نزديك به سه هزار تن در مسابقه هاي ويژه سوادآموزان شركت كردند

قم- ايرنا- معاون سوادآموزي اداره كل آموزش و پرورش قم گفت: 2 هزار و 837 تَن از قم در سه مسابقه ويژه سوادآموزان و آموزش دهندگان شركت كردند كه از 117 تَن برگزيده استاني در اين مسابقه ها تجليل به عمل مي آيد.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين محمدرضا قاسمي نيا روز چهارشنبه در آيين تجليل از منتخبان مسابقه هاي فرهنگي – آموزشي ويژه سوادآموزان در تالار آموزش مركز آموزشي – رفاهي فرهنگيان افزود: مسابقه فيلم كوتاه 2 دقيقه اي با موضوع سوادآموزي براي نخستين بار به عنوان يك كار جديد در استان قم برگزار شد كه ان شاءالله در سال هاي آتي اين مسابقه به صورت كشوري برگزار خواهد شد.
وي با بيان اين كه لازم است كه استفاده سودمند و اثربخش از فناوري هاي نوين مانند تلفن همراه را به مردم آموزش دهيم، ادامه داد: برگزاري مسابقه فيلم كوتاه 2 دقيقه اي با موضوع سوادآموزي ويژه سوادآموزان و آموزش دهندگان بدين منظور انجام شد.
وي خاطرنشان كرد: در مسابقه فيلم كوتاه 2 دقيقه اي با موضوع سوادآموزي ويژه سوادآموزان و آموزش دهندگان؛ 30 فيلم كوتاه به دبيرخانه جشنواره ارسال شد كه در نهايت 23 فيلم برگزيده شدند.
قاسمي نيا با اشاره به برگزاري مسابقه سالانه پرسش مهر رياست جمهوري ويژه دانش آموزان گفت: اين مسابقه به پيشنهاد استان قم به صورت ملي براي اولين بار براي سوادآموزان سطح كشور نيز برگزار شد.
وي خاطرنشان كرد: در مسابقه سالانه پرسش مهر رياست جمهوري يك هزار و 438 تن از سوادآموزان استان قم شركت كردند كه در نهايت 54 تن برگزيده شدند.
وي با تاكيد بر ترويج و نهادينه كردن فرهنگ مطالعه و كتابخواني در سطح جامعه گفت: مسابقه كتابخواني با عنوان« حمايت از كالاي ايراني» نيز سال گذشته به صورت ملي برگزار شد.
قاسمي نيا بيان كرد: در مسابقه كتابخواني با عنوان «حمايت از كالاي ايراني» نيز از استان قم يك هزار و 369 تن شركت كردند كه 40 تن برگزيده شدند.
وي همچنين بر امر سوادآموزي در سطح جامعه با مشاركت همگان تاكيد كرد و گفت: هدف ما، از سوادآموزي و برگزاري چنين مسابقه هايي؛ باورمندي سوادآموزان از توانمندي هاي خودشان است.
وي خاطرنشان كرد: تلاش و كوشش مي كنيم فرهنگ كتابخواني را در ميان سوادآموزان ترويج و تبيين كنيم كه در اين راستا سال گذشته براي نخستين بار نشست كتابخواني ويژه سوادآموزان در استان قم برگزار شد.
وي در بخش ديگر سخنان خود، با اشاره به ميلاد با سعادت امام حسن مجتبي(ع) دومين اختر تابناك امامت و ولايت، بر تبيين و ترويج معارف اسلامي در جامعه و پيروي از سيره اهل بيت(ع) تاكيد كرد و گفت: بايد از فرصت ماه مبارك رمضان براي كسب فيض از اين ضيافت الهي بهره برد.

* در افزايش شاخص سواد علمي و فرهنگي كشور تلاش كنيم
مديركل آموزش و پرورش قم نيز در اين آيين گفت: امروز براي پيشرفت، رشد و بالندگي كشور نياز است تا در شاخص سواد علمي و فرهنگي رشد يابيم و افراد بتوانند به نحو احسن با اشخاص گوناگون، چه در داخل خانواده و چه در جامعه ارتباط برقرار كنند.
حميدرضا شيخ الاسلام با تاكيد بر امر سوادآموزي در سنين مختلف در جامعه افزود: سواد علمي و فرهنگي براي همه سنين ضروري است و بايد داشته ها، تجربه ها و سوادهاي خود را در امور گوناگون به يكديگر منتقل كنيم.
وي با تاكيد بر امر سوادآموزي با مشاركت و همكاري همه نهادها و قشرهاي مختلف جامعه اظهار كرد: معاونت سوادآموزي اين اداره كل آمادگي لازم را براي زير پوشش قرار دادن افراد بي سواد، به ويژه در سنين 10 تا 49 سال را دارد.
وي با تقدير از افرادي كه با تلاش توانستند در اين سه مسابقه به مقام هاي برتر دست يابند، گفت: اين موفقيت و نيز كسب پيروزي در زمينه هاي ديگر، همه به بركت سوادآموزي است، از اين رو بايد در فرهنگ سازي براي كسب دانش و مطالعه در جامعه سعي كنيم.

* نهمين جشنواره ملي كتاب رضوي برگزار مي شود
مسئول روابط عمومي اداره كل كتابخانه هاي عمومي قم نيز در اين مراسم، با اشاره به برگزاري نهمين دوره جشنواره ملي كتاب رضوي گفت: اين جشنواره از سري برنامه هاي هفدهمين جشنواره بين المللي امام رضا(ع) است كه توسط نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور برگزار مي شود.
مريم افشاري مهلت شركت در اين مسابقه را تا 28 خردادماه جاري اعلام و اظهار كرد: اين جشنواره در موضوع هاي امام رضا(ع)، حضرت فاطمه معصومه(س)، حضرت احمد ابن موسي(ع) و بخش ويژه آن درباره حضرت ابن الرضا امام جواد(ع) ترتيب مي يابد.
وي با تاكيد بر ضرورت مطالعه كتاب براي همه افراد جامعه از جمله سوادآموزان افزود: اين جشنواره كتابخواني براي سنين مختلف و همه اعضاي خانواده در سه رده «كودك»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» برگزار مي شود و علاقه مندان براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانند به تارنماي جشنواره به نشاني اينترنتي www.razavi.iranpl.ir مراجعه كنند.
در اين آيين از برگزيدگان سوادآموز و آموزش دهنده در سه مسابقه كتابخواني حمايت از كالاي ايراني، انشانويسي پرسش مهر رياست جمهوري و فيلم كوتاه 2 دقيقه اي تجليل و تقدير به عمل آمد.
در اين مراسم تعدادي از منتخبان آثار خود را ارائه كردند، آيين مذكور از سوي معاونت سوادآموزي اداره كل آموزش و پرورش قم با حضور تعدادي از سوادآموزان، آموزش دهندگان سوادآموزي و مسئولان آموزش و پرورش قم برگزار شد.
7406/ 6133/