فرهنگ رضوي با استفاده از رسانه هاي مجازي توسعه يابد

رشت - ايرنا - نماينده ولي فقيه در استان گيلان و امام جمعه رشت گفت: امروز گسترش رسانه‌هاي مجازي بخشي از زندگي مردم است و بايد از آن، بستري مناسب براي توسعه فرهنگ رضوي ايجاد كنيم.

گزارش روز چهارشنبه روابط عمومي دفتر نماينده ولي فقيه در گيلان به ايرنا حاكيست، آيت الله رسول فلاحتي در گفتگويي؛ با بيان اينكه انسان با مطالعه و كتابخواني زنده است، اظهار كرد: براي شناسايي استعدادها و لياقت‌هاي انسان‌هاي هر جامعه‌اي بايد به ميزان مطالعه مردم آن جامعه توجه شود.
وي با اشاره به اينكه ملت‌هاي پيشرو و در مسير رشد و تعالي اهل مطالعه، دانش و فضل هستند، گفت: جدايي انسان از كتاب، دفتر و قلم مساوي با جهل انسان‌ها و آن جامعه است؛ در قرآن كريم آمده است آيا آنان كه مي‌دانند با آنان كه نمي‌دانند مساوي هستند؟
آيت الله فلاحتي به جايگاه علم، عالم و دانش در اسلام اشاره كرد و ادامه داد: جايگاهي كه در اسلام براي اين موضوع ترسيم شده در هيچ فرهنگ، مذهب و آئيني وجود ندارد.
وي با بيان اينكه يكي از مواردي كه بايد در جامعه اسلامي به ويژه شيعي مد نظر قرار گيرد اين بوده كه معتقديم مسلمانان داراي الگوهاي تربيتي، سياسي، اجتماعي و فرهنگي بسيار زيادي هستند، افزود: اين الگوها همان پيامبر گرامي (ص) و اولاد او است.
امام جمعه رشت با تأكيد بر اينكه انسان‌ها بايد بدانند الگوهاي آن از نظر رفتار، گفتار و كردار چگونه هستند، تصريح كرد: امروز بشريت باور دارد كه اهل بيت پيامبر (ص) بهترين الگوي تربيت و كرامت است.
وي در ادامه با بيان اينكه اگر بخواهيم از اين الگوها براي زندگي خود بهره گرفته و به دنياي امروز معرفي كنيم بايد در ابتدا آنها را به درستي بشناسيم، بيان كرد: بايد بدانيم اين الگوها رفتار، كردار و گفتارشان براي حيات طيبه انسان چه بوده كه اين نيز تنها در سايه مطالعه در زندگي و سيره آنها به دست خواهد آمد.
نماينده ولي فقيه در گيلان با اشاره به اينكه در طول تاريخ علماي اسلام چه شيعه و چه سني درباره زندگي اهل بيت عصمت و طهارت به صورت مفصل كتاب نوشته‌اند، ادامه داد: اگر بخواهيم براي سرفصل‌هاي زندگي خود الگويي پيدا كنيم هيچ جايي جز اهل بيت عصمت و طهارت (ع) وجود ندارد.
وي ايجاد بستر مناسب براي مطالعه به ويژه براي نسل جوان اعم از حوزوي و دانشگاهي در زمينه احوالات اهل بيت عصمت و طهارت (ع) را بهترين اقدام براي جامعه اسلامي عنوان و اظهار كرد: جوانان بايد به مطالعه خود محوريت دهند و چه بهتر اين محوريت، مطالعه زندگي اهل بيت (ع) باشد.
آيت الله فلاحتي با اشاره به كاهش ميزان مطالعه و عدم رغبت جوانان به كتاب و كتابخواني با گسترش فعاليت فضاهاي مجازي و حجم بالاي كتاب، افزود: مسئولان و متوليان امر بايد حجم كتاب‌ها را كاهش داده و آنها را به صورت جيبي، همراه و در سايزهاي كوچك تهيه و منتشر كنند.
نماينده ولي فقيه در گيلان در ادامه به چهار علت سفر امام رضا (ع) از مدينه به ايران اشاره و بيان كرد: اگر جوانان در همين چهار محور مطالعه كنند قطعاً به نقاط بسيار زيبايي درباره زندگي امام رضا عليه السلام براي رشد و تعالي زندگي خود دست خواهند يافت.
وي همچنين به برگزاري جشنواره رضوي اشاره كرد و گفت: اين جشنواره چند سالي است كه با محوريت نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور و همكاري آستان قدس رضوي و دستگاه هاي مختلف در استان‌هاي كشور اجرا مي‌شود.
امام جمعه رشت با بيان اينكه اين جشنواره مي‌توانند در ترويج فرهنگ ولايت مداري مردم گيلان و تقويت آن تأثير گذار باشد، تصريح كرد: در سايه جشنواره رضوي مي‌توانيم جوانان را ترغيب كنيم كه درباره امام رضا عليه السلام مطالعه كنند.
وي با اشاره به اينكه امروز فرهنگ‌هاي گوناگون باطل به ويژه عرفان‌هاي نوظهور به دنبال جلب جوانان ما به سوي خود هستند، ادامه داد: بايد با استفاده از جشنواره رضوي زمينه جذب جوانان به سمت فرهنگ الهي و توحيدي را فراهم كنيد.
آيت الله فلاحتي خواستار تقويت اين حركت مردمي براي رسيدن دستاوردهاي فرهنگي در سطح جامعه به ويژه استان گيلان شد و گفت: امروز گسترش رسانه‌هاي مجازي بخشي از زندگي مردم بوده و يكي از جاهايي كه مي‌توانيم فرهنگ رضوي و كتابخواني را تعريف كنيم همين فضاي مجازي است كه بايد از آن بستري مناسب براي توسعه فرهنگي رضوي ايجاد كنيم.
نهمين جشنواره كتابخواني رضوي از ابتداي ارديبهشت ماه در كتابخانه هاي سراسر كشور به صورت آنلاين، مكتوب و پويش كتاب خواني براي سنين كودك، نوجوان، بزرگسال و خانوادگي آغاز و تا 28 خرداد ماه جاري ادامه دارد. علاقمندان مي‌توانند با مراجعه به razavi.iranpl.ir در اين جشنواره و مسابقه بزرگ كتابخواني شركت و از جوايز ارزنده آن بهره مند شوند.
7296/2007/