بازار فولاد و آهن با كنترل دولت ثبات یافت

تهران- ایرنا- معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت گفت: نقش نظارتی و كنترلی این وزارتخانه یك مساله جدی است و نمی توان مسئولیت خود را رها كنیم و بازار فولاد و آهن با اقدام های لازم كنترل شد.

جعفر سرقینی روز چهارشنبه در نشست تشویق به سرمایه گذاری و رفع موانع آن در بخش معدن و صنایع معدنی در محل سازمان نظام مهندسی معدن ایران اضافه كرد: واردكنندگان می توانند با مدارك و مستندات خود خواستار اخذ مجوز برای ترخیص كالا از گمرك شوند، اما وزارت صنعت با بررسی های كارشناسی مانع از طرح قیمت های غیر واقعی می شود.
وی خاطرنشان ساخت: فعالان معدنی برای رونق اقتصاد كشور تلاش می كنند، اما برخی نیز ممكن است با نادیده گرفتن حقوق مردم، نسبت به صادرات اقلام معدنی اقدام و ارز حاصل از آن را به كشور منتقل نكنند.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت تصریح كرد: امروز در كشورهای صنعتی با اقتصاد آزاد نیز افراد باید در برابر درآمدهای خود اسناد و مدارك شفاف ارایه دهند و نمی توانند قوانین را نادیده و براساس سلایق خود عمل كنند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، مهرداد اكبریان رئیس انجمن سنگ ایران نیز در این نشست افزود: براساس آمار وزارت صنعت ظرفیت تولید فولاد كشور به 35 میلیون تن رسیده و تا افق چشم انداز 1404 دستیابی به 55 میلیون تن هدف گذاری شده، اما این مهم نیازمند فراهم سازی 160 تا 170 میلیون تن سنگ آهن است.
وی خواستار توسعه فعالیت های اكتشافی در بخش معدن و صنایع معدنی شد و گفت: واقعیت اینكه سرمایه گذاری در بخش اكتشاف به عنوان هزینه محسوب نمی شود و سرمایه می ماند.
اكبریان اضافه كرد: توسعه و رونق بهره برداری از معادن در قالب كمی نباید مورد ارزیابی قرار گیرد، امروز فاكتور مهم بهره برداری از معادن كیفیت آن است و این مهم در كیفیت تولید، موثر است و بازارهای بین المللی به این موضوع توجه جدی دارند.
وی اظهار امیدواری كرد: امروز كه شرایط بین المللی دشواری هایی برای فعالیت ایران بوجود آورده، لازم است برای بالا بردن كیفیت بهره برداری از معدن و صنایع معدنی پافشاری شود، چنانچه این مهم باعث افزایش چشمگیر تناژ نشود.
به گزارش ایرنا در این نشست تفاهمنامه همكاری بین سازمان های نظام مهندسی معدن ایران و ایمیدرو در سه محور آموزش، پژوهش و جذب سرمایه گذاری توسط خداداد غریب پور و داریوش اسماعیلی روسای سازمان های مزبور به امضا رسید.
اقتصام**1559**2022