تابستان امسال پروانه شكار صادر نمی‌شود

تهران- ایرنا- معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: تابستان امسال پروانه شكار برای چهارپایان صادر نخواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، حمید ظهرابی در حاشیه جلسه بررسی وضعیت قرق‌های اختصاصی كشور (مناطق حفاظت‌شده مردمی) افزود: بر اساس ابلاغیه‌ای صادر شده به استان‌های كشور، صدور پروانه شكار چهارپایان فقط در صورتی انجام می‌شود كه مطالعات جمعیت‌شناسی در مناطق انجام شود، در واقع صدور پروانه شكار لزوماً بر پایه مطالعات جمعیت‌شناسی انجام خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به اینكه این ابلاغیه اخیراً به استان‌ها ارسال شده و در این مدت كم امكان انجام این مطالعات وجود ندارد بنابراین در تابستان امسال هیچ پروانه شكاری صادر نخواهد شد.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: قرق‌های اختصاصی نیز مكلف به انجام مطالعات ظرفیت برد شده‌اند كه این مطالعات در حال انجام است.
ظهرابی تأكید كرد: از این پس انجام مطالعات دقیق جمعیت‌شناسی با همكاری مراكز دانشگاهی مبنای تصمیم‌گیری نهایی برای صدور پروانه شكار خواهد بود كه از امسال اجرا می‌شود.
وی گفت: علاوه بر پستانداران، صدور پروانه شكار و صید برای پرندگان و ماهیان آب‌های داخلی نیز منوط به انجام مطالعات و تعیین ظرفیت قابل بهره‌برداری پایدار است.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست تاكید كرد: در علم روز حفاظت حیات‌وحش، توجه به بهره‌برداری پایدار در راستای پایدارسازی حفاظت ضرورتی انكارناپذیر است.
وی گفت: در اهداف كنوانسیون تنوع زیستی بهره‌برداری پایدار از منابع تنوع زیستی و بهره‌مندی عادلانه ذینفعان از منافع حاصل از تنوع زیستی مورد تأكید قرار گرفته است.
علمی 9014** 1055