سد سردشت؛ پهنه اي حيات بخش در نقطه صفر مرزي

مهاباد- ايرنا- سد مخزني سردشت كه بر روي رودخانه «زاب كوچك» احداث شده، از بزرگترين سرمايه گذاري هاي حيات بخش در نقطه صفر مرزي به شمار مي رود؛ طرحي كه زمينه لازم براي رونق بخش كشاورزي، توليد برق آبي، فعاليت هاي آبزي پروري و توسعه صنعت گردشگري را فراهم كرده است.

به گزارش ايرنا يكي ديگر از حياتي ترين كاربردهاي اين سد علاوه بر ايجاد تحول در اشتغال پايدار و «رونق توليد»، تامين آب شرب شهرهاي سردشت و ربط است.
سد و نيروگاه سردشت در سفر ديروز/سه شنبه/ رييس جمهوري به آذربايجان غربي و در قالب طرح هاي توسعه منابع آب و خاك استان هاي مرزي به بهره برداري رسيد تا نقطه عطفي در زمينه سرمايه گذاري هاي نظام اسلامي در اين شهرستان به بار بنشيند و افق هاي روشني پيش روي زندگي همراه با آرامش مردم منطقه قرار گيرد.

** تبديل 7500 هكتار از اراضي ديم به آبي
رييس اداره جهاد كشاورزي سردشت گفت: طبق برنامه ريزي پس از بهره برداري از اين طرح، هفت هزار و 500 هكتار از اراضي ديم كشاورزي و باغي اين شهرستان كه در مجاورت سد قرار دارد، به آبي تبديل مي شود.
احمد عليپور افزود: تبديل اين مقدار اراضي كشاورزي از ديم به آبي مي تواند نقش مهمي در افزايش ميزان توليد محصولات زراعي و باغي داشته و به صورت مستقيم بر معيشت مردم اين منطقه تاثيرگذار باشد.
وي اضافه كرد: هم اكنون از هر هكتار انگور ديم در اين شهرستان هفت تُن محصول برداشت مي شود كه اگر به صورت آبي باشد اين مقدار به 45 تُن افزايش پيدا مي كند.
وي افزود: در بخش زراعي نيز به همين گونه است و هم اكنون از هر هكتار مزارع گندم ديم 1.3 تُن محصول برداشت مي شود كه در مزارع آبي اين مقدار پنج تا 6 برابر مي شود.
وي اظهار داشت: علاوه بر «رونق توليد» از طريق تبديل اراضي ديم به آبي، وجود اين سد زمينه لازم براي اصلاح الگوي كشت و كشت محصولات با كيفيت تر و پربازده تر را فراهم كرده است.
وي اضافه كرد: هم اكنون اين شهرستان داراي 30 هزار هكتار زمين زراعي و باغي است كه 10 هزار هكتار آن به صورت باغ و به طور عمده ديمي است.
«عليپور» در خصوص «رونق توليد» در بخش شيلات نيز گفت: اين سد مي تواند براي بيش از يكهزار نفر به صورت مستقيم و غيرمستقيم شغل در زمينه صيادي ايجاد كند.

** سد سردشت افق 20 ساله تامين آب شرب منطقه را ترسيم مي كند
رييس اداره آب و فاضلاب شهري سردشت گفت: تصفيه خانه جديد سردشت در فاز نخست ظرفيت توليد 350 و در فاز دوم 495 ليتر در ثانيه آب تصفيه شده را دارد و افق 20 ساله تامين آب شرب سردشت، ربط و تعدادي از روستاهاي اطراف را ترسيم مي كند.
طاهر احمديان افزود: آب شرب سردشت پيش از اين از طريق چند چشمه بزرگ و هشت حلقه چاه تامين مي شد؛ منابعي كه پايدار و قابل اطمينان نبود و در فصل تابستان دچار كم آبي مي شد.
وي اضافه كرد: هم اكنون مصرف آب شرب سردشت 230 ليتر در ثانيه و مصرف شهر ربط 70 ليتر در ثانيه است و اگر آبرساني به روستاهاي اطراف نيز انجام شود اين تصفيه خانه مي تواند تا بيش از 20 سال آينده منبع قابل مطمئني براي آب شرب اين منطقه باشد.
وي گفت: برداشت آب تصفيه خانه سردشت از قسمت ابتدايي سد انجام مي شود و طرف ديگر سد كه داراي عمق بيشتري بوده و به تاج سد نيز نزديك تر است مي تواند براي ساير فعاليت هاي اقتصادي مورد استفاده قرار گيرد.

** شناسايي 40 هكتار از اراضي حاشيه سد سردشت با كاربري گردشگري
سرپرست نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سردشت گفت: برنامه مطالعات شناسايي 40 هكتار از اراضي ضلع شرقي حاشيه سد سردشت با كاربري گردشگري به پايان رسيده است.
صلاح محمدي افزود: تمامي سرمايه گذاراني كه قصد دارند در حوزه گردشگري حاشيه سد سرمايه گذاري كنند بايد در محدوده اين 40 هكتار طرح خود را اجرا كنند.
وي با اشاره به اينكه 90 درصد مجريان طرح هاي گردشگري با مشكل كمبود زمين مواجه هستند، اضافه كرد: بخشي از اين 40 هكتار متعلق به بخش خصوصي بوده و اولويت اجراي طرح ها با آنان است؛ زمين هايي كه در مالكيت منابع طبيعي قرار دارد نيز طبق قانون به سرمايه گذاران واگذار مي شود.
وي اظهار داشت: طرح مطالعه و شناسايي زمين هايي با كاربري گردشگري امسال در ضلع غربي درياچه سد شروع مي شود كه مي تواند نقش خوبي در رونق صنعت گردشگري اين منطقه داشته باشد.
محمدي گفت: يكي ديگر از ظرفيت هاي بسيار خوب سد سردشت قرار گرفتن 13 روستا در حاشيه سد است و اين آبادي ها مي تواند به عنوان روستاهاي هدف گردشگري در اين منطقه معرفي شود.
وي يادآور شد: هم اكنون سه روستاي اين شهرستان به عنوان روستاي هدف گردشگري تعريف شده است كه در صورت معرفي 13 روستاي ديگر مي توان در جذب گردشگر به اين منطقه بسيار موثرتر عمل كرد.

** نگاه مثبت آب منطقه اي آذربايجان غربي براي طرح هاي توسعه اي
مدير دفتر محيط زيست و كيفيت منابع آب شركت آب منطقه اي آذربايجان غربي نيز گفت: آب منطقه اي نگاه مثبتي به اجراي طرح هاي توسعه آبي در سطح اين شهرستان دارد.
«منيره خوشنوا» با بيان اينكه تخصيص و واگذاري منابع آب بر عهده منابع آب منطقه اي بوده اما مديريت سد سردشت هم اكنون در اختيار شركت آب نيرو قرار دارد، افزود: در اين راستا به منظور تعاملات بهتر بايد مديريت سد مشخص شود.
وي گفت: به علت اينكه از سد سردشت براي آب شرب استفاده مي شود به خاطر برخي محدوديت ها نمي توان روي طرح هاي پرورش آبزيان در قفس حساب باز كرد.
وي بيان كرد: اجراي طرح هايي در پايين دست سد سردشت و ايجاد ايستگاەهاي پمپاژ 2 منظوره كشاورزي و آبزيان در اين پهنه آبي مورد توجه قرار دارد.
به گزارش ايرنا بسياري از مناطق حاشيه سد سردشت جنگلي است و اين منطقه در صورت جذب سرمايه گذاري به يكي از قطب هاي مهم گردشگري آذربايجان غربي تبديل مي شود و مي تواند علاوه بر «رونق توليد» در شكوفايي اقتصادي منطقه موثر باشد.
توليد 150 مگاوات برق در شهرستان مرزي سردشت نيز مي تواند زمينه را براي صادرات انرژي به كشور عراق فراهم كند و از اين طريق ارزآوري خوبي براي كشور باشد.
سد سردشت از نوع سنگريزه‌اي با هسته رسي است كه درياچه آن حدود 30 كيلومتر طول دارد و در 13 كيلومتري جنوب شرقي اين شهر احداث شده و حجم مخزن آن 387 ميليون مترمكعب است.
سردشت در جنوب آذربايجان غربي واقع بوده و داراي 150 هزار هكتار مساحت است كه از اين ميزان 90 هزار هكتار را اراضي جنگلي تشكيل مي دهد.
گزارش از: عبدالله رحماني
3020/6185/3072/7129