شائبه افكني مخالفان قبل از اعلام نتايج نهايي انتخابات هند

تهران - ايرنا -كميسيون انتخابات هند امروز بعد از جمع بندي نتايج اوليه انتخابات سراسري اين كشور موسوم به (لوك سبها) كه به مدت 39 روز و در 7 مرحله برگزار شد ،شائبه مخالفان دولت براي دستكاري در رايانه هاي شمارش آراي اين انتخابات را رد كرد.

به گزارش پايگاه خبري 'بيزينس اينسايدر' هند، بعد از آنكه نتايج نظرسنجي‌هاي اوليه صورت‌گرفته در چند شعبه رأي‌گيري هفدهمين انتخابات سوك سبهاي هند نشان داد كه احتمالا حزب 'ائتلاف دمكراتيك ملي' اين كشور به رياست 'نارندرا مودي' نخست وزير بار ديگر دولت تشكيل خواهد داد، احزاب مخالف زمزمه هايي را آغاز كردند مبني بر اينكه دولت در دستگاه هاي شمارش آراء دست برده است.
انتخابات هند كه امروز به پايان رسيده است قرار است كميسيون انتخابات اين كشور كه سه عضو دارد، نتايج رسمي و نهايي را فردا 23 مه (2 خرداد) براي 545 كرسي پارلمان حزبي هند اعلام عمومي كند، كشوري كه به بزرگترين دموكراسي جهان شهرت يافته است.
آخرين مرحله اين انتخابات در ايالت هاي پنجاب، بنگال غربي، بيهار، اوتارپرادش، هيماچال پرادش، مدياپرادش، جاركهند و چنديگر برگزار شده و عملا اين انتخابات به پايان خود رسيده است.
بر اساس بررسي ها و نظر سنجي ها از مراكز راي گيري سراسر هند، پيش بيني مي شود كه حزب مودي بين 280 تا 315 كرسي از اين انتخابات را از آن خود كرده باشد، بنابراين نخست وزير هند در حالي به عنوان پيشتاز انتخابات معرفي شده كه بسياري از منتقدان او، از جمله حزب كنگره هند، اين انتخابات را يك همه‌پرسي براي عملكرد نخست‌وزير در دوره پنج ساله پيشين توصيف كرده بودند و حتي از ديروز شائبه دستكاري در دستگاه شمارش آراء را پيش كشيده اند.
به همين دليل و بهانه، آنها ديروز با تشكيل يك جلسه مشترك با كميسيون انتخابات اين كشور با استناد به برخي كليپ هاي تصويري در شبكه هاي اجتماعي اعلام كردند كه برخي دستگاه هاي شمارش آراء عمدا به ايالات هاي شمالي اين كشور منتقل شده اند.
البته پيشتر گروهي از تكنوكرات هاي اين كشور نيز نسبت به امنيت كنترل صوتي و تصويري مراكز راي گيري و شمارش آراء در اين كشور تشكيك كرده بودند. حتي پيش بيني كرده بودند كه دستگاه شمارش آراء نيز بتواند مورد دستكاري و حمله سايبري قرار گيرد.
روزنامه 'استيتس من' هند نيز امروز گزارش داد كه نمايندگان 22 حزب مخالف نيز چند روز قبل با مراجعه به دادگاه عالي هند، اعتراض خود را نسبت به امنيت كامل سيستم كنترل 24 ساعته جايگاه هاي راي گيري و به ويژه مراكز شمارش آراء اعلام كرده بودند.
حتي راهول گاندي، رهبر حزب كنگره هند از اين فراتر رفته اين دادگاه را نيز متهم كرد كه در تقلب انتخاباتي ادعايي با دولت همدست است و لذا به همراه ديگر مخالفان حتي خواهان بازشماري صد درصدي آراء كشب شده در اين انتخابات شد.
به گزارش صبح امروز تلويزيون فاكس نيوز آمريكا، اگرچه كميسيون انتخابات هند با استناد به مدارك امنيتي خود، دستكاري در نتايج را رد كرد، با اين وجود نهادهاي امنيتي نيز تدابير خود را در مراكز شمارش آراء كه در اتاق هاي داراي ماشين هاي الكترونيكي بسيار پيشرفته انجام مي گيرد بالا برده اند.
اگرچه اين كميسيون روز گذشته بلافاصله بعد از ديدار مشترك با نمايندگان احزاب مخالف بيانيه خود مبني بر عدم دستكاري در نتايج آرا را رد كرد، اما از امروز با رد هر گونه شبهه اي تلاش كرد از شائبه افكني هاي اختلاف و جنجال برانگيز در عرصه عمومي اين كشور جلوگيري كند.
در انتخابات امسال هند بيش از 900 ميليون نفر واجد شرايط رأي دادن بودند كه به اعتقاد كارشناسان، مشاركت در اين انتخابات به دليل برانگيخته شدن احساسات ملي گرايانه مردم اين كشور بالا بوده است.
در حال حاضر حزب بي جي پي حاكميت را در هند در اختيار دارد و در ماه هاي منتهي به انتخابات نيز تلاش زيادي كرد تا با تحريك احساسات عمومي پيروزي در انتخابات را مجددا به دست آورد.
اگرچه در سال‌هاي اخير نرخ بيكاري در هند افزايش يافته و برخي از كارشناسان هشدار داده‌اند كه اقتصاد اين كشور در حال حركت به سوي ركود است، با اين وجود، نخست وزير اين كشور تلاش كرده است با ادبيات ملي‌گرايانه و با اتكا به آنچه دستاوردهاي هند در سياست خارجي خوانده، رأي‌دهندگان هندي را به اعتماد دوباره به ائتلاف حاكم تشويق كند.
البته، در ماه‌هاي اخير تشديد تنش در منطقه كشمير و درگيري نظامي ميان ارتش هند و پاكستان نيز بيش از پيش به احساسات ملي‌گرايانه در هند دامن زده است.
در هر حال، موافقان و احزاب مخالف دولت به همراه ناظران بين المللي منتظر اعلام رسمي نتايج اين انتخابات هستند تا ببينند اين بار نيز سكان هدايت اين كشور در جنوب آسيا به دست چه حزبي مي افتد.
آساق**1378**1600