۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۹
کد خبر: 83324115
۰ نفر
شهرهاي ايران، شبكه‌هاي خلاق فرهنگ و هنر

تهران-ايرنا- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، در راستاي شكل‌گيري شبكه شهرهاي خلاق و فرهنگ و هنر، برنامه‌هاي جديدي دارد كه در جلسه امروز معاونت هنري اين وزارتخانه، درباره آن گفت‌وگو و تبادل نظر شد.

سيدمجتبي حسيني، معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي روز چهارشنبه در جلسه طرح شبكه شهرهاي خلاق فرهنگ و هنر گفت: يكي از مباحث در هنر اين است كه پيمايش جدي در آن نداشته ايم و رشد و توسعه هنر را به درستي رصد نكرده ايم. امروز از نظر نيروي انساني در هنر، كشور سرمايه داري هستيم و اين جمعيت داراي مهارت و توان هنري، در سراسر كشور پراكنده هستند و هنرمندان در نقاط مختلف كشور موجب رونق هنر در شهرها و استان ها شده اند.
وي افزود: سرمايه امروزي ما در هنر با ميراث تاريخي و ظرفيت ديگر اگر يكپارچه شوند، توفيق ويژه‌اي در اين عرصه حاصل مي‌شود و با اين ظرفيت و امكان مي‌توانيم فرداي بهتري در هنر داشته باشيم. شهرهايي كه در رشته‌هاي خاص، ظرفيت دارند؛ مي‌توانند با توجه به ميراث تاريخي و ظرفيت‌هاي ديگر به عنوان شهرهاي خلاقِ هنر نقش فعالانه داشته باشند و مي‌توانند در ارتباط با شهرهاي ديگر شبكه‌اي ايجاد كنند و ظرفيت‌هاي آنها را هم مورد توجه قرار دهند.
حسيني ادامه داد: طرح شبكه شهرهاي خلاق فرهنگ و هنر اگر چه در نگاه اول از شهرهاي خلاق يونسكو الهام گرفته است اما سعي شد فراتر از آن برود و شرايط و مشخصه‌هاي بومي و فرهنگي مدنظر قرار گيرد. اين طرح، از سوي معاونت هنري در راستاي كلان برنامه‌هاي وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي است كه ابتدا در حوزه‌هاي هنرهاي نمايشي، هنرهاي تجسمي، موسيقي و مد و لباس تدوين شد اما پس از طرح در وزارتخانه مقرر شد طرح شبكه شهرهاي خلاق فرهنگ و هنر در همه حوزه‌هاي فرهنگ مانند سينما و ادبيات هم انجام شود. قرار شد دبيرخانه اين طرح در معاونت امور هنري تشكيل شود، جلسات متعددي در نيم سال دوم سال گذشته انجام و مطالعات و پژوهش‌هايي هم شروع و قرار شد طرح شبكه شهرهاي خلاق فرهنگ و هنر در سال 1398 اجرايي شود و اميدواريم اين طرح كار خود را آغاز كند و به عنوان يكي از طرح‌هاي مؤثر در حوزه هنر و اقتصاد فرهنگ و هنر اجرا شود.
مهندس مرتضي كاظمي، مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين جلسه با اشاره به اقتصاد خلاق گفت: امروزه اقتصاد خلاق يكي از قدرتمندترين اقتصادهاي جهان است و ما به شدت به اقتصاد خلاق نياز داريم و استعداد و ظرفيت‌هاي فراواني داريم، بيشترين دانشگاه هنر و فارغ‌التحصيل هنر را در منطقه داريم و به دليل بي‌توجهي دولت و برنامه‌ريزان و اصحاب فرهنگ و هنر از اين ظرفيت استفاده نشده است و شهرهاي خلاق مي‌تواند اين ظرفيت را مورد استفاده قراردهند تا ابتدا در داخل كشور اين اقتصاد پويا و سپس در منطقه و جهان فعال شود و در طرح شبكه شهرهاي خلاق فرهنگ و هنر، اصحاب فرهنگ و هنر فعال هستند.
وي با ابراز اميدواري كه در آينده نزديك، اقتصاد خلاق را چنان قوت بخشيم، بيان كرد: اقتصاد ايران اكنون بر سه منبع صنعت، كشاورزي و خدمات است و قطب چهارم اقتصاد ايران را مي توان به عنوان اقتصاد خلاق شكل دهيم و شهر خلاق يكي از بسترهاي مناسب اين نوع اقتصاد است.
محمدحسن خوشنويس در اين جلسه گفت: طرح شبكه شهرهاي خلاق فرهنگ و هنر بايد با يك استراتژي و اهداف درست پيش برود و يك شبكه سازماني داشته باشد. شهر خلاق بر شهروند خلاق استوار است و شبكه هايي اين شهروندان خلاق را به هم مرتبط مي كند. همچنين هم افزايي در اين طرح، ضرورت دارد. صنايع خلاق ما مخاطب و متقاضي دارد اما نتوانستيم بازارها را كشف كنيم بنابراين هم افزايي و جمع فرهنگ و هنر اثرگذار است.
اساس اين طرح نگاه آمايشي است و ضرورت دارد كه شبكه شهرهاي خلاق فرهنگ و هنر در پيوند با ساير رشته ها و حوزه ها قرار گيرد و براي آن برنامه پايدار قرار مي گيرد. اين طرح بر مشاركت آگاهانه و فعالانه شهروندان استوار است و دولت و نهادهاي عمومي تسهيل گري مي كنند.
علي اصغر سيدآبادي؛ مشاور برنامه ريزي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز گفت: اتكاي طرح بر پژوهش و مباحث نظري است. در صد سال اخير سياستگذاري و برنامه ريزي در تهران بوده است كه از يك سو مانع خلاقيت و از سوي ديگر مانع ديده شدن تنوع ها شده است. بنابراين شبكه شهرهاي خلاق فرهنگ و هنرقصد دارد برنامه ريزي مشاركتي داشته باشد.
سيدامين مؤيدي اصفهاني مشاور برنامه ريزي و نظارت راهبردي معاونت امور هنري نيز گفت: طرح شبكه شهرهاي خلاق فرهنگ و هنر در راستاي برنامه هاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي است و پس از مطالعات و جلسات متعدد و فعاليت گروه پژوهشي و اجرايي طرح، پيش نويس فراخوان طرح شبكه شهرهاي خلاق فرهنگ و هنر آماده شده است تا مورد بررسي قرار گيرد.
همچنين در اين جلسه نمايندگان سازمان سينمايي، معاونت امور فرهنگي، معاونت امور مطبوعاتي و اطلاع رساني، معاونت توسعه مديريت و منابع و معاونت حقوقي، امور مجلس و استانهاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نظرات خود را درباره طرح بيان كردند.
فراهنگ**9211**3009