گردشگري و صادرات خدمات فني و مهندسي با اين كشور مراوده داشته باشد.
وي افزود: در حوزه كشاورزي مزيت هاي زيادي داريم و مباحث گردشگري بين اين استان و تركمنستان را هم مي توان گسترش داد.
شجاعي با بيان اينكه در حوزه هاي ورزشي و علمي نيز براي پذيرايي از اردوهاي ورزشي و دانشجويان تركمنستان آمادگي داريم، گفت: در حوزه اي چون گردشگري سلامت هم از صفر تا صد ورود گردشگر سلامت را با بهاي كارشناسي تضمين مي كنيم.
وي با تاكيد بر ضرورت توسعه گردشگري بين دو منطقه، افزود: در اين زمينه تا كنون قدمي برداشته نشده اما اين آمادگي را داريم كه در اين مسير يك خط پروازي برقرار كنيم.
نماينده عالي دولت در خراسان شمالي گفت: براي بازگشايي معبر مرزي و بازارچه مشترك خود را متعهد مي دادنم كه آنچه را كه مي توانم در خاك خود انجام دهم.
شجاعي افزود: بسته برنامه ها و پيشنهادهاي خراسان شمالي براي بهبود و بهتر شدن مراودات با تركمنستان فردا ارائه مي شود و انتظار داريم در مدت معلومي، به اين بسته پاسخ داده شود.

* 2 منطقه اشتراكات بسياري دارند
سركنسول تركمنستان در مشهد هدف از اين ديدار را رفع برخي موانع و مشكلات موجود در زمينه مراودات تجاري و فرهنگي بين دوطرف دانست و گفت: تركمنستان و خراسان شمالي داراي مشتركات فرهنگي، قومي و تاريخي بسياري هستند كه مي تواند به تبادلات اقتصادي و فرهنگي بين دو منطقه كمك كند.
الياس غايپ اف افزود: درخواست دارم پيشنهادهاي خراسان شمالي به صورت مكتوب ارائه شود تا آنرا با مقامات مرتبط مطرح كرده و پس از حدود يكماه پاسخ آنرا اعلام كنيم.
وي افزود: به صفر رساندن زندانيان از اقداماتي بود كه انجام شد اما به مرزنشينان اجراي مقررات و ضوابط تبيين و تفهيم شود تا با ناديده گرفتن قوانين مرزي، مشكل جديدي به وجود نيايد.
وي در ادامه به افزايش پوشش گياهي در منطقه مرزي نيز اشاره كرد و افزود: با گرم شدن هوا و خشك شدن اين علف ها احتمال آتش سوزي افزايش مي يابد كه لازم است براي اين مشكل و جلوگيري از خسارات آن، تدابير و راهكارهاي لازم بين 2 منطقه انديشيده شود.
غايپ اف به مذاكرات خود با استاندار آخال تركمنستان اشاره كرد و افزود: استاندار آخال اعلام آمادگي كرد تا در مباحث فرهنگي با خراسان شمالي، به عنوان استان همسايه، همكاري كند.
معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار خراسان شمالي نيز در اين نشست اين استان را آماده همكاري در زمينه هاي علمي گردشگري و فرهنگي و نيز پذيرش دانشجو از كشور همسايه اعلام كرد و افزود: تسهيل در صدور رواديد و پروانه گذر مرزي از ديگر درخواست هاي خراسان شمالي است.
ولي الله حياتي، افزود: با توجه به نبود مرز باز، گاه چوپاناني كه دام آنان براي تعليف وارد خاك تركمنستان مي شود، دستگير مي شوند كه اگر چه بين مرزباني ها همكاري هست اما اگر اين همكاري بيشتر و اين موارد در همان مرزباني حل و فصل شود شاهد طولاني شدن پروسه نخواهيم بود.
به گزارش ايرنا، سركنسول تركمنستان در مشهد، در سفر دوروزه خود به خراسان شمالي با فعالان اقتصادي اين استان نيز ديدار كرد.
استان خراسان شمالي داراي 301 كيلومتر مرز مشترك زميني با كشور تركمنستان است.
ب/5132