مجازات جايگزين جرم توهين در حوزه قضايي تاكستان اجرا مي شود

قزوين - ايرنا - دادستان عمومي و انقلاب تاكستان گفت: مجازات جايگزين جرم توهين با هدف كاهش وقوع آن و رعايت حقوق عامه در حوزه قضائي شهرستان تاكستان اجرا مي شود.

به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي دادگستري كل استان قزوين، حسين رجبي روز چهارشنبه با اعلام اين خبر افزود: براي برقراري احترام بين افراد در قانون اقدامات مناسبي انجام شده است كه از آن جمله مي‌توان به جرم‌انگاري توهين و فحاشي به ديگران در قانون مجازات اسلامي اشاره كرد.
وي افزود: مطابق ماده 608 قانون مجازات اسلامي مجازات توهين به افراد از قبيل فحاشي و استعمال الفاظ ركيك چنانچه موجب حد قذف نباشد تا 74 ضربه شلاق يا 50 هزار تا يك ميليون ريال جزاي نقدي خواهد بود.
رجبي با بيان اينكه جرم توهين عادي در دادگاه ها آمار قابل توجهي را به خود اختصاص داده است، تصريح نمود: براي برخي شهروندان استفاده از الفاظ ركيك و ناشايست عادي شده و حتي در محاورات روزمره خود به راحتي از آن استفاده مي كنند.
دادستان عمومي و انقلاب شهرستان تاكستان بيان كرد:در اين حوزه قضائي در راستاي كاهش هرچه بيشتر وقوع جرم توهين، پيشگيري از وقوع آن و رعايت حقوق عامه و شهروندان، در اجراي تبصره يك ماده 14 قانون آئين دادرسي كيفري مقرر شد چنانچه هر شخصي به هر يك از شهروندان توهين كند به نصب پلاكارد عذرخواهي از شهروندان و شاكي خصوصي در محلي كه اقدام توهين آميز صورت گرفته، موظف شود.
شهرستان تاكستان در 45 كيلومتري غرب قزوين واقع شده است.
6101