اعتبارات ابلاغی جبران خسارت های سیل نباید معطل بخشنامه ها باشد

شهركرد- ایرنا- استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: اعتبارات ابلاغی برای جبران خسارت های ناشی از بارندگی های اخیر نباید به خاطر دستورالعمل و بخشنامه ها معطل بماند.

به گزارش ایرنا، اقبال عباسی روز چهارشنبه در هفتمین شورای هماهنگی مدیریت بحران و دومین كارگروه بازسازی و نوسازی مناطق سیلزده چهارمحال و بختیاری تاكید كرد: ‌مدیران دستگاه های اجرایی سریع تر اقدامات لازم را برای جذب و پرداخت تسهیلات، كمك های بلاعوض و اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای استان انجام دهند.
وی تصریح كرد:‌ بانك های عامل نیز موظفند در این رابطه همكاری های لازم را انجام دهند در غیر این صورت با افراد سهل انگار برخورد قانونی می شود.
به گزارش ایرنا، سهم بخش كشاورزی و مسكن این استان از تسهیلات بلاعوض هیات وزیران برای جبران خسارت سیل اخیر یكهزار و 136 میلیارد ریال تعیین و ابلاغ شده است.
عباسی اظهار داشت: چهارمحال و بختیاری جزو استان های سیلزده به حساب می آید و در این راستا بسته های لوازم خانگی تهیه شده از سوی ‌ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و دولت باید به آسیب دیدگان این استان هم اختصاص یابد.
وی گفت: با مدیریت به موقع مسئولان در بارندگی های اخیر از شكسته شدن سد خاكی گنج لردگان با حجم افزون بر 300 هزار مترمكعب آب جلوگیری شد، در غیر این صورت حوادث و خطرات جبران ناپذیری به روستاهای پائین دست این سد وارد می شد.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: از مجموع 4 هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار تایید شده برای خسارت بارندگی این استان تاكنون 2 هزار و 500 میلیارد ریال در ستاد مدیریت بحران كشور تایید و ابلاغ شده كه این مبلغ از طریق كمك های بلاعوض، اعتبارات تملك دارایی های سرمایه ای و تسهیلات ارزان قیمت به استان ابلاغ شد.
مدیركل هواشناسی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: این استان از نظر بارندگی 10 اسفند 1397 تا 13 فروردین 1398 به طور میانگین 189 میملیمتر بارندگی داشته است.
شاهرخ پارسا تاكید كرد: چهارمحال و بختیاری در بارش های امسال بعد از استان های لرستان، همدان و ایلام در رده چهارم قرار گرفت.
وی یادآور شد: طی این مدت بارش ها نسبت به سال گذشته 63 درصد و نسبت به میانگین بلند مدت 120 درصد رشد نشان می دهد.
مدیركل هواشناسی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: در سال زراعی جاری از یكم مهر 1397 تا 31 اردیبهشت 1398 بارش های این استان نسبت به سال قبل 3 برابر و نسبت به میانگین بلند مدت 44 درصد رشد دارد.
به گزارش ایرنا، سیل امسال 6 هزار میلیارد ریال خسارت به بخش های مختلف چهارمحال و بختیاری وارد كرد.
7362/6021