۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۱
کد خبر: 83324180
۰ نفر
درگیری نظامی و بازار نفت 250 دلاری

تهران- ایرنا- بازار انرژی به رغم تشدید تنش ها در خلیج فارس، روزهای به نسبت آرامی را می گذراند. با این حال، تحلیلگران می گویند وقوع درگیری در قلب انرژی جهان ممكن است موجب افزایش شدید قیمت نفت خام تا سطح 250 دلار در هر بشكه شود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، منطقه خاورمیانه به ویژه خلیج فارس به عنوان قلب انرژی جهان از چند هفته گذشته روزهای پرتنشی را پشت سر می گذارد. خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران آغازی بر بحرانی شد كه كشورهای تولیدكننده نفت را به صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر قرار داد.
افزایش فشارهای تحریمی ایالات متحده علیه تهران به ویژه تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران همزمان با تمدید نكردن معافیت مشتریان نفت كشورمان، بر آتش بی ثباتی ها دمید و تحولات را تا حد یك بحران تبدیل كرد. این بحران منطقه ای همه جهان را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا تقریبا كشورها در همه قاره ها به نفت صادر شده از خلیج فارس نیازمندند.
حضور نظامی گسترده ایالات متحده در منطقه و دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لزوم آزادی فروش نفت برای همه و ایستادگی در برابر سیاست های یكجانبه گرایانه آمریكا عاملی شد تا كارشناسان احتمال درگیری و توقف صادرات نفت از خلیج فارس و تنگه هرمز را مطرح كنند. این بحران با انفجار چند نفتكش در پایانه «الفجیره» امارات و حملات پهپادی یمنی ها به تاسیسات نفت عربستان سعودی شكل جدی تری پیدا كرده است.

** بازار انرژی و جنگ در خلیج فارس
از نگاه كارشناسان، بازار نفت همیشه نسبت به تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی به شدت حساس بوده است. به عبارت دیگر تجارت نفت بوی بی ثباتی و تنش احتمالی را مدت ها قبل استشمام می كند و به آن واكنش نشان می دهد. با این حال تنش های اخیر در خاورمیانه تاكنون تاثیر شگرفی بر این بازار نداشته و با وجود افزایش محدود قیمت، روند نشان دهنده انفجار قیمت ها نبوده است.
از جمله گمانه زنی های كارشناسان بازار انرژی به ویژه فعالان حوزه نفت آن است كه تحولات اخیر در خاورمیانه را نشانه ای از وقوع درگیری نظامی ارزیابی نمی كنند و به همین دلیل قیمت نفت خام روند افزایشی كم نوسانی را داشته است. عمده دلیل این نگاه در آن است كه به رغم خواست برخی چهره های تندرو آمریكایی و كشورهای منطقه، «دونالد ترامپ» به صراحت اعلام كرده است برنامه ای برای راه اندازی جنگ با ایران ندارد.
وی در آخرین مصاحبه خود اگرچه به تهدید ایران پرداخت اما بار دیگر بر تمركز دولتش بر جنگ اقتصادی با ایران تاكید كرد.

** روزهای عادی بازار نفت
در شرایط كنونی، بازار نفت روند افزایشی را طی می كند و هر روز نسبت به قبل اندكی افزایش را نشان می دهد. به گفته تحلیلگران اكنون افزایش اندك و تدریجی قیمت نفت خام ربطی به تنش ها در خاورمیانه ندارد بلكه اعلام تصمیم تولیدكنندگان اوپك و خارج آن مبنی بر ادامه اجرای توافق توقف افزایش تولید در طول سال 2019 بازار را به سمت افزایش تدریجی قیمت ها سوق داده است.
با این حال، عربستان سعودی كه اكنون در كنار روسیه و دیگر تولیدكنندگان بر ادامه توافق چند سال اخیر خود تاكید می كند به خریداران و مصرف كنندگان قول داده است كه بازار را متوازن نگاه می دارد. ریاض مدعی است اجازه نمی دهد تنش ها در خاورمیانه باعث كاهش عرضه و افزایش قیمت ها شود. این اظهارات باعث شد برخی انواع نفت كمتر از یك درصد تغییر را نشان دهند. حتی برخی از انواع نفت روز گذشته پس از اظهارات مقام های سعودی شاهد كاهش قیمت بودند. در كل، میزان تغییرات در بهای نفت خام در بازارهای جهانی بین 60 سنت افزایش تا 40 سنت كاهش باشد. تحلیلگران تاكید می كنند جنگ تجاری و تنش در خلیج فارس بازار نفت را به شدت بی ثبات كرده است.
طبق تحلیل گزارش تارنمای «سی.ان.بی.سی»، معامله كنندگان نفتی اگرچه به اصول بنیادین بازار انرژی توجه دارند و این وعده ها برای متوازن نگاه داشتن بازار را مهم می دانند اما نگاه آن ها به تنش میان ایران و ایالات متحده دوخته شده است.

** جنگ و نفت 250 دلاری
با وجود آرامش نسبی در بازار انرژی، برخی كارشناسان حوزه نفت می گویند اكنون میزان عرضه در بازار مناسب بوده و كاهشی احساس نمی شود اما در صورت وقوع بحران یا واقعی شد احتمال درگیری در منطقه خلیج فارس این شرایط به هیچ عنوان پایدار نخواهد بود و بازار انرژی به آن واكنشی در خور توجه خواهد داد. نشریه «اویل پرایس» در این زمینه مدعی شد كه آغاز جنگ با ایران می تواند قیمت هر بشكه نفت خام را تا 250 دلار افزایش دهد.
بر اساس این تحلیل، صحبت از درگیری در خلیج فارس در طول چند هفته اخیر فراوان بود و با اینكه رهبران ایران و آمریكا تاكید دارند مایل به درگیری نیستند اما برخی تحلیلگران از وقوع جنگ خودخواسته یا اتفاقی سخن گفته اند.
ترامپ می گوید تلاش دارد به وعده های انتخاباتی خود متعهد باقی بماند و برخلاف روسای جمهوری پیشین آمریكا از راه اندازی جنگ جدید خودداری می كند. ایران هم به دنبال جنگ با ایالات متحده نیست. اما در دولت آمریكا افراد پرقدرتی همچون مشاور امنیت ملی و وزیر امور خارجه هستند كه در كنار متحدان منطقه ای كاخ سفید همچون اسرائیل، عربستان و امارات متحده عربی بر طبل جنگ می كوبند. این گروه تلاش دارند این جنگ رخ بدهد.
ایران در سالیان اخیر برتری های ژئوپلتیكی را برای خود در خاورمیانه ایجاد كرده است. براساس این تحلیل در هر صورتی كه یك درگیری در منطقه به وجود بیاید نه تنها مسیر انتقال نفت از تنگه هرمز از سوی ایران مسدود خواهد شد بلكه تاسیسات نفتی منطقه نیز در خلال جنگ دچار آسیب های جدی می شوند. در واقع تنش ها باعث می شوند بازار انرژی در حوزه تولید نفت و انتقال آن به مشتریان دچار موانع جدی می شود. همین امر عرضه را به شدت كاهش می دهد.
شبكه خبری «الجزیره» نیز در گزارشی آورده است كه تنگه هرمز آبراهه بسیار مهمی است كه از طریق آن كشورهای عربستان، كویت، عراق و ایران محموله های نفتی خود را صادر می كنند. همچنین قطر به عنوان بزرگترین صادركننده گاز نیز از این طریق صادرات خود را به انجام می رساند. اگرچه برخی كارشناسان از قیمت 80 ، 90 یا 100 دلار برای هر بشكه صحبت می كنند اما كاهش عرضه نفت باعث به اوج رسیدن قیمت نفت می شود و برخی تحلیلگران حتی قیمت 250 دلار در هر بشكه نفت خام را نیز محتمل می دانند.
پژوهش**9130**9279