الزامات و راه های ورود نسل جوان حزب‌اللهی به مدیریت كشور

تهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از دانشجویان به بیان دغدغه‌ها و دیدگاه های خود درباره مسائل مختلف روز پرداختند و نكات مهمی درباره مسائل مطرح شده و نیز موضوع راهبردی «چگونگی ورود جوانان به میدان و شتاب یافتن حركت عمومی كشور برای تحقق چشم انداز روشن انقلاب اسلامی» بیان كردند.

در دیدار ۳ ساعته عصر امروز (چهارشنبه) هزاران نفر از دانشجویان با رهبر معظم انقلاب اسلامی، نمایندگان تشكلهای «علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و صنفی دانشجویان» حدود دو ساعت به بیان دغدغه‌ها و دیدگاههای خود درباره مسائل مختلف روز پرداختند و حضرت آیت الله خامنه‌ای نیز نكات مهمی درباره مسائل مطرح شده و نیز موضوع راهبردی «چگونگی ورود جوانان به میدان و شتاب یافتن حركت عمومی كشور برای تحقق چشم انداز روشن انقلاب اسلامی» بیان كردند.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود دانشجویان و جوانان را به بهره گیری از فرصت كم‌نظیر ماه مبارك رمضان برای تقویت رابطه با خداوند متعال توصیه كردند و گفتند: این فرصت مغتنم انس با قرآن و نماز و دعا را به یك عادت نیكو و ماندگار تبدیل كنید.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه، جلسه دانشجویی امروز را جلسه‌ای پر نشاط، و روحیه جوانی و سرزندگی را موجب پیشرفت و استفاده از فرصتها در كشور برشمردند و افزودند: در مطالبتان غالباً دردها و نگرانی‌ها را بیان كردید، من نیز با بیان نگرانی‌ها و اشكالها كاملاً موافقم ولی توجه داشته باشید اگرچه روحیه نشاط و طلبكاری خیلی خوب است اما در بیان تعابیر و انتقادها باید دقت كنید چرا كه بی‌دقتی در بیان، علاوه بر مؤاخذه خدایی، آثار نامطلوب دیگری خواهد داشت.
رهبر انقلاب اسلامی سپس با اشاره به چند مورد از مطالب دانشجویان و در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینكه «آیا اشكالات و كمبودهای كنونی ناشی از اشكال ساختار است یا ضعف كارگزاران» گفتند: ساختار قانون اساسی ساختار خوبی است و اشكالی ندارد، البته در همه كشورها از جمله در كشور ما ساختارها در طول زمان تكمیل و نواقص و خلأهای آنها برطرف می‌شود، همانند اینكه در گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود نداشت اما امروز وجود دارد.
ایشان در خصوص ایده «نظام پارلمانی» خاطرنشان كردند: این مسائل را در مجمع بازنگری قانون اساسی به تفصیل بحث كردیم و به این نتیجه امروز رسیدیم، چرا كه مشكلات نظام پارلمانی برای كشور بیش از مشكلات نظام ریاستی است.
رهبر انقلاب در جمع‌بندیِ پاسخ به این سؤال تأكید كردند: در ساختار مشكلی وجود ندارد البته امكان كم و زیاد كردن آن وجود دارد، اما كارگزاران، اشكالها، كوتاهی‌ها، ناتوانی‌ها و سلایق گوناگونی دارند كه نتیجه آن این كمبودها می‌شود. البته اشتباههای ما مسئولان مانند اشخاص عادی نیست و شكافهای بزرگی در متن جامعه ایجاد می‌كند.
نكته بعدی كه حضرت آیت الله خامنه‌ای به آن پرداختند، انتقاد یكی از دانشجویان از روند نامناسب خصوصی‌سازی‌ها و درخواست توقف آن بود.
ایشان با اشاره به خطاهای بزرگ انجام‌شده در زمینه خصوصی‌سازی، گفتند: بنده در این خصوص مكرراً تذكراتی داده‌ام كه در برخی موارد منجر به اصلاح یا توقف كار نیز شده است، اما اصل خصوصی‌سازی نیاز مبرم اقتصاد و كشور ما است و نباید جلوی آن گرفته شود، بلكه باید جلوی لغزشها و خطاها در خصوصی‌سازی گرفته شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به یكی دیگر از مطالب مطرح شده در این جلسه، تأكید كردند: من همواره جریان جوان انقلابی را تأیید كرده و می‌كنم، البته این به معنای تأیید یك كار خلاف یا غلط نیست كه ممكن است از تعدادی جوان انقلابی سر بزند. بنابراین من خطا را تأیید نمی‌كنم اما جوان انقلابی را حتماً تأیید می‌كنم و اگر چیزی غیر از این نقل شد، حتماً آن را قبول و باور نكنید.
«اقدام برخی‌ها در نسبت دادن تصویب برجام به رهبری» سؤال دیگر یكی از دانشجویان بود كه رهبر انقلاب اسلامی درباره آن گفتند: شما البته چشم و هوش دارید و همه چیز را می‌فهمید. در آن نامه‌ای كه درباره برجام به مسئولان نوشتم مشخص است كه تصویب باید چگونه باشد. در آن نامه شرایطی ذكر شده كه در آن صورت، تصویب می‌شود.
ایشان افزودند: البته اگر آن شرایط و خصوصیات اجرا و اعمال نشد، وظیفه رهبری این نیست كه وسط بیاید و بگوید برجام نباید اجرا شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: این بحث كه وظیفه رهبری در اینگونه مواقع اجرایی چیست، مقوله‌ای است، اما معتقدم در زمینه‌های اجرایی نباید رهبری وارد میدان شود و كاری را اجرا كند یا جلوی آن را بگیرد، مگر در مواردی كه به حركت كلی انقلاب ارتباط پیدا می‌كند كه در آنجا وارد می‌شویم.
ایشان خاطرنشان كردند: من به برجام به آن صورتی كه عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم و بارها نیز به خود مسئولان این كار از جمله به آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم امور خارجه این مطلب را گفتیم و موارد زیادی را به آنها تذكر دادیم.
رهبر انقلاب اسلامی یك توصیه‌ی ‌روشن نیز درباره نحوه بیان انتقادها به دانشجویان داشتند و گفتند: بعضی دوستان انتقادهایی كردند كه خوب و بسیاری از آنها نیز بجاست، اما لحن انتقاد را تند نكنید، در بیان انتقادها نقطه‌ضعف به طرف مقابل ندهید و جوری حرف نزنید كه بتوانند شما را در مراجع قضایی محكوم كنند و از افراط و تفریط در بیان، و نفی قاطع یك مجموعه بپرهیزید. شما فرزندان من هستید تلاش كنید صحبت‌تان درست بیان شود.
حضرت آیت الله خامنه ای سپس به برخی اقدامات و فعالیت‌های مجموعه های دانشجویی در عرصه‌های داخلی، منطقه ای و بین المللی، بخصوص در یك سال گذشته اشاره كردند و افزودند: حمایت های مجموعه‌های دانشجویی از كارگران و ورود به نحوه واگذاریها در مجتمع كشت و صنعت نیشكر هفت تپه و ماشین سازی تبریز و یا مطالبه از سه قوه و مجمع تشخیص مصلحت نظام در برخی موضوع‌ها و همچنین برگزاری تجمع‌ها در حمایت از مردم یمن و موضع‌گیری درباره حوادث نیوزیلند و نیجریه اقدامات خوبی بود كه انجام گرفت.
ایشان در عین حال مجموعه های دانشجویی را به رعایت متانت و عقلانیت، در كنار نشان دادن اقتدار روحی و معنوی توصیه مؤكد كردند و گفتند: در اجتماعات و مطالبه گری ها، سخن منطقی تأثیرگذار خواهد بود و من ضمن تأیید اینگونه حركت ها بر استمرار آنها تأكید دارم.
رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری توصیه های قبلی خود به مجموعه های دانشجویی در خصوص نهضت كتابخوانی و لزوم مطالعه مستمر، خاطرنشان كردند: متأسفانه این حركت، روال مطلوبی ندارد و مجموعه های دانشجویی و هیأت های اندیشه‌ورز آنها باید نسبت به طراحی برنامه های مطالعاتی برای دانشجویان، اقدام كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای در مقدمه بحث اصلی خود با اشاره به بیانیه گام دوم افزودند: این بیانیه یك ترسیم كلی از گذشته، حال و آینده انقلاب اسلامی است كه در آن چهار نقطه اصلی و كلیدی وجود دارد: ۱- عظمت وقوع و ماندگاری انقلاب اسلامی ۲- عظمت كاركردِ انقلاب اسلامی تا به امروز ۳- عظمت چشم اندازی كه انقلاب اسلامی باید به آن برسد و ۴- عظمت نقش نیروی جوان متعهد در مسیر پیش رو.
رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه انقلاب در چهل سال گذشته در عرصه های گوناگون بشری و ملی از جمله سیاسی، اجتماعی، علمی، عدالت و آزادی، كاركرد برجسته و ممتازی داشته است، خاطرنشان كردند: اكنون ما نیازمند یك حركت عمومیِ منضبط، پرسرعت و همراه با پیشرفتِ محسوس و با محوریت جوان متعهد و حزب اللهی، به سمت چشم انداز و اهداف بلند انقلاب اسلامی هستیم تا حضور تأثیرگذار جوانان در نظام مدیریتی كشور تحول به‌وجود آورد.
رهبر انقلاب اسلامی پس از تشریح چهار نقطه اصلی بیانیه گام دوم و تبیین اهمیت فوق العاده ایجاد یك حركت عمومی برای رسیدن به چشم انداز روشن انقلاب به طرح یك سؤال اساسی پرداختند: جوانان چگونه و در چه فرایندی می توانند به این حركت عمومی ورود و در آن نقش‌آفرینی كنند؟
ایشان در مقدمه پاسخ به این سؤال گفتند: هر حركت عمومی منضبط، صحیح و عقلانی به چهار عنصر نیاز دارد: «شناخت واقعی از صحنه»، «جهت گیری مشخص»، «برخورداری از عامل یا عوامل امیدبخش» و «اتخاذ راهكارهای عملی برای هدایت این حركت عمومی».
حضرت آیت الله خامنه ای در بحث «نیاز هر حركت عمومی به شناخت صحیح از صحنه» خاطرنشان كردند: كسانی كه محور و محرك این حركت هستند، باید از عناصر موجود و درگیر در صحنه شناخت كافی داشته باشند و بدانند كه «جمهوری اسلامی در چه وضعی است»، «فرصتها و تهدیدهایش چیست» و «دوستان و دشمنانشان چه كسانی هستند».
رهبر انقلاب در زمینه دومین عنصر هر حركت عمومی یعنی «جهت گیری مشخص» نیز افزودند: جهت گیری حركت عمومی ملت ایران به سمت تشكیل جامعه اسلامی و در نهایت تمدن پیشرفته اسلامی است.
ایشان وجود نقطه روشن و امیدبخش را باعث پیشروی و استمرار هر حركت عمومی خواندند و افزودند: ظرفیت های اثبات شده ملت ایران در شكل دهی و به سر انجام رساندن كارهای بزرگ (كه در پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی ظهور كامل داشت)، مهمترین نقطه امید حركت عمومی ملت ایران به سمت تحقق اهداف و چشم انداز روشن كشور است.
رهبر انقلاب وعده صادق و تخلف ناپذیر الهی درباره نصرت یاری كنندگان دین خدا را نقطه امیدبخش دیگری برشمردند و افزودند: فرسودگی و انحطاط تردیدناپذیر تمدن غربی كه البته بروز ملموس آن زمان‌بر خواهد بود، نقطه امید دیگری در روند حركت عمومی ملت ایران است.
ایشان «ارائه راهكارهای عملی» را چهارمین عنصر هر حركت عمومی خواندند و خاطرنشان كردند: تبیین این عناصر چهار گانه در افكار عمومی به ذهن فعال و زبان گویا نیاز دارد اما عنصر چهارم به برنامه ریزی، هدایت، تمركز، فعالیت لحظه به لحظه و پیگیری نیز نیاز دارد تا كاروان عظیم جامعه و به ویژه جوانان را به پیش ببرد.
رهبر انقلاب اسلامی از همین زاویه به بیان پاسخ سؤال اصلی بحث یعنی «چگونگی ورود و نقش آفرینی جوانان در حركت عظیم ملت ایران» پرداختند و تأكید كردند: برنامه ریزی و ارائه راهكار برای هدایت حركت عظیم ملت بر عهده جریانها و حلقه های میانی از جمله تشكلهای دانشجویی است كه غالباً مجموعه های جوان، خوشفكر و فعال هستند و می توانند نقش و شأن محور بودن حركت عمومی جامعه را برعهده بگیرند.
ایشان در بیان نمونه هایی عینی برای ورود و محوریت یافتن جوانان، به تشكیل كارگروههای فرهنگی در سراسر كشور از جمله در مساجد اشاره كردند و افزودند: تعبیر آتش به اختیاری كه قبلاً بیان شد، مربوط به این گونه مجموعه ها است.
رهبر انقلاب با اشاره به تأثیرگذاری عمیق گروههای فرهنگی از اول انقلاب تاكنون خاطرنشان كردند: هر جا گروهی جوان با ذهن فعال و پویا شكل بگیرد، می تواند با تأثیرگذاری در محیط اطراف و دیگر مجموعه ها در «عزم و حركت و بینایی و پیشرفت حركت عمومی ملت» مؤثر باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای «تشكیل گروههای سیاسی» را از دیگر روشهای ورود و حضور مؤثر جوانان در عرصه حركت عمومی كشور دانستند و خاطرنشان كردند: «حزب بازی» بی بركت است اما تشكیل گروههای فعال سیاسی با هدف فهم كردن و تحلیل موضوع‌ها و حوادث سیاسی و انتقال این تحلیل به دیگران، می تواند تأثیری بسیار اساسی داشته باشد.
«تشكیل میزگردها و كرسی های آزاد اندیشی در دانشگاهها» راهكار دیگر رهبر انقلاب برای حضور مؤثر جوانان در صحنه بود.
ایشان با ابراز ناخرسندی از كُندی این حركت تأكید كردند: جوانان منتظر حركت رئیس دانشگاه یا مسئولان دیگر نباشند، خودشان با مطالعه خوب و با حضور افراد دارای ذهن فعال و زبان گویا این میزگردها و كرسی های آزاد اندیشی را شكل دهند.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان كردند: در حال حاضر درصد زیادی از دانشجویان در تشكلها فعال نیستند، اما اگر این گونه فعالیتها انجام شود، درصد بیشتری از دانشجویان به تشكلها و فعالیتهای دانشجویی راغب می شوند.
«تشكیل گروههای نهضتی در داخل دانشگاهها» و نیز «دعوت از دانشجویان كشورهای محور مقاومت برای بحث درباره مسائل بین المللی و مسائل مهم جهان اسلام» پیشنهاد دیگر رهبر انقلاب به دانشجویان برای حضور و هدایت حركت عمومی ملت در مسیر تحقق افق روشن كشور بود.
حضرت آیت الله خامنه ای «تشكیل گروههای علمی و همكاری با مراكز و شركتهای دانش بنیان» را نیز شیوه ای مؤثر خواندند و افزودند: ارائه خدمات از جمله حضور گروههای جهادی در مناطق مختلف راهكار بسیار مهم دیگری است كه هر قدر تقویت و هدفدار شود می تواند میزان نقش آفرینی جوانان را در صحنه افزایش دهد.
«فعالیتهای اطلاعاتی مردمی» به مفهوم اطلاع رسانی صحیح درباره مسائلی نظیر سوءاستفاده ها، قاچاق و مسائل مشابه و «حضور در مسائل اجتماعی صنوف مختلف» دو روش دیگری بود كه رهبر انقلاب در بحث چگونگی ورود و تأثیرگذاری جوانان در عرصه حركت عمومی كشور بیان كردند.
ایشان افزودند: البته همه این راهكارها باید با الهام از جهت گیری كلی كشور یعنی «رسیدن به جامعه اسلامی و تمدن پیشرفته اسلامی» صورت گیرد.
حضرت آیت الله خامنه ای در نوعی جمع بندی از این بخش سخنانشان افزودند: این فعالیتها به ورود نسل جوان متعهد به عرصه مدیریت كشور منجر خواهد شد و طبعاً هنگامی كه جوانان متعهد و حزب اللهی به معنای حقیقی كلمه، جزو مدیران ارشد كشور شدند، حركت عمومی شتاب و رونق بیشتری خواهد گرفت.
ایشان با بیان نكته ای مهم گفتند: فعالیتهایی كه با هدف ورود و تأثیرگذاری جوانان در جریان عمومی كشور صورت می گیرد، نباید به كارها و اهداف علمی مجموعه های جوانان ضربه بزند، بلكه باید هر دو كار را با هم به پیش برد، چرا كه می توان هم نخبه‌ی پیشتازِ علمی بود و هم در گروههای جهادی یا نشریات و مجموعه های دانشجویی فعالیت كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای درباره نشریات دانشجویی نیز گفتند: كسانی كه در این نشریات فعال هستند، می توانند با تشكیل مجموعه هایی، بعد از دوران دانشجویی نیز در عرصه نشر ادامه حركت بدهند و مؤثر باشند.
ایشان با اشاره به انتظار جوانان و تشكلها برای دعوت شدن به فعالیت و تأثیرگذاری تأكید كردند: مجموعه های دانشجویی نباید منتظر دعوت باشند، باید هركس و هر تشكلی در هر زمینه ای توانایی دارد، خودجوش و البته با فكر و ذهن فعال و منضبط وارد عرصه شود و بدون توجه به مشكلات، تأثیرگذاری كند.
رهبر انقلاب خنثی شدن توطئه های نرم دشمنان را از نتایج مهم «عمل جوانان و تشكلهای دانشجویی به راهكارهای بیان شده» خواندند و خاطرنشان كردند: دشمن با هدف فلج كردن نسل جوان درصدد است آنان را به شهوات، مواد مخدر و برخی فعالیت های بیهوده در فضای مجازی مشغول و به نومیدی بكشاند اما با حركات نشاط آور و امیدآفرین جوانان و مجموعه های دانشجویی، این توطئه نیز خنثی خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای عوامل مژده‌دهنده و امیدآفرین در كشور را بسیار بیشتر از عوامل مأیوس كننده خواندند و با اشاره به برخی مطالب دانشجویان در این دیدار، به جوانان عزیز میهن تأكید كردند: حتی اگر صد اشكال و ایراد در مسئولان یا عملكرد دستگاهها می بینید هرگز ناامید نشوید و با توكل به خدا، با مشكلات مبارزه و افق روشن آینده را محقق كنید.
ایشان افزودند: شما جوانان اطمینان داشته باشید كه زوال دشمنان بشریت یعنی تمدن منحط امریكایی و زوال اسرائیل را شاهد خواهید بود.
در ابتدای این دیدار ۱۱ نفر از نمایندگان تشكل‌های دانشجویی، آقایان:
- محمد امین مهدی پور، دبیركل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان
- امین شریفی، نماینده هیأتهای دانشجویی و گروههای جهادی
- طه بیات، نماینده انجمنهای علمی دانشجویی وزارت بهداشت و درمان
- رضا باستانی، دانشجوی دكترای حقوق و نماینده بنیاد علمی نخبگان
- سعید شعبانیان، نماینده كانونهای فرهنگی دانشگاهها
- علیرضا شریفی، نماینده بسیج دانشجویی
- محمدحسین صبوری، دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی
- رضا پیوندی، نماینده نشریات دانشجویی
- پیام مرادی، دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل
و خانم‌ها:
- نرگس حسینی، نماینده دفتر تحكیم وحدت
- مرضیه افشارنیا، نماینده تشكلهای دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی
به مدت دو ساعت دیدگاه‌ها و دغدغه‌های جامعه دانشجویی را بیان كردند.
مهمترین محورهای سخنان دانشجویان و نمایندگان تشكل‌های دانشجویی به این شرح است:
- انتقاد از استفاده نكردن مسئولان از ظرفیت های داخلی
- لزوم اصلاح نظام انتخاباتی با هدف تقویت احساس مشاركت مردم و جلوگیری از آسیب هایی همچون هزینه های هنگفت در انتخابات
- انتقاد از اشرافی گری و نمایش تجمل آقازاده ها
- ضرورت بازتعریف هویت اجتماعی زنان و دختران انقلابی و برنامه ریزی برای استفاده از ظرفیت های اجتماعی آنان
- انتقاد از تبعیض میان دو نهاد آموزش عالی و آموزش و پرورش
- لزوم حمایت از جریانهای انقلابی در دانشگاه‌ها
- انتقاد از اجرای پنهانی سند ۲۰۳۰ در برخی مدارس
- اهمیت توجه به پژوهش و استفاده از جوانان مستعد در این حوزه
- انتقاد از برگزار نشدن جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی
- استفاده از ظرفیت جوانان برای تغییر سبك زندگیِ سلامت‌محور
- انتقاد از حضور نیافتن مسئولان در دانشگاه‌ها
- لزوم نگاه مسئله محور در دانشگاه و شناسایی معضلات همه قشرها و تلاش برای حل آنها
- انتقاد از كم توجهی مسئولان دانشگاه‌ها به تخصیص بودجه برای فعالیت های فرهنگی
- لزوم ترسیم نقشه جامع پژوهشی به منظور شناسایی مشكلات ساختاری قوه قضائیه
- تأكید بر شفافیت قضایی و علنی بودن دادرسی ها به منظور جلوگیری از فساد
- مطالبه توجه به شهریه سنگین، شفافیت و نظارت همه جانبه و بكارگیری مدیران مؤمن و انقلابی در دانشگاه آزاد
- تأكید بر تدبیر مسئولان برای حل مشكلات معیشتی و اقتصادی مردم
- انتقاد از نحوه خصوصی سازی كه منجر به لطمه به تولید ملی، نابرابری و تعمیق شكاف اقتصادی شده است
- لزوم اصلاح سازوكارهای دیپلماسی فرهنگی و انتقاد از رویكرد محافظه كارانه در این حوزه
- انتقاد از رویكرد منفعلانه در سیاست خارجی كه منجر به ارائه تصویری غیرواقعی از نظام شده است
- نفی پیشنهاد انفعالی مذاكره با آمریكا از زبان برخی افراد مرعوب و سیاست زده
- انتقاد از برخورد نامناسب با مطالبات معلمان، كارگران و پرستاران
- تقبیح رشد آسانسوری برخی آقازاده ها و جوانان فرصت طلب و وابسته احزاب و باندها به بهانه جوان گرایی
- انتقاد از عدم شفافیت در بررسی عملكردها و لزوم پاسخگویی مسئولان ارشد بیت رهبری
- تأكید بر پرهیز از شرطی كردن جامعه در برابر تصمیم‌های آمریكا
- انتقاد از برخورد با نشریات دانشجویی و دادگاهی كردن و تقابل سلیقه ای با آنها
- انتقاد از عملكرد وزارت نفت در تحریم و وابستگی بودجه به نفت و خام فروشی
- انتقاد از كاهش ارزش پول ملی و كاهش قدرت خرید مردم و نیز قرار دادن میلیاردها دلار ارز دولتی در اختیار عده ای خاص
- انتقاد از مسئولیت ناپذیری و فرافكنی گروه های سیاسی
- انتقاد از فرصت سوزی و معطل كردن مناسبات سیاسی به برجام
سیام*3061*2021**1379