امضاءتفاهمنامه بين دبيركل كميسيون يونسكو و شهردار لاهيجان

لاهيجان-ايرنا- دبيركل كميسيون ملي يونسكو در ايران تفاهمنامه مشترك همكاري با شهردار لاهيجان امضا كرد.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بين الملل شهرداري لاهيجان، امروز چهارشنبه در نشست مشترك مديريت شهري لاهيجان با دبير كل كميسيون ملي يونسكو ايران در عمارت خانه سنتي شهرداري لاهيجان تفاهمنامه مشترك بين مديركل كميسيون ملي يونسكو در ايران و شهردار لاهيجان امضاء شد.
مدير كل كميسيون ملي يونسكو در ايران مدير كل كميسيون ملي يونسكو جشنواره هاي جهاني چاي و نوروز را دو برنامه آينده شهر لاهيجان معرفي كرد و در ادامه تفاهمنامه مشترك بين مديركل كميسيون ملي يونسكو و شهردار لاهيجان امضاء شد.
حجت اله ايوبي با تبريك ميلاد امام حسن مجتبي(ع) و ايام ماه مبارك رمضان گفت: خوشحالم كه در شهر ايده هاي خلاق، شهر انرژي هاي مثبت و نور و شبهاي روشن حضور دارم.
وي افزود: شهردار جوان و خلاق اين شهر اراده كرده است كه شادي را به مردمان شهرش هديه دهد و ما نيز وظيفه داريم اين اراده هاي باشكوه را همراهي كنيم.
وي يادآورشد: لاهيجان به يك كارگاه ايده هاي خلاق تبديل شده و در جهان امروز بسيار سازنده و ارزشمند است.
وي با اشاره به جشنواره ضيافت خوبان شهرداري لاهيجان در حاشيه استخر گفت: جشنواره ضيافت خوبان يك جشنواره ايراني است كه در آن هم مدح ائمه و هم شاهنامه خواني بسيار عالي در كنار هم چيده شده اند و يك ضيافت ايراني را تشكيل داده اند.
مسعود كاظمي شهردار لاهيجان نيزدر اين نشست گفت: شهر لاهيجان ميزبان اولين ها و بهترين ها در طول تاريخ ،شهر عالمان ديني و شهر فرهنگ و هنر و پايتخت چاي ايران است و آمادگي ميزباني اجلاس كشورهاي نوروزي به عنوان نماينده يونسكو را دارد.
وي افزود: به عنوان مجري و عامل به اجراي مصوبات شوراي محترم اسلامي شهر، تلاش كرديم شهروندان شاداب تر و راحت تر زندگي كنند،از اين رو سال 98 را به عنوان سال جشنواره هاي لاهيجان نام گذاري كرديم.
وي با بيان اينكه استان گيلان شايسته بهترين ها بوده و ظرفيت هاي خدادادي دارد كه بايد به نحو احسن استفاده شود ، اظهارداشت: مشاركت و حضور شهروندان لاهيجان در جشنواره هاي سطح شهر نشان از مدنيت شهر لاهيجان دارد.
وي افزود : تلاش كرده ايم با برگزاري جشنواره هاي متعدد از جمله ميزباني پخش زنده فوتبال جام جهاني روسيه در سطح شهر با حضور بيش از 25 هزار نفر، اجراي نمايشهاي آييني، برگزاري نهمين جشنواره تئاتر خياباني شهروند كه در تقويم تئاتر كشور به ثبت رسيده است ، جشنواره هاي نوروزي و ضيافت خوبان در ماه مبارك رمضان با حضور هنرمندان مطرح گيلان و برگزاري مسابقات فرهنگي براي شهروندان شادي آفرين باشيم.
كاظمي تصريح كرد: با توجه به طرح برنامه راهبردي شهرداري لاهيجان با افق 20 ساله و سال 2020 كه سال ديدار از گيلان است در سه محور محلي، ملي و فراملي برنامه ريزي شده است .
شهردار لاهيجان گفت: طرح جامع ترافيك و مسيرهاي دوچرخه سواري، احداث ديوار كتاب و تشكيل كارگروه فرهنگي، اجتماعي شهرداري لاهيجان در مقياس ملي از اتفاقات خوبي است كه مردم بايد بدانند مسئولان شهرستان در فكر اتفاقات خوب و مثبت هستند.
وي يادآورشد: براي شناساندن لاهيجان زيبا بايد كارهاي زيبا و ماندگار انجام گيرد و جشنواره چاي ايراني بايد در سطح بين المللي برگزار و در تقويم بين المللي ثبت شود تا با حضور ساير كشورهايي كه در آنها چاي كشت مي شود، شاهد رونق اقتصادي مردم منطقه و تعددكارآفريني باشيم.
در ادامه اين نشست، سخنگوي شوراي اسلامي شهر گفت: لاهيجان به لحاظ فرهنگي و تاريخي از قدمت زيادي برخوردار است و مردمان شهر هميشه در كشور و استان به مردماني با فرهنگ مشهورند و عالمان زيادي در حوزه هاي فرهنگ و هنر و دانش در اين ديار پرورش يافته اند.
جواد نجار تميزكار افزود: به تناسب همين سابقه تاريخي بايد انتظارات مردم با فرهنگ شهر كه همواره همراه و همگام با مسئولان هستند، برآورده شود.
وي يادآورشد: در دوره پنجم شوراي اسلامي شهر دقت شد برنامه هايي چيده شود تا شهر لاهيجان ميزبان اولين ها باشد.
وي تصريح كرد: با توجه به خواست و انتظار مردم در برگزاري دهمين جشنواره تئاتر خياباني شهروند لاهيجان بايد گامهايي به سمت جهاني شده برداريم و تلاش كنيم گروههاي بين المللي نيزدر جشنواره امسال حضور داشته باشند.
شب گذشته دكتر ايوبي دبير كل كميسيون ملي يونسكو در ايران كه فرماندار، نماينده شهرستان هاي لاهيجان و سياهكل ، مسعود كاظمي شهردار، رئيس و اعضاي شوراي اسلامي شهر و جمعي از مديران شهرستان حضور داشتند از نمايشگاه شب هاي روشن لاهيجان ديدن كرد .
مولودي خواني حاج جواد تلطفي از تهران ، اجراي نمايش گروه محمد هندي، شاهنامه خواني و نقالي توسط سميرا واحد از ديگر بخش هاي اين برنامه بود كه مورد استقبال شهروندان قرار گرفت.
لاهيجان در 40 كيلومتري شرق مركز استان گيلان واقع است.
6029 / 6030