۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۹
کد خبر: 83324344
۰ نفر
دغدغه های شهرداران خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - شهرداران استان خراسان جنوبی روز چهارشنبه در نشست با معاون عمرانی استاندار مهمترین دغدغه ها و مشكلات حوزه كاری خود را مطرح كردند.

به گزارش ایرنا شهردار بیرجند در این نشست كه بیش از سه ساعت به طول انجامید، با تاكید بر اینكه در حوزه مدیریت شهری باید نگاه ها به هم نزدیك شود گفت: به تعداد جمعیت شهروندان در شهرها نظر و سلیقه وجود دارد كه خلاصه ای از این افكار باید اجرایی شود.
محمد علی جاوید افزود: یكی از چالش های شهرداری ها با دستگاه های اجرایی، عوارض نوسازی است كه اگر هماهنگی انجام شود بسیاری از مشكلات حل خواهد شد.
وی یادآور شد: درخواست پول هنگفت در شرایط اقتصادی فعلی دور از انتظار است اما حداقل می تواند با مدیریت واحد شهری حقوق قانونی شهرداران از جمله سهم 10 درصدی در واگذاری زمین را مطالبه كرد.
شهردار بیرجند بر ارایه راهكاری برای حقوق و مزایای شهرداران نیز تاكید كرد و اظهار داشت: شهرداران هیچ كار اقتصادی نمی توانند انجام دهند و از حداقل حقوق بهره مند هستند.
شهردار دُرح نیز در این نشست گفت: این شهر در كریدور بادهای 120 روزه سیستان بوده كه عملا زندگی در چهار ماه از سال برای ساكنان شهر درح سخت می شود.
حسین مقیمی افزود: برای ایجاد درآمد پایدار لازم است منطقه ویژه، سازمان همیاری ها، پایانه مرزی و گمرك خدماتی را تعریف و به شهرداری درح واگذار كنند.
وی كمبود ادوات و ماشین آلات در این شهرداری را یادآور شد و بیان كرد: كمبود نیروی آتش نشان با توجه به اینكه شهر درح در مسیر ترانزیت خودروهای حمل سوخت قرار دارد از مشكلاتی است كه باید به آن توجه كرد.
مقیمی، احداث كمربند سبز در شهر درح را راهكاری برای جلوگیری از ورود خاك و روان شدن شن ها دانست و خواستار همكاری منابع طبیعی در كاشت گونه های محلی شد.
شهردار نهبندان نیز گفت: دستگاه های دولتی كه ساخت و ساز می كنند باید حق و حقوق شهرداری را پرداخت كنند.
محسن بخشی ادامه داد: وجود آسبادها و اثر ثبت جهانی ریگ یلان در شهرستان نهبندان از جمله ظرفیت هایی است كه نیاز به حمایت و اعتبار ویژه دارد.
وی مرزی بودن شهر نهبندان را یادآور شد و افزود: شهرداری برای ارایه خدمات در خور شان مردم نیازمند همكاری بیشتر دستگاه های اجرایی در پرداخت مطالبات است.
شهردار طبس هم در این نشست، استانی شدن ارزش افزوده را یك مشكل اساسی در بودجه شهرداری دانست و گفت: این شهرداری 22 میلیارد تومان از دستگاه های اجرایی مطالبات دارد كه تاكنون فقط 6 میلیارد تومان آن در سامانه ثبت شده است.
مجید بهارستانی با اشاره به عبور سالانه 10 میلیون نفر از شهر طبس اضافه كرد: با توجه به گسترده بودن محدوده خدمات رسانی شهرداری، تجهیزات آتش نشانی متناسب با نیاز شهر نیست.
وی خواستار توجه بیشتر مسئولان دولتی به شهرداری ها شد افزود: انتظار می رود حتی دولت برای شهرداری ها یك وزیر انتخاب كند.
شهردار طبس یادآور شد: با توجه به كاهش درآمد شهرداری از محل ارزش افزوده، به سمت صنعت توریسم رفته ایم كه در همین راستا طرح هایی نیز آماده شده است.
شهردار فردوس نیز در این نشست با اشاره به كاهش بودجه شهرداری در سال جاری گفت: كاشت داروهای گیاهی از سال 90 متناسب با اقلیم شهر شروع شده كه تاكنون منبع درآمدی برای شهرداری بوده است.
علی كاظمی افزود: با توجه به كمبود منابع آبی به سمت ذخیره سازی روان آب پیش رفته ایم كه اخیرا طرحی با این موضوع مصوب شده است اما نیاز به 2 میلیارد تومان اعتبار دارد.
وی با بیان اینكه 30 درصد معابر شهر فردوس آسفالت مطلوب ندارد اظهار داشت: مطالبات شهرداری از دستگاه های اجرایی نیز 56 میلیارد تومان بوده كه تاكنون 13 میلیارد تومان آن در سامانه ثبت شده است.
كاظمی با تاكید بر اینكه مطالبات شهرداری از دستگاه های اجرایی از محل اسناد تصفیه در اولویت قرار گیرد افزود: شهرداری فردوس برای آسفالت شكافی همكاری خوبی با شركت آب و فاضلاب داشته ولی هنوز اوراق تصفیه نقد نشده است.
شهردار اسدیه نیز با بیان اینكه طرح تفصیلی این شهر نیاز به بازنگری دارد گفت: در سفر استاندار خراسان جنوبی به درمیان دستور الحاق 21 هكتار به شهر داده شده كه نیاز به پیگیری دارد.
افشین عابدینی اضافه كرد: قسمتی از شهر اسدیه در طرح هادی جزو محدوده بوده اما در طرح تفصیلی از محدوده خدماتی شهرداری خارج شده كه امكان خدمات رسانی به مردم وجود ندارد.
وی تاكید كرد: تاكنون اختصاص قیر یارانه ای در شرایط محدودیت های مالی كمك موثری برای شهرداری بوده است.
شهردار آیسك نیز در این نشست با بیان اینكه اراضی وقفی مهمترین مشكل این شهر است گفت: وقف نامه موجود ابهام هایی دارد كه شهرداری را با مشكل مواجه كرده است.
علی مسعودی افزود: هم اكنون شهرداری برای پارك هم اجاره می دهد و فقط مانده كه بابت معابر نیز اوقاف اجاره دریافت كند.
وی با اشاره به مشكل آب های زیرزمینی در شهر آیسك بیان كرد: شهرداری باید با ذخیره 30 هزار مترمربع از روان آب های سطحی برای آبیاری فضای سبز استفاده كند.
9893 * 6054