حقوق بشر لندن ادعای آمریكا درباره حملات شیمیایی سوریه را تكذیب كرد

تهران - ایرنا - به دنبال ادعای آمریكا مبنی بر استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی، مركز حقوق بشر سوریه مستقر در لندن این ادعا را تكذیب و خاطر نشان كرد پس از بررسی های انجام شده هیچ سند و مدركی دال بر استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی به دست نیامده است .

«رامی عبدالرحمان» رئیس این مركز در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت، با توجه به تحقیقات صورت گرفته باید گفت هیچ سندی دال بر استفاده از سلاح‌های شیمیایی در منطقه لاذقیه سوریه وجود ندارد.
پیش از این وزارت خارجه آمریكا مدعی شده بود كه احتمالاً دولت سوریه طی روزهای گذشته از سلاح شیمیایی استفاده كرده است.
وزارت خارجه آمریكا همچنین تهدید كرده بود كه اگر دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده كند، واشنگتن و هم‌پیمانانش به‌سرعت و به شكل مناسب پاسخ خواهند داد.
همچنین برخی گروه‌های تروریستی و رسانه‌های وابسته به این گروهها مدعی شدند كه در شهرك كبانی در حومه لاذقیه ارتش سوریه از سلاح شیمیایی استفاده كرده كه این ادعا به‌صورت قاطع از سوی دولت و ارتش این كشور رد شد.
وزارت خارجه سوریه نیز پیش‌تر اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های وابسته به تروریست‌ها را فاقد صحت خوانده و قویاً رد كرده بود.
یك مقام وزارت خارجه سوریه گفت: دمشق به‌صورت كامل با سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی همكاری كرده و سوریه عاری از سلاح شیمیایی است.
سوریه در هفت سال گذشته شاهد جنگ داخلی و حضور گروه‌های تروریستی حمایت شده از سوی ائتلاف غربی - عربی و صهیونیستی است كه تاكنون صدها هزار كشته و میلیون‌ها نفر آواره در داخل و خارج این كشور به جا گذاشته است.
اروپام**9473**1546