آماده راه اندازي جشنواره چاي در لاهيجان هستيم

رشت - ايرنا - دبيركل كميسيون ملي يونسكو در ايران گفت: آمادگي داريم با همكاران و همتايان‌مان در كشورهايي مثل چين، كره، هنر و ژاپن كه صاحب چاي هستند، جشنواره چاي را در شهر لاهيجان راه‌اندازي و به اقتصاد چاي كمك كنيم.

به گزارش خبرنگار ايرنا حجت اللله ايوبي روز چهارشنبه در ديدار با استاندار گيلان، گيلان را جزو استان‌هاي كاملاً يونسكويي عنوان كرد و حضور فردي فرهيخته همچون سالاري در گيلان كه مهد فرهيختگان و مشاهير است را يك فرصت كم نظير و تاريخي براي توسعه و ترويج فعاليت هاي ماندگار فرهنگي در استان دانست.
وي با يادآوري سابقه همكاري با سالاري به عنوان استاندار بوشهر در زمان تصدي مسئوليت سازمان سينمايي كشور تصريح كرد: با حمايت ايشان طرح سينماي سيار به عنوان يك ايده و طرح سازمان سينمايي با حمايت كامل و كم‌نظير در ميان استانداري هاي سراسر كشور در روستاهاي استان بوشهر راه اندازي شد.
ايوبي گفت: دو شهر خلاقي كه در ايران وجود دارد، يكي از آنها در استان گيلان است.
وي با بيان اينكه خلاقيت و ابتكار در شهرها بويژه لاهيجان و رشت كاملاً قابل مشهود است، اظهار داشت: برنامه حيات شبانه ساليان سال است كه در شهر تهران مورد بحث است كه چند نقطه را به صورت آزمونه (پايلوت) راه‌اندازي كنند ولي اين كار در شهر رشت چند ساليست كه عملي شده است.
وي با اشاره به اينكه روزگاري به مسئله فرهنگ، علم، آموزش ، جشن و جشنواره به عنوان كالاهاي لوكس ، فانتزي و سرگرمي نگاه مي شد، گفت: ولي امروزه اين نوع كالاها ديگر فقط سرگرمي و فانتزي نيستند بلكه كشور و شهرهايي كه كالاهاي فرهنگي توليد مي‌كنند، سرمايه محسوب مي‌شوند.
دبيركل كميسيون ملي يونسكو در ايران با بيان اينكه در جهان امروز مهمترين تحول اين است كه شهرها قلب فرهنگ شده‌اند، تصريح كرد: خوشبختانه در كشوري زندگي مي‌كنيم كه مولد بوده و صاحب فرهنگ، هنر و توليدات بي‌شمار و باشكوه است.
ايوبي با اشاره به اينكه امكانات يونسكو خيلي زياد نيست و يك سازمان جهاني برند است اظهار داشت: وظيفه ما اين است كه از اين سرمايه نمادين براي منافع كشور، شهرها و نظام جمهوري اسلامي ايران استفاده كنيم.
وي به مزيت‌ها و ابتكارات شهر لاهيجان اشاره و خاطرنشان كرد: جاده ابريشم در يونسكو به عنوان بخش جدا ديده شده و يك سازمان است.
وي با بيان اينكه هنر ، سنت‌ و آيين چاي مقوله‌اي است كه مي‌توان روي آن كار كرد و به نمايش گذاشت گفت: آيين چاي بخشي از سنت جهان شرق است كه با فرآورده‌هاي مختلف چاي مي‌تواند اقتصاد چاي را متحول كرد.
لاهيجان در 40 كيلومتري شرق مركز استان گيلان واقع شده و به عنوان پايتخت چاي ايران شناخته مي شود.
7296/2007