۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۵
کد خبر: 83324251
۰ نفر
تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با هدف آرامش

تهران-ایرنا- با به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان برخی از كارشناسان معتقدند كه این سیاست جهت حفظ توازن قدرت ، روند صلح و آرامش در این كشور جنگ زده شكل گرفته است.

به گزارش گروه تحلیل،تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، روز سه شنبه 31 اردیبهشت آخرین روز كاری حكومت وحدت ملی در افغانستان بود. در این روز دوره ریاست جمهوری «محمد اشرف‌غنی»، رئیس جمهوری این كشور به پایان ‌رسید. با اعلام نظر كمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مقرر گردید انتخابات در 29تیر ماه برگزار شود.
اكنون رقبای انتخاباتی اشرف غنی اصرار دارند كه او باید از قدرت كنار برود. ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید دادگاه عالی تائید كرده كه محمد اشرف‌غنی می‌تواند به كارش تا زمان انتخابات ادامه دهد. این موضوع در این روزها به مسئله داغی در فضای سیاسی-انتخاباتی افغانستان تبدیل شده است.

كارشناسان نسبت به بروز یك بحران و بن بست سیاسی فراگیر در این كشور هشدار می دهند. آنها می گویند كه صرف نظر از استدلال ها و مستندات حقوقی و قانونی دوطرف این تقابل، ادامه این رویارویی با توجه به وضعیت شكننده و بی ثبات این كشور از نظر سیاسی ، امنیتی و اقتصادی، هرگز خوش یمن نیست و نمی تواند پیامدها و عواقب خوبی برای كشور افغانستان داشته باشد.
بر اساس گزارشات «زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور صلح افغانستان این ایده را مطرح كرده و خواهان این است تا در این فرصت شرایط به گونه ای فراهم شود كه همه گروه ها در دولت آینده افغانستان حضور داشته باشند و به جنگ 17ساله در این كشور پایان دهند.
با توجه به اهمیت موضوع پزوهشگر ایرنا با «پیر محمد ملازهی» كارشناس مسائل افغانستان به گفت و گو پرداخت.
**تعویق در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
ملازهی در ابتدای این گفت و گو بیان داشت:به تاخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به این دلیل بود كه در این مدت شرایط مساعد شود و دولت جدیدی بر روی كار آید كه طالبان با آن مشكلی نداشته باشند زیرا این گروه نقش زیادی در سیاست افغانستان دارند.
وی افزود:در همین راستا و با فرصت به تاخیر انداختن انتخابات، دولت مركزی به دنبال این است كه مذاكرات بین الافغانی به وجود آورد و شرایط آن هم در كابل پایتخت افغانستان در حال شكل گیری است.
وی همچنین بیان داشت: تصمیمات اشرف غنی و تشكیل لویه جرگه كه می بایست از حضور همه نمایندگان اقوام، مذاهب،گروه ها ،سران قبایل و روحانیون تشكیل شود به نظرم اشتباهاتی در این مورد داشته است و باید فضای اعتماد سازی بین طرفین درگیر جنگ در افغانستان شكل گیرد و با شركت همه گروه ها در این گفت و گوهای صلح محقق نمی شود.
وی همچنین گفت: اشرف غنی در یك مرحله 250نفر را مشخص كرد كه در این مذاكرات بین الافغانی شركت كنند و این موضوع اختلافاتی را بین «عبدالله عبدالله» و اشرف غنی بوجود آورد و طالبان هم حاضر نشدند كه مذاكره را بپذیرند و اكنون نیز در حال مذاكره هستند و اشرف غنی مجبور شد بعد از شش ماه كه از انتخابات گذشته بود مجلس را افتتاح كند و خیلی از نمایندگان مجلس كه انتخاب شدند جزو افرادی هستند كه در گروه 250نفر هستند كه باید با طالبان مذاكره كنند.
این كارشناس بیان داشت: دولت مركزی با حمایت زلمی خلیل زاد نماینده ویژه ایالات متحده موفق خواهد شد مذاكرات بین الافغانی را بوجود آورد و در آن صورت آمریكایی ها كنار بروند و امورات كشور را به افغانی ها بسپارند شورای امنیت و سازمان ملل می توانند در این موضوع همانند گذشته دخیل باشند.
وی همچنین یادآور شد: بعد از سقوط طالبان هم یك توافق بین المللی شد و حامد كرزای مورد قبول اكثریت قرار گرفت و سازمان ملل هم در این فكر است كه دولتی را بوجود آورد كه توازن قدرت هم به لحاظ قومی و هم مذهبی در آن باشد و طالبان گروه های مقابل را بپذیرد و اگر نپذیرند فقط جغرافیای جنگ عوض می شود.
به گفته ملازهی، اگر قرار است صلح واقعی و پایدار در افغانستان بوجود آید، باید همه طرف های درگیر به یك خط از انتظارات خود برسند و این هم از طریق سازمان ملل و یك كنفرانس بین المللی قابل تحقق خواهد بود.
**توازن قدرت راهكار صلح پایدار در افغانستان
این كارشناس مسائل افغانستان در این زمینه بیان داشت: تا توازن قدرت در افغانستان بوجود نیاید خیلی سخت است كه صلحی پایدار در این كشور شكل بگیرد زیرا اختلافات درونی در این كشور بسیار عمیق است نیروهای جهادی در یك طیف و از طرف دیگر روحانیون گروه های طالبان ، داعش و القاعده هم در زمینه های مختلف با هم مشكل و اختلاف جدی دارند.
وی همچنین بیان داشت: به نظر می رسد اگر انتخابات را در 31 فروردین عملیاتی می كردند این اختلافات باعث شكست انتخابات می شد در دور گذشته انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان با اختلاف نظر اشرف غنی و عبدالله عبدالله به بن بست سیاسی رسید و «جان كری» وزیر امور خارجه وقت دولت ایالات متحده فرمول دولت وحدت ملی را به آنان تحمیل كرد و این فرمول نتیجه خیلی قوی نداشت و اختلافات زیادی بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی دو تیم حاكم به وجود آورد.
به گفته ملازهی، دولت وقت در افغانستان هیچ كدام از آن وعده هایی كه داده بودند عملیاتی نكردند و یك دولت ضعیف با اختلافات شدید با همت آمریكایی ها تا امروز ادامه داشت تا به مرحله پایانی خود رسید و چاره ای نداشتند كه انتخابات را به تاخیر بیندازند تا طالبان دولت جدید را به رسمیت بشناسد.
وی افزود: با به تاخیر انداختن انتخابات به دنبال این هستند تا تدابیری اتخاذ شود كه شاید امكان پذیر باشد طالبان سهمی در قدرت داشته باشد هر چند كه طالبان خواهان سهم بیشتری از قدرت در افغانستان است و در این چند ماه فرصت در تعویق انتخابات، دولت جدیدی روی كار بیاید و طالبان با این دولت، نگاه متفاوت تری داشته باشد.
**نقش طالبان در روند صلح افغانستان
به گفته ملازهی، طالبان دو خصلت انحصار طلب دارد یكی خصلت قومی پشتون می باشد كه قوم پشتون در چند صد سال گذشته حاكم بودند و در دو مقطع خیلی كم تاجیك ها در قدرت بودند و در تیم كاری اشرف غنی نیز نوعی انحصار طلبی قومی وجود دارد و نمی خواهند قومیت دیگری را در قدرت شریك كنند.
این كارشناس همچنین اظهار داشت: خصلت دیگر گروه طالبان انحصار طلبی ایدئولوژیك است و معتقد هستند باید اسلام مورد نظر خود پیاده كنند و هیچ نوع برداشت دیگری از اسلام را قبول ندارند و این مشكل بزرگی است كه اگر بخواهند شریك قدرت شوند و یا طرف های دیگر را در قدرت بپذیرند.
وی همچنین گفت:اما اكنون به نظر می رسد كه طالبان به شكل تاكتیكی عمل می كند و استراتژیكی كلی آنان این است كه قدرت را به طور كامل در دست گیرند و به شكل تاكتیك با زلمی خلیل زاد در حال انجام مذاكره هستند كه بیاید و بخشی از قدرت را در دست گیرد و وارد روند سازو كار دموكراتیك قدرت شود.
وی افزود: زلمی خلیل زاد آنان را قانع كرده است كه از طریق نظامی نمی توانند به اهداف خود در افغانستان برسند و نه دولت مركزی و نه آمریكایی ها و نه شرایط منطقه ای ایجاب می كند كه به اهداف خود دست پیدا كنند و طالبان به دنبال این است كه شریك قدرت شود و با این امید كه برتری و انسجامی بیشتر نسبت به بقیه گروه ها دارد قدرت را در دست گیرد.
وی همچنین اظهار داشت: گروه طالبان اگر در انتخابات افغانستان شركت كند چه بسا كه پیروز شود و قدرت را به طور كامل در دست گیرد و به نظر می رسد استراتژی طالبان تمامی قدرت است و تاكتیك آنان در شرایط كنونی سهم خواهی از قدرت است و در این فضا هم مذاكره می كند و هم فشار نظامی می آورد و در بسیاری از مناطق در افغانستان با دولت مركزی و آمریكایی ها در گیر جنگ است.
این كارشناس مسائل افغانستان بیان داشت: به تاخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان باعث می شود تا فرصت بیشتری برای روند صلح در این كشور شكل گیرد.
**پژوهش ر.ت9220**1415