زندانيان و خانواده آنها تحت پوشش بيمه سلامت قرار مي گيرند

تهران- ايرنا- مديركل بيمه گري و درآمد سازمان بيمه سلامت گفت: زندانيان و خانواده آنها تحت پوشش بيمه سلامت قرار مي‌گيرند.

به گزارش سازمان بيمه سلامت، داوود حاجي قاسمعلي روز چهارشنبه با اعلام اين خبر افزود: از سال‌ها پيش زندانيان تحت پوشش بيمه بودند، ولي بودجه‌اي براي اين موضوع در نظر گرفته نشده بود كه امسال در رديف بودجه‌اي سازمان بيمه سلامت، مبلغي براي اين موضوع در نظر گرفته شد.
وي ادامه داد: قرار بر اين است كه كليه امور مربوط به بيمه سلامت زندانيان را به صورت الكترونيكي انجام بدهيم و استفاده از كاغذ در اين رابطه حذف شود. يعني بعد از مراجعه زنداني به مراكز درماني، از بانك اطلاعات زندان‌ها استعلام مي‌شود و سپس خدمات سلامت را به زنداني يا خانواده آنها ارائه مي‌دهند.
حاجي قاسمعلي بيان كرد: البته در حال حاضر بيشتر خدمات سرپايي در داخل زندان‌ها ارائه مي‌شود كه اين موارد خارج از تعهد بيمه سلامت است و موارد سرپايي و بستري كه در خارج از زندان‌ها و در مراكز درماني ارائه مي‌شود را تحت پوشش بيمه سلامت قرار مي‌دهيم.
مديركل بيمه گري و درآمد سازمان بيمه سلامت گفت: اكثر خانواده زنداني‌ها يا در حال حاضر تحت پوشش بيمه سلامت هستند يا قبلا تحت پوشش كميته امداد امام خميني (ره) بودند كه پس از انتقال بيمه شدگان كميته امداد به بيمه سلامت، تحت پوشش قرار گرفتند و فقط تعداد اندكي از خانواده زنداني‌ها در حال حاضر تحت پوشش بيمه نيستند. اين افراد در قالب صندوق ساير اقشار بيمه سلامت تحت پوشش قرار مي‌گيرند.
وي درباره مشكلات ارائه خدمات بيمه‌اي به زندانيان نيز اظهار داشت: دو موضوع درباره زنداني‌ها وجود دارد كه ارائه خدمات را با مشكل مواجه مي‌كند. اولين نكته اينكه اطلاعات زنداني‌ها محرمانه است و اسامي آنها در اختيار ما قرار نمي‌گيرد و دومين محدوديت هم ثابت نبودن زمان درباره زنداني‌ها است. به همين علت نمي‌توان به زنداني‌ها يا خانواده آن‌ها دفترچه با تاريخ ثابت داد و در نتيجه بايد خدمات بيمه‌اي به صورت الكترونيك و استعلام الكترونيكي به آنها ارائه شود.
اجتمام*9482*1193