آماده راه اندازی جشنواره چای در لاهیجان هستیم

رشت - ایرنا - دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ایران گفت: آمادگی داریم با همكاران و همتایان‌ خود در كشورهایی مانند چین، كره جنوبی، هند و ژاپن كه صاحب چای هستند، جشنواره چای در شهر لاهیجان راه‌اندازی و به اقتصاد این محصول كمك كنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الله ایوبی روز چهارشنبه در دیدار با استاندار گیلان، این استان را جزو استان‌د های كامل یونسكویی عنوان كرد و حضور فردی همچون سالاری در گیلان كه مهد فرهیختگان و مشاهیر است را فرصت كم نظیر و تاریخی برای توسعه و ترویج فعالیت های ماندگار فرهنگی در استان دانست.
وی با یادآوری سابقه همكاری با سالاری به عنوان استاندار بوشهر در زمان تصدی مسئولیت سازمان سینمایی كشور بیان كرد: با حمایت وی طرح سینمای سیار به عنوان ایده سازمان سینمایی با حمایت كامل و كم‌نظیر در میان استانداری های سراسر كشور در روستاهای استان بوشهر راه اندازی شد.
ایوبی گفت: دو شهر خلاقی كه در ایران وجود دارد، یكی از آنها در استان گیلان است.
وی با بیان اینكه خلاقیت و ابتكار در شهرها به ویژه لاهیجان و رشت به طور كامل قابل دیدن است، اظهار كرد: برنامه حیات شبانه سالیان سال بوده كه در شهر تهران مورد بحث است كه چند نقطه را به صورت آزمونه (پایلوت) راه‌اندازی كنند ولی این كار در شهر رشت چند سال است كه عملی شده است.
دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ایران با اشاره به اینكه روزگاری به مساله فرهنگ، علم، آموزش، جشن و جشنواره به عنوان كالاهای لوكس، فانتزی و سرگرمی نگاه می شد، گفت: ولی امروزه این نوع كالاها دیگر فقط سرگرمی و فانتزی نیستند بلكه كشور و شهرهایی كه كالاهای فرهنگی تولید می‌كنند، سرمایه محسوب می‌شوند.
ایوبی با بیان اینكه در جهان امروز مهمترین تحول این است كه شهرها قلب فرهنگ شده‌اند، تصریح كرد: خوشبختانه در كشوری زندگی می‌كنیم كه مولد بوده و صاحب فرهنگ، هنر و تولیدات بی‌شمار و باشكوه است.
او با اشاره به اینكه امكانات یونسكو خیلی زیاد نیست و یك سازمان جهانی برند است اظهار كرد: وظیفه ما این است كه از این سرمایه نمادین برای منافع كشور، شهرها و نظام جمهوری اسلامی ایران استفاده كنیم.
وی به مزیت‌ها و ابتكارات شهر لاهیجان اشاره و خاطرنشان كرد: جاده ابریشم در یونسكو به عنوان بخش جدا دیده شده و یك سازمان است.
ایوبی با بیان اینكه هنر ، سنت‌ و آیین چای مقوله‌ای است كه می‌توان روی آن كار كرد و به نمایش گذاشت گفت: آیین چای بخشی از سنت جهان شرق است كه با فرآورده‌های مختلف چای می‌تواند اقتصاد چای را متحول كرد.
لاهیجان در 40 كیلومتری شرق مركز استان گیلان واقع شده و به عنوان پایتخت چای ایران شناخته می شود.
7296/2007