۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۷
کد خبر: 83324131
۰ نفر
گرانی كاغذ و حال ناخوش مطبوعات محلی در مازندران

ساری-ایرنا- افزایش چند برابری قیمت كاغذ و كمبود آن در كشور كه از حدود یك سال گذشته شروع شد، چاپ و نشر نشریات و روزنامه های محلی مازندران را نیز تحت تاثیر خود قرار داد به طوری كه اكثر روزنامه ها و هفته نامه های این خطه كم كار شده اند.

براساس گزارش میدانی خبرنگار ایرنا، افزایش قیمت كاغذ در بازار آزاد و تاخیر در توزیع كاغذ یارانه ای دولتی در مازندران باعث شد تا از 135 چاپخانه دارای مجوز در این استان كمتر از یك سوم فعال باشند و این تعداد نیز با ظرفیت كمتر از نصف سرگرم تولید و كار هستند.
براساس این گزارش همچنین از 16 روزنامه و 50 هفته نامه محلی دارای مجوز در این استان نیز اكثر آنها فعالیتشان رو به محاق رفته به طوری كه به جزء تعداد انگشت شمار روزنامه محلی و هفته نامه مابقی هیچ گونه فعالیتی ندارند و این مشكل ویژه نامه استانی روزنامه های ملی از جمله ایران، همشهری و جام جم را نیز تحت تاثیر خود قرار داد و این روزنامه ها ویژه نامه استانی خود را به طور كامل تعطیل كردند.
** كسادی بازار كسب و كار چاپ و نشر
رئیس اتحادیه چاپخانه داران مازندران در این باره گفت: گرانی كاغذ در بازار آزاد و تاخیر در توزیع یارانه ای آن در داخل استان بازار چاپ و نشر را در این خطه شمال كشور با داشتن 135 چاپخانه دارای مجوز با افزون بر یك هزار كارگر فعال نیز تحت تاثیر قرار داد.
علی اصغر دریایی به خبرنگار ایرنا افزود: هم اكنون كمتر از یك سوم چاپخانه های دارای مجوز در این استان با نصف ظرفیتشان فعالیت روزانه دارند و مابقی كركره واحدهای خود را پایین كشیدند و كارگرانشان را نیز اخراج كردند تا به امید روزی كه شاید این معضل برطرف شود.
وی اضافه كرد: علاوه بر آن گرانی حدود4 برابر قیمت كاغذ در یك سال اخیر باعث شده تا درخواست برای چاپ نیز از سوی ناشران و روزنامه های محلی كاهش یابد و این كار بازار ما را با كسادی مواجه كرد.
وی توضیح داد: در سال گذشته یك رول كاغذ با قیمت یك میلیون و 400 هزار ریال در اختیار ما قرار می گرفت ولی امروز قیمت این كاغذ در بازار آزاد به حدود 6 میلیون ریال رسید.
وی گفت: در سال جاری حدود 24 تن كاغذ با ارز یارانه ای در بین چاپخانه داران توزیع شد كه حدود یك تا دو ماه نیاز واحدهای فعال را تامین می كند.
*** محاق رفتن كارنشریات حرفه ای
سردبیر روزنامه همشهری ویژه مازندران نیز گفت: گرانی قیمت كاغذ فعالیت اكثر نشریات محلی این خطه شمال كشور به عنوان دومین استان در برخورداری از مجوز روزنامه محلی كشور را به محاق برد به طوری كه در شرایط فعلی از 16 روزنامه و 50 هفته نامه فعال ، كمتر از انگشتان یك دست روزنامه و هفته نامه فعال داریم.
اشكان جهان آرای به خبرنگار ایرنا افزود: همین تعداد روزنامه فعال در استان نیز به طور مداوم چاپ ندارند و بیشتر فعالیتشان به صورت پی دی اف و در فضای مجازی است.
وی اضافه كرد: افزایش چند برابر قیمت كاغذ نه تنها چاپ نشریات محلی كه ویژه نامه استانی روزنامه های ملی را در این خطه شمال كشور نیز تحت تاثیر قرار داد و این ویژه نامه ها نیز چاپشان متوقف شد.
وی معتقد است بیشترین ضربه ناشی از گرانی كاغذ در استان به فعالان حرفه ای این بخش وارد شد به طوری كه دیگر این گروه كه دغدغه كارحرفه ای داشتند ، نمی توانند فعالیت حرفه ای خود را دنبال می كنند.
به گفته وی تاكنون وعده اختصاص كاغذ به نشریات محلی از طریق صنایع چوب و كاغذ با قیمت كمتر از بازار نیز عملی نشده است.
جهان آرای بیكاری خبرنگاران نشریات محلی و ویژه نامه روزنامه های ملی در استان ها از عواقب ناگوار وضعیت نابسامان كاغذ در مازندران بیان كرد.
*** حال ناخوش مطبوعات
مسوول دفتر نمایندگی خانه مطبوعات مازندران در ساری در این باره گفت: با گرانی كاغذ مطبوعات این استان حال و روز خوشی ندارند و به جزسه روزنامه مابقی ( 13) روزنامه دیگرهیچ فعالیتی ندارند.
محسن هدایتی گفت: برخی از این نشریات محلی نیز به دلیل چاپ سیاه و سفید همچنان روپا هستند و مابقی هر چند روز یكبار چاپ دارند كه دیگر در زمره روزنامه نمی توانند قرار گیرند.
به گفته وی پیگیری خانه مطبوعات برای سهیمه كاغذ یارانه ای برای روزنامه های محلی این استان نیز تاكنون رنگ عملی به خود نگرفته است.
**** درخواست سهیمه كاغذبرای نشریات محلی
معاون مطبوعاتی و امور رسانه ای اداره كل فرهنگی و رسانه ای ارشاد مازندران گفت: این اداره كل برای دریافت سهمیه كاغذ، سه ماهه بهار نشریات محلی در این استان درخواستش را به وزارت ارشاد ارسال كرد كه مورد موافقت قرارگرفت.
عباس زارع به خبرنگارایرنا افزود : براساس این پیشنهاد تا نیمه دوم خردادماه جاری حدود 146 تن كاغذ 45 گرمی و 217 تن كاغذ 75 گرمی برای توزیع در بین نشریات محلی به مازندران اختصاص داده می شود.
وی تعداد روزنامه های محلی فعال دراین استان را 16 و هفته نامه را حدود 54 نشریه اعلام كرده است.
وی خاطرنشان كرد: علاوه بر این با پیگیری استاندارمازندران از صنایع چوب و كاغذ به عنوان واحد فعال در استان نیز قرار شد تا كاغذ با قیمت پایین تر از بازار به صورت سهمیه ماهانه در اختیار نشریات قرار گیرد و با اجرایی شدن این طرح ها تا حد زیادی مشكل رسانه های مكتوب در استان كاهش خواهد یافت.
*** توزیع 24 تن كاغذ در بین چاپخانه داران
معاون فرهنگ و ارشاد مازندران گفت: در سال جاری 24 تن كاغذ با ارز یارانه ای 4 هزار و 200 تومانی در بین حدود 135 واحد فعال توزیع شد.
زارع خاطرنشان كرد : همچنین دفتر نشر و امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر دارد تا كاغذ با تعرفه دولتی در اختیار چایخانه های دارای لیتوگرافی و زنیك قرار گیرد.
*** پیش بینی سهمیه برای ناشران
زارع اظهارداشت: همچنین براساس تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سهمیه كاغذ با نرخ ارز دولتی برای ناشران نیز پیش بینی شد كه به افراد متقاضی چاپ كتاب به میزان چاپ سال های 96 و 97 كاغذ داده می شود.
وی تعداد انتشار كتاب در مازندران را برای سال گذشته حدود 800 عنوان با حدود 800 هزار جلد بیان كرد و اظهارداشت: به ناشران نیز به همین میزان سهمیه كاغذ یارانه ای اختصاص داده می شود.
مازندران 2 واحد تولیدی و صنعتی چوب و كاغذ تحریر در ساری و بندرامیرآباد دارد كه میزان تولید این 2 واحد در سال به افزون بر 200 هزار تن می رسد.
در شرایط فعلی هر 2 واحد تولیدی و صنعتی چوب و كاغذ در مازندران به دلیل كمبود نقدینگی و مواد اولیه با مشكل مواجه اند.
6982/1899