۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۹
کد خبر: 83324137
۰ نفر
چین از بوئینگ درخواست خسارت كرد

پكن- ایرنا- دو خط هوایی بزرگ چین از شركت بوئینگ به خاطر تعلیق پرواز هواپیماهای مدل 737 Max این شركت درخواست خسارت كردند.

'سی سی تی وی' تلویزیون دولتی چین روز چهارشنبه گزارش كرد دو شركت عمده این كشور به نام های 'ایرچاینا' و 'چاینا ساترن' به طور جداگانه از شركت بوئینگ درخواست خسارت به دلیل تعلیق پروازهای خود كرده اند.
به دنبال سقوط دو فروند هواپیمای بوئینگ، چین در اسفند سال 97 عملیات تجاری تمام هواپیماهای Boeing 737 Max را متوقف كرد.
یك فروند بوئینگ 737 مكس 8 شركت هواپیمایی اتیوپی كه اواسط اسفند از آدیس آبابا عازم نایروبی پایتخت كنیا بود، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه سقوط كرد و همه 157 سرنشین آن كشته شدند.
هواپیمای دیگری نیز از همین مدل، اكتبر گذشته (آبان ماه) در اندونزی سقوط كرد كه در جریان آن حادثه، 189 سرنشین هواپیما جان باختند.
در حادثه‌ای دیگر، یك فروند از همین هواپیما، 14 دسامبر (23 آذرماه) از دبی در امارات عازم نروژ بود كه به علت نقص فنی یكی از موتورها، ناچار به فرود اضطراری در فرودگاه شیراز شد.
علت سقوط هواپیمای بوئینگ 737 خطوط هواپیمایی اتیوپی، نوزدایو (nosedive) یا تنزل ناگهانی سطح حركت (شیرجه ناگهانی هواپیما رو به پایین) اعلام شده است كه این موضوع نقص فنی این مدل بوئینگ را تایید كرد.
گزارش اولیه علت سقوط هواپیمای بوئینگ 737 خطوط هواپیمایی اتیوپی نشان می دهد كه خلبانان 'بارها' سعی كرده است از فاجعه سقوط هواپیما جلوگیری كند اما تنزل ناگهانی سطح حركت موجب شده كه هواپیما در نهایت سقوط كند.
در پی سقوط چندین هواپیما از این مدل، كشورهای متعددی استفاده از این نوع بوئینگ را در شركت های هواپیمایی خود ممنوع و برخی كشورها نیز عبور این مدل بوئینگ را از آسمان خود ممنوع اعلام كرده بودند.
شركت گروه هواپیمایی چین همان زمان اعلام كرد سفارش خرید 100 فروند هواپیمای بوئینگ 737 MAX را تا زمانی كه از ایمنی آنها مطمئن نشود تعلیق كرده است.
**آساق**1904**