معاون وزیر راه: قطار تهران - آنكارا دوباره راه اندازی می شود

تبریز - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در پی سفر رئیس راه آهن تركیه به ایران راه اندازی دوباره قطار تهران - آنكارا توافق شد.

به گزارش ایرنا، سعید رسولی روز چهارشنبه در حاشیه بهره برداری از 2 طرح راه آهن آذربایجان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: مذاكرات كارشناسی آن انجام شده و به زودی این قطار از مسیر تهران - تبریز - وان - آنكارا راه اندازی می شود.

** عضویت دایم ایران در CIS حمل و نقل ترانزیتی كشور را رونق می دهد
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی با اشاره به پذیرش عضویت دائم ایران در هفتادمین اجلاس شورای حمل و نقل ریلی كشورهای CIS ( كشورهای مستقل همسود) در هلسینكی فنلاند، اظهار داشت: این عضویت فرصت خوبی را برای رونق حمل و نقل بین المللی و ترانزیت كشور فراهم می كند و موجب توسعه ترانزیت ریلی بین كشورهای آسیای میانه و ایران می شود.
رسولی با بیان اینكه در این اجلاس عضویت ایران با اكثریت آرا از عضو ناظر به عضو پیوسته ارتقا یافت، ادامه داد: با این اقدام ایران در این شورا حق رای پیدا كرد و به پروتكل ها و كنوانسیون ها این شورا پیوست.
وی با بیان اینكه برنامه ریزی برای استفاده از این ظرفیت ارزشمند شروع شده است، یادآوری كرد: عضویت در این شورا موجب فعال شدن بیشتر كریدور شمال - جنوب از اروپا به طرف آسیای جنوب شرقی می شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای توسعه ترانزیت در كریدور شمال - جنوب یك قطعه مفقوده رشت - آستارا به طول 164 كیلومتر وجود دارد كه اگر این قطعه وصل شود بار از اروپا می تواند مستقیم به بندرعباس، بنادر جنوبی ایران و برعكس ترانزیت و جابجا شود.
رسولی افزود: در این راستا اسناد مناقصه قطعه 40 كیلومتری رشت - آستارا آماده شده و به زودی توسط شركت ساخت و توسعه راه های كشور مراحل مناقصه آن انجام و عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

** توافقنامه مبادله واگن ها بین ایران، تركیه و كشورهای CIS منعقد شد
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از امضای توافقنامه مبادله واگن ها بین ایران، تركیه و كشورهای CIS خبرداد و گفت: امضای این توافق موجب افزایش ظرفیت جابجایی، امكان تردد و افزایش سهم بار در این مسیر می شود.
رسولی با اشاره به تفاهم یكسان سازی سیتسم های كامپیوتری ایران و تركیه، افزود: كارشناسان این كشور پس از ماه رمضان به ایران سفر می كنند تا زمینه یكسان سازی و برقراری ارتباط سیستم های كامپیوتری 2 كشور را با همدیگر فراهم كنند.
وی گفت: یكپارچه سازی سیستم های كامپیوتری موجب تسهیل مبادله كالاها و اطلاعات بارگیری، بارنامه ها و واگن ها و سایر اطلاعات می شود.

** شركت قطارهای حومه ای تشكیل می شود
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی اظهار داشت: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه راه آهن مكلف به تشكیل شركت قطارهای حومه ای شده است.
رسولی، افزود: هم اكنون اساسنامه تشكیل این شركت ها برای اولین بار در كشور تدوین شده است و با تشكیل این شركت مجموعه فعالیت های راه آهن در سطح كشور در حوزه حمل و نقل حومه ای منسجم تر، متمركزتر و با كیفیت تر انجام می شود.
وی یادآوری كرد: با این اقدام تلاش می شود در حوزه حمل و نقل حومه ای سهم قابل توجهی به حمل و نقل ریلی اختصاص یابد.
رسولی با بیان اینكه جابجایی بار در حمل و نقل ریلی نسبت به حمل و نقل جاده ای به ازای هر تن كیلومتر بیش از 7 برابر سوخت كمتری مصرف می كند، گفت: توسعه حمل و نقل ریلی به ویژه حومه ای موجب كاهش میزان تلفات جاده ای به طور پایدار، آلایندگی زیست محیطی و ترافیك درون شهری می شود.

** مراكز عمده بار نزدیك شبكه ریلی به خطوط راه آهن وصل می شود
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی گفت: امسال تعدادی از مراكز عمده بار و معادن نزدیك شبكه ریلی با احداث خطوط فرعی به خطوط راه آهن جمهوری اسلامی وصل می شود.
رسولی، با بیان اینكه این كار موجب می شود تا میزان سهم حمل و نقل ریلی افزایش یابد، افزود: در این راستا حدود 215 كیلومتر خط فرعی احداث می شود و این خطوط حدود 30 مركز بار، كارخانه و معدن را به خطوط ریلی وصل می كند.

** یك هزار دستگاه لوكوموتیو و واگن در داخل كشور تولید می شود
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی گفت: براساس تفاهم نامه ای كه اواخر سال گذشته بین وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان برنامه ریزی كشور امضا شد، حدود یك هزار دستگاه لوكوموتیو و واگن های باری، مسافری و خودكشش در داخل كشور تولید می شود.
رسولی، با بیان اینكه منابع این طرح از محل تبصره 18 قانون بودجه سال 97 تامین می شود، ادامه داد: حدود 20 هزار میلیارد ریال منابع این طرح بوده كه 40 درصد آن از سوی سازمان برنامه و بودجه، 40 درصد از نظام بانكی و 20 درصد سهم آورده شركت های متقاضی است.
وی یادآوری كرد: اعتبار این طرح اوایل امسال ابلاغ شده و روز گذشته اولین تخصیص آن به میزان 970 میلیارد ریال به راه آهن جمهوری اسلامی ابلاغ شد.
رسولی افزود: با این كار هم تولید در كشور رونق می یابد و هم ناوگان نو در شبكه راه آهن حركت می كند و موجب افزایش ظرفیت و كیفیت حمل و نقل ریلی می شود.

** قیمت بلیط قطارها 22 درصد افزایش می یابد
مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی با اشاره به پیشنهاد افزایش 25 درصدی قیمت بلیط قطارها از سوی شركت های حمل و نقل ریلی به شورای عالی هماهنگی ترابری، گفت: این شورا افزایش متوسط 22 درصدی قیمت بلیط ها را پس از عید فطر تصویب كرد.
رسولی با بیان اینكه تا عید فطر قیمت بلیط ها با همان قیمت های سال 97 عرضه می شود، اظهار داشت: در برخی مسیرها این افزایش كمتر از 22 درصد و در برخی مسیرها بیشتر از این میزان خواهد بود و در مسیرهای پرتردد مانند مقصد مشهد افزایش بالای 22 درصد روی نمی دهد.
وی مجموع خطوط راه آهن و خطوط ایستگاهی كشور را 13 هزار كیلومتر اعلام كرد و گفت: سال گذشته حدود 24 میلیون نفر مسافر و 50 میلیون تن بار از طریق شبكه ریلی جابه جا شده است.
8023/3071