۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۰
کد خبر: 83324347
۰ نفر
حاشیه های پر رنگ تر از متن یك اكران

زنجان - ایرنا - جابجایی محل برنامه در آخرین لحظه و موضع بهزیستی پیرامون مضمون مستند تهیه شده، حاشیه های پر رنگ تر از متن را در اكران اختصاصی مستند 'دستان كوچك خالی' و فیلم كوتاه 'این خانه مرد دارد'، رقم زد.

به گزارش ایرنا، بر اساس دعوت از پیش انجام شده، ساعت 10:30 دقیقه روز چهارشنبه، موعد اكران اختصاصی و رونمایی از مستند 'دستان كوچك خالی' و 'فیلم كوتاه' این خانه مرد دارد' بود، ولی مراجعان و شركت كنندگان از همان ابتدا با درهای بسته سینما بهمن مواجه شدند.
پس از سپری شدن دقایقی از زمان اعلام شده، به شركت كنندگان منتظر مقابل سینما بهمن گفته شد كه مكان اجرای برنامه به فرهنگسرای زندگی منتقل شده است و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری زنجان كه متولی برنامه بود با 2 دستگاه اتوبوس حاضران را به محل مذكور انتقال داد.
تغییر ایجاد شده در محل برگزاری برنامه موجب شد تا برنامه اكران اختصاصی با بیش از یك ساعت تاخیر شروع شود.
مریم شعبانی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری زنجان نخستین فردی بود كه مطابق روال معمول برای خیرمقدم گویی بالای جایگاه رفت و در معرفی مستند 'دستان كوچك خالی' گفت: این كار به زندگی كودكان كار پرداخته است، همان ها كه بهزیستی زنجان صبح امروز اعلام كرد در شهر زنجان كودك كار وجود ندارد.
در این لحظه یكی از حاضران كه گویا از فعالان حوزه مددكاری بود سخن خانم شعبانی را قطع و اعلام كرد كه بهزیستی گفته كه در زنجان كودك خیابانی نداریم و مفهوم كودك خیابانی با كودك كار متفاوت است كه باید این تفاوت را مدنظر قرار داد.
شعبانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ساخت مستندهایی همچون 'دستان كوچك خالی' به این معنی نیست كه كسی از كودكان كار حمایت نمی كند بلكه ساخت چنین آثاری باعث می شود واقعیت های جامعه نشان داده شود.
وی خاطرنشان كرد: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری زنجان متولی ساخت فیلم نیست ولی در این حوزه از هنرمندان به عنوان دستگاه مشاركت كننده حمایت می كند.
شعبانی فیلم كوتاه 'این خانه مرد دارد' را نیز اثری با مضمون شهدای مدافع حرم و خانواده آنان معرفی كرد و گفت: ما امنیت امروز خود را مدیون شهدا هستیم.
مدیركل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری زنجان در این مراسم از حركت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری زنجان در تولیدات آثار هنری با مضامین اجتماعی تقدیر كرد و گفت: موضوع آسیب های اجتماعی از جمله كودكان كار در جوامع و كشورهای مختلف به چشم می خورد.
مسیح الله سلطانی با بیان اینكه در زنجان 132 كودك كار از سوی بهزیستی شناسایی شده است، اظهار داشت: بنا بر اعلام بهزیستی از این تعداد كودك كار فقط سه نفر به كار زباله گردی مشغول هستند كه سازندگان مستند 'دستان كوچك خالی' به سراغ همین سه نفر رفته اند.
وی با بیان اینكه استان زنجان كمترین مشكل را در موضوع كودكان كار دارد، افزود: با این وجود بخشی از برنامه های حوزه اجتماعی در استان در سال جاری، كودكان كار را مورد توجه قرار داده است.
امامعلی دادخواه، رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر زنجان نیز در این مراسم ضمن اظهار ناخرسندی از عدم همكاری برای در اختیار گذاشتن سالن سینما بهمن، گفت: فرهنگ ما زخمی است.
وی ادامه داد: ما 70 تا 80 متولی فرهنگی داریم كه از خوان گسترده جامعه ای كه با بحران اقتصادی مواجه است، استفاده می كنند، اینان مادران فرهنگ نیستند، اینها دایه های فرهنگ هستند كه با وجود برخورداری از اعتبارات كلان، پاسخگوی هنرمندان و مسائل فرهنگی نیستند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شهرداری زنجان بوی بتن می دهد نه فرهنگ؛ در این شهر هكتارها زمین وجود دارد ولی برای تالار شهر جایی اختصاص داده نمی شود.
دادخواه اظهار داشت: سال گذشته یك میلیارد تومان برای عملیات عمرانی تالار شهر پول گذاشتیم ولی خرج چاله های شهر شد.
وی افزود: امسال نیز 7 میلیارد تومان برای پروژه تالار شهر اختصاص داده شده است و منتظریم ببینیم چگونه هزینه می شود.
دادخواه به ضرورت تولیدگری در حوزه فرهنگ تاكید كرد و ادامه داد: در شرایط كنونی و با توجه به گسترش فضای مجازی برای تولیدگری باید دست اصحاب فرهنگ و هنر را بگیریم.
مسیح الله معصومی، شهردار زنجان نیز در این مراسم با بیان اینكه فعالیت شهرداری فقط منحصر به خدمات رسانی، عمران، حمل و نقل و ترافیك نیست، گفت: شهرداری زنجان به انجام فعالیت در حوزه فرهنگی و اجتماعی اهتمام جدی دارد و در این راه مصمم است قدم های محكمی بردارد.
به گزارش ایرنا مستند 'دستان كوچك خالی' ساخته ناصر قهرمانی به تهیه كنندگی حسین نجاری و فیلم كوتاه 'این خانه مرد دارد' ساخته مجتبی سعید زاده است.
3088