شركت نفت عراق: در نبود شركت آمریكایی تولید نفت بیشتر می شود

بغداد – ایرنا – شركت نفت جنوب عراق در اقدامی چالشی در پاسخ به خروج غیرقانونی شركت نفتی «اكسون موبیل» از میدان شماره یك «قرنه غربی» در استان بصره در جنوب عراق تاكید كرد كه در نبود این شركت نفتی آمریكایی، تولید نفت از میدانی نفتی شماره یك قرنه بیشتر می شود.

این شركت نفتی وابسته به وزارت نفت عراق امروز چهارشنبه در بیانیه ای افزوده است كه درصدد افزایش تولید به 50 هزار بشكه در روز در روزهای اندك آینده از این میدانی نفتی در نبود شركت اكسول موبیل است.
شركت نفتی اكسول موبیل آمریكا در جمعه و شنبه گذشته كاركنان خارجی خود را از میدان نفتی شماره یك قرنه غربی خارج و به امارات منتقل كرد.
این اقدام شركت نفتی آمریكا موجب اعتراض وزارت نفت عراق شد و «ثامر الغضبان» وزیر نفت عراق در بیانیه ای اعلام كرد كه عقب نشینی این شركت آمریكایی از میدانی نفتی قرنه ارتباطی به مسائل امنیتی یا تهدید احتمالی ندارد بلكه دارای انگیزه های سیاسی و در راستای تنش های موجود در منطقه اتفاق افتاده است.
پیشتر وزارت نفت عراق اعلام كرده بود كه میدان نفتی قرنه یكی از میادین مهم نفتی عراق به شمار می رود.
شركت اكسول موبیل به رغم گذشت 5 روز از حادثه خروج كاركنانش از عراق هنوز در سایت عربی خود كه در قطر مدیریت می شود، پیرامون آن توضیحی نداده است.
وزیر نفت عراق گفته است كه مسوولان شركت اكسون موبیل درخواست جلسه ای را در جمعه آینده با وی برای توضیح درباره علل خروج كاركنانشان از میدان قرنه كرده اند.
خاورم *4*353*380*