۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۸
کد خبر: 83324150
۰ نفر
ناسا به‌زودی موجود زنده به اعماق فضا می‌فرستد

تهران - ایرنا- ناسا تصمیم دارد كه تا سال آینده میلادی پس از نزدیك به نیم‌قرن برای اولین بار موجوداتی زنده را به ورای مدارهای نزدیك زمین به‌سوی فضا ارسال كند. ماموریتی كه اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با تاثیر تشعشعات فضایی بر موجودات زنده گردآوری خواهد كرد.

اولین باری كه ناسا موجودی زنده را به ورای مدارهای نزدیك به زمین فرستاد، كمی بیش از پنج دهه پیش بود. زمانی كه ماموریت آپولو شروع شد و در جریان آن فضانوردان به ماه سفر كردند. اما پس‌ازآن ناسا دیگر هیچ موجود زنده‌ای را به آن‌سوی مدارهای نزدیك سیاره نفرستاد. حالا درحالی‌كه تلاش برای بازگشت به ماه و سفر به مریخ وارد فاز تازه‌ای شده است ناسا می‌گوید كه تا پیش‌ازاین اتفاقات تا سال آینده در قالب پروژه‌ای موسوم به BioSentinel موجوداتی زنده را به اعماق فضا خواهد فرستاد.
موجودات زنده مورد اشاره پژوهشگران ناسا در حقیقت گروهی از مخمرهای « ساكارومایسس سرویزیه» - نوعی مخمر پرمصرف صنعتی- هستند كه قرار است در محفظه مكعب مستطیل كوچكی رهسپار مداری در اطراف خورشید شوند. جایی كه پژوهشگران می‌توانند تاثیر تشعشعات محیط را در فضا بررسی‌ كنند.
محفظه حامل این مخمرها یكی از 13 تاسواره ای (ماهواره كوچك) است كه قرار است تا اواسط سال آینده میلادی در جریان ماموریت آرتمیس یك به فضا پرتاب شوند. ماموریت آرتمیس یك نیز اولین ماموریت موشك جدید ناسا موسوم به SLS یا سامانه پرتاب فضایی است. 47.5 پیش وقتی آپولو17 آخرین ماموریت سرنشیندار خود را در سطح ماه انجام داد این ماموریت تنها 2 هفته طول كشید اما سفر این مخمرها قرار است 9 تا 12 ماه طول بكشد.
به گزارش وب سایت اسپیس از مركز تحقیقات ایمز ناسا، ماهواره كوچك حامل مخمرها چیزی حدود 14 كیلوگرم وزن خواهد داشت و با خود دو گونه متفاوت از این مخمرها را حمل می‌كند. یكی گونه معمولی كه مقاومت زیادی در برابر تشعشعات دارد و دیگری گونه‌ای جهش‌یافته كه نسبت به تشعشعات حساسیت بیشتری دارد.
تیم پروژه BioSentinel در طول این برنامه رشد و فعالیت هر دو گونه این مخمرها را زیر نظر خواهند گرفت. این كاری است كه پیش‌ازاین با محموله‌ای مشابه در ایستگاه فضایی بین المللی در شرایط جاذبه ضعیف و تشعشعات به‌مراتب كمتر نیز آزمایش‌شده بود. به‌علاوه محققان به‌صورت هم‌زمان رشد این مخمرها را با نمونه‌های نگهداری شده روی زمین نیز مقایسه خواهند كرد. اطلاعات جمع‌آوری‌شده از این تحقیقات می‌تواند به درك بهتر از تأثیرات تشعشعات فضایی كمك كند.
گفتنی است موشك SLS كه قرار است ماموریت آرتمیس با آن انجام پذیرد در آینده برای سفرهای فضایی به ماه و مریخ مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب كه فاز بعدی برنامه آرتمیس موسوم به آرتمیس 2 كه قرار است سال 2023 پرتاب شود، اولین قطعه از ایستگاه فضایی موسوم به گیت وی یا دروازه را در مدار ماه قرار دهد. ایستگاه فضایی كه در آینده قرار است به عنوان ایستگاه تداركاتی برای سفرهای عمقی فضایی شمرده شود.
علمی ** 9225**1485