مركز آمار: تورم 12 ماه منتهی به اردیبهشت به 34.2 درصد رسید

تهران - ایرنا - نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٨ با رشد 3.6 درصدی به 34.2 درصد رسید.

مركز آمار ایران روز چهارشنبه اعلام كرد: در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ عدد شاخص كل (١٠٠=١٣٩٥) به 173.5 واحد رسید كه نسبت به ماه قبل ١.٥ درصد افزایش نشان می دهد.
همچنین در این ماه درصد تغییر شاخص كل نسبت به ماه مشابه سال 97 به 52.1 درصد است، یعنی خانوارهای كشور به طور میانگین 52.1 درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩٧ برای خرید یك «مجموعه كالا و خدمات یكسان» هزینه كرده‌ اند.
شاخص قیمت در گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 0.7 درصد كاهش و در گروه عمده «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» ٢.٧ درصد افزایش نشان می دهد.
درصد تغییرات شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به اردیبهشت ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ٨٢.٦ و ٣٩.٩ درصد است.

**تغییرات قیمت ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراكی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «قند و شكر و شیرینی» (قند، شكر و نبات) و گروه «نان و غلات» (ماكارونی، انواع برنج ایرانی و رشته آش) می‌باشد.
در گروه عمده «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» گروه «حمل و نقل» (انواع خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (مانیتور، تجهیزات رایانه و دوچرخه بچگانه) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (تلویزیون خارجی و سایر لوازم خانگی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.
هم‌چنین گروه «سبزیجات» (پیاز، كاهو، خیار، فلفل دلمه‌ای، كدو سبز و بادمجان)، گروه «گوشت» (گوشت مرغ، ماهی، گوشت گوسفند و گاو) نسبت به ماه قبل كاهش قیمت داشته است.

** تورم 50.7 درصدی خانوارهای شهری كشور
دامنه تغییرات نرخ تورم 12 ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٨ برای دهك های مختلف هزینه ای از 33.7 درصد برای دهك اول تا ٣٦.٦ درصد برای دهك دهم متفاوت است.
شاخص قیمت كل برای خانوارهای شهری كشور در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ به عدد 172.0 واحد رسید كه نسبت به ماه قبل ١.٦ درصد افزایش نشان می‌دهد.
درصد تغییر شاخص كل نسبت به ماه مشابه سال قبل 50.7 درصد است.

** تورم 59.6 درصدی خانوارهای روستایی
شاخص قیمت كل برای خانوارهای روستایی كشور در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ به عدد 181.9 واحد رسید كه نسبت به ماه قبل ١.٠ درصد افزایش نشان می‌دهد.
درصد تغییر شاخص كل نسبت به ماه مشابه سال قبل 59.6 درصد است.
اقتصام**2022**9189