مشاور وزیر خارجه: گردشگری محور مهم  دیپلماسی عمومی است

مشهد - ایرنا - مشاور وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی وزارت در شمال و شرق كشور گفت: توسعه انواع گردشگری نظیر گردشگری زیارت و سلامت به سبب نقش تاثیرگذار آن بر اقتصاد و فرهنگ یكی از محورهای اصلی دیپلماسی عمومی به شمار می رود.

غلامعباس ارباب خالص روز چهارشنبه در دیدار با رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی در خراسان رضوی افزود: جایگاه و نقش صنعت گردشگری در جهان امروز به حدی است كه می توان توجه شایسته نسبت به آن را ضرورتی حیاتی به عنوان یكی از راهكارهای ارتقا تاثیرگذاری فرهنگی، توان افزایی و توسعه اقتصادی مطرح كرد.
وی ادامه داد: شرایط جهان امروز به گونه ای است كه تمركز صرف بر اقتصاد نفتی برای اداره كشور دیگر پاسخگو نیست لذا می بایست جهت گیری عملیاتی و برنامه ریزی به سمت اقتصاد غیرنفتی هدایت شود، در این میان جذب گردشگر بهترین جایگزین برای اقتصاد متكی بر نفت محسوب می شود.
مشاور وزیر امور خارجه گفت: با این وجود تاكنون در بهره گیری از ظرفیت های چشمگیر و پرجاذبه گردشگری ایران برای پیشرفت و توسعه كشور چندان موفق نبوده ایم.
وی افزود: به عنوان مثال اكنون شمار قابل توجهی از اتباع كشورهای مختلف جهان نظیر عراق، عمان، بحرین، كویت، تركیه و قرقیزستان به خراسان رضوی و مشهد سفر می كنند كه مشتاق زیارت حرم منور امام رضا(ع) هستند و از همین بستر می توان برای توسعه صنعت گردشگری و دستیابی به عواید فرهنگی و اقتصادی آن بهترین بهره گرفت.
ارباب خالص ادامه داد: هر گردشگر به طور متوسط در سفر به ایران بین دو هزار تا سه هزار دلار هزینه می كند لذا می توان با برنامه ریزی و سرمایه گذاری مناسب به منظور جذب گردشگران بیشتر و رونق صنعت گردشگری، از این فرصت برای تحول اقتصادی كشور استفاده كرد.
وی گفت: اگر در قالب تلاش برای رونق صنعت گردشگری به میزان 100 دلار برای هر گردشگر هزینه شود برگشت سود آن 80 دلار و این در حالی است كه معادله چنین هزینه و سودی در صنعت نفت و استخراج و فروش آن تا این حد پرمنفعت نیست.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق كشور افزود: در همین چارچوب هم اینك می توان از ظرفیت 25 میلیون مسلمان مشتاق سفر به مشهدالرضا از تركیه و همچنین شیعیان ایالت حیدرآباد هند كه یك سوم جمعیت 80 میلیونی آن ایالت را تشكیل می دهند، به خوبی برای جذب گردشگر مذهبی در مشهد بهره گرفت.
وی ادامه داد: همچنین هنر و معماری پرجذبه، ریشه دار، تاریخی و منحصر به فرد حرم مطهر رضوی جذابیت بسیاری حتی برای گردشگران اروپایی دارد كه ظرفیتی بی نظیر به منظور جذب گردشگر از آن قاره به خراسان رضوی و مشهد محسوب می شود.
ارباب خالص به برخی جهت گیری های منفی ناشی از تفكر اشتباه نسبت به مقوله گردشگری نیز اشاره و بیان كرد: گرچه در سال های اخیر این مساله تا حدی تعدیل شده اما تصور اشتباه در زمینه ورود گردشگر هنوز در میان برخی دستگاههای اجرایی دست اندركار وجود دارد كه باید اصلاح شود.
وی گفت: مخالفان جذب گردشگر بدانند، هر گردشگری كه وارد ایران می شود از پیش نسبت به كشورمان مطالعه دارد. بر این اساس هر فرد خارجی كه ایران را برای سفر گردشگری انتخاب می كند به چارچوبهای بایسته فرهنگی و قوانین جمهوری اسلامی توجه دارد.
مشاور وزیر امور خارجه افزود: هم اینك همه گردشگران خارجی عازم ایران نسبت به لزوم رعایت حجاب اسلامی و دیگر شئونات فرهنگی كشورمان توجیه بوده و خود را در سفر به ایران ملزم به رعایت آنها می دانند لذا در بازگشت به كشورشان می توانند سفیری موثر برای بیان واقعیات مثبت اجتماعی و فرهنگی رایج در ایران بوده و تبلیغات سیاهنمایانه رسانه های غربی معاند را خنثی كنند.
وی ادامه داد: تبلیغات منفی زیادی نسبت به ایران در رسانه های غربی جریان دارد كه با اغراض سیاسی و جنگ فرهنگی القاگر عقب ماندگی و فقر در ایران می باشد. این در حالی است كه همه گردشگران خارجی پس از سفر به ایران در برابر اینگونه تبلیغات واكسینه می شوند و دیدگاهشان نسبت به كشورمان بطور چشمگیری مثبت شده و تغییر می كند.
ارباب خالص به اقدامات دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه شمال و شرق كشور در حوزه ساماندهی گردشگری و جذب گردشگر نیز اشاره و بیان كرد: ظرف سالهای اخیر از هر هیات خارجی كه وارد ایران و مشهد می شود خواسته ایم حتما در میانشان خبرنگار نیز حضور داشته باشد. نتیجه این اقدام شناساندن چهره واقعی، عظمت و جذابیت های ایران اسلامی به دیگر ملل جهان در قالب عكس، خبر و گزارشهای همین خبرنگاران بوده است. هم اینك آرشیوی از اینگونه تولیدات منتشر شده در رسانه های مختلف جهان، در دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه ایجاد شده است.
وی در ادامه بر لزوم توجه رسانه های داخلی به این عرصه تاكید و بیان كرد: اطلاع رسانی دقیق و بهنگام در حوزه جذب گردشگر و رفع چالشهای این عرصه از سوی رسانه، اهمیت و تاثیر بسزایی دارد.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق كشور افزود: در همین چارچوب تاكنون سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) به عنوان رسانه حرفه ای، معتبر و دیرین نظام جمهوری اسلامی تلاش چشمگیری داشته كه قابل قدردانی است.
3027/1858