برداشت گل محمدي از گلستان هاي فاروج آغاز شد

بجنورد- ايرنا- برداشت گل محمدي از بزرگترين گلستان هاي استان خراسان شمالي در فاروج از هفته جاري آغاز شده است.

مدير جهاد كشاورزي فاروج با اشاره به سطح زير كشت 72 هكتاري اين محصول در شهرستان افزود: از اين مقدار 64 هكتار بارور و هشت هكتار بتازگي زير كشت رفته است.
مهران حياتي روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: بزرگترين باغ گل محمدي شهرستان را با 20 هكتار، در روستاي حصار اندف از توابع بخش خبوشان عنوان كرد و گفت: عملكرد گل تر در هكتار چهار هزار كيلوگرم و به ازاي هر هكتار گل 6 هزار ليتر گلاب توليد مي شود.
حياتي، ميانگين عملكرد يك بوته را، 2 كيلوگرم عنوان كرد و افزود: به ازاي هر يك كيلو گل 1.5ليتر گلاب توليد مي شود.
وي يادآورشد: هر هفت كيلوگرم گل تر يك كيلو گل خشك و عملكرد گل خشك در هكتار 570 كيلوگرم است.
وي گفت: از هريك تن گل تر 150 گرم اسانس توليد مي شود و عملكرد اسانس 600 گرم در هكتار است.
حياتي گل توليدي اين شهرستان را حدود 250 تن دانست و گفت: تعداد بهره برداران اين محصول 28 كشاورز است.
وي افزود: 14 هزار و 700 قلمه به 11 نفر به صورت يارانه اي به مبلغ كل 73 ميليون و 500 هزار توزيع شده است و چهار نفر هم در مجموع به مبلغ 700 ميليون ريال تسهيلات دريافت كرده اند.
وي، توسعه كشت گل محمدي در اراضي شيبدار به علت جلوگيري از فرسايش خاك و جلوگيري از سيل با ريشه رونده آن را مفيد براي شهرستان برشمرد و افزود: پايين بودن قيمت محصول و عدم ثبات بازار و پرداخت نكردن به موقع بهاي محصول تحويلي از طرف نمايندگي شركت هاي خريدار در منطقه از مهم ترين مشكلات فعالان اين بخش است.
وي به فعال شدن يك واحد صنعتي گلاب گيري در شهرستان از سال گذشته اشاره كرد و بيان داشت: اين واحد با ظرفيت 300 تن در سال با عنوان توليد اسانس، عصاره و عرقيات گياهان دارويي در محل ناحيه صنعتي با هفت ميليارد و 890 ميليون ريال به بهره برداري رسيده است.
زمان برداشت گل محمدي از اواخر ارديبهشت آغاز مي شود و به مدت يك ماه ادامه مي يابد.
7187/ 6042