۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰
کد خبر 83324069
۰ نفر
رمز گشايي از رجز خواني هاي ترامپ

تهران - ايرنا - طي روزهاي اخير كه سطح تنش در منطقه به دليل اردوكشي نمايشي آمريكايي ها بالا گرفته، مقام هاي آمريكايي و در راس آنها دونالد ترامپ رئيس جمهور اين كشور دائم چنين استدلال مي كنند كه اقدام آنها در راستاي دفاع از نيروهاي خود و متحدانشان در منطقه صورت مي گيرد.

حال سوال اين است كه از 2011 تاكنون كه منطقه دستخوش بحران امنيتي خطرناكي بوده است،نيروهاي ايراني و متحدان آن كه به محور مقاومت شهرت يافته اند، كدام منافع آمريكا و متحدانش را هدف گرفته اند؟

*سوريه
از 2011 كه بحران امنيتي منطقه درسوريه كليد خورد، نيروهاي ايراني به دعوت دولت قانوني سوريه وارد اين كشور شده و در جنگ عليه ده ها گروه تروريستي و در نهايت داعش مشاركت فعال كردند.
نتايج اين حركت ضد تروريستي جمهوري اسلامي ايران، جلوگيري ازتشكيل يك دولت تروريستي تندرو و خشن دراين منطقه از جهان بود كه پيامدهاي اوليه و اصلي آن دامن اروپايي ها و در مرحله بعد ساير دولت هاي منطقه را مي گرفت.
حال سوال اين است كه آيا جنگ عليه گروه هاي تروريستي شناخته شده، حمله يا تعرض به منافع آمريكا و متحدانش بوده است؟
تنها در يك صورت مي توان گفت كه حضور ايران در سوريه منافع آمريكا و متحدان منطقه اي اين كشور را به خطر انداخته است كه بدانيم ، آمريكا و متحدانش از جمله برخي دولت هاي خليج فارس بوجود آورنده و حامي گروه هاي تروريستي و پيشاپيش آنها داعش بوده اند.

*عراق
عراق كشور ديگر منطقه است كه در سال 2014 به دنبال يورش داعش از سوريه به داخل خاك اين كشور ، رسما از تهران تقاضاي كمك كرد و ايراني ها بدون فوت وقت به كمك اين كشور رفتند.
پل هوايي تهران – بغداد به توقف حركت داعش در مسير تسخير پايتخت اين كشور انجاميد و همكاري هاي نظامي و اطلاعاتي ايران تا پايان نظامي داعش در سال 2017 ادامه داشت و بعد از پايان كار اين گروه تروريستي در عراق، نيروهايش را از اين كشور خارج كرد.
كمك ايراني ها درعراق همچنين باعث شد تا يك كشور ديگر منطقه از خطر و تهديد فروپاشي عبور كند كه اگر اينگونه نبود، دولت تروريستي جهان امروز شامل بخش هاي بزرگي از عراق و سوريه را در بر مي گرفت و كار بر جهانيان سخت تر مي شد.

*يمن
مساله يمن آنقدرها پيچيده نيست كه نياز به توضيح و تفصيل داشته باشد؛ سعودي ها خود وارد اين باتلاق شدند و چراغ سبز دولت آمريكا در سال 2015 عامل اصلي اين خطاي محاسباتي سعودي ها بود.
سعودي ها كه نيروهاي تروريستي نيابتي شان در سوريه شكست خورده بود، تصور مي كردند كه ايراني ها با ورود به تله يمن وارد اين باتلاق مي شوند، اما نشدند. خب طبيعي است؛ چرا كه جنگ با داعش و ساير گروه هاي تروريستي هم هزينه بر است و هم نفس گير و منطقي نيست يك جبهه جديد گشوده شود و در عين حال ، سياست ايران همواره كاهش سطح تنش ها در منطقه و پايان دادن به اختلافات و درگيري هاي مسلحانه بوده است، بااين حال جمهوري اسلامي ايران براساس اصول بنيادين و اخلاقي انقلاب اسلامي، اين جنگ را مردود دانست و از سعودي ها خواست از بمباران كور مردم يمن دست بردارند.
از آن هنگام سعودي ها هربار كه مورد حمله موشكي يا پهپادي يمني ها قرار مي گيرند و همچنين شكست هايشان را پاي ايراني ها مي نويسند ؛ البته چاره اي هم ندارند، چرا كه فشار 4ساله آنان بر مردمي مستضعف و كشوري ضعيف و فقير هيچ دستاوردي جز بي آبرويي برايشان نداشته است.
بنابراين بايد به سعودي ها تا حدودي حق هم داد، هزينه سنگيني را متحمل شده اند و ابهت و حيثيت خود را در جنگ يمن قمار كردند، اما سوال اين است كه ايران در كجاي اين خودزني داوطلبانه سعودي ها قرار دارد؟ آن هم در شرايطي كه ايران بارها اعلام كرده است كه آماده همكاري با عربستان براي خروج آبرومندانه اين كشور از يمن است.

*آمريكا
در تمام اين سال ها، برغم نزديك بودن خطوط تماس ايراني ها ومتحدانش با نظاميان آمريكايي، حتي يك مورد حادثه اتفاقي هم رخ نداد و اين نشان از بالا بودن ضريب دقت است، حال آنكه مي توانست اتفاقاتي رخ دهد و بعدا خطا اشتباه اعلام شود، درست مانند آمريكايي ها كه هربار در حملات هوايي نيروهاي مقاومت را بمباران مي كردند، مدعي مي شدند اشتباه رخ داده است.
كيفيت و نحوه رفتار آمريكايي ها طي سال هاي اخير در منطقه ، نشان مي دهد كه اصلي ترين حامي داعش در جهان آمريكايي ها بوده اند،بطوري كه در جابجايي فرماندهان اين گروه تكفيري درعراق و سوريه و نيز كمك رساني به اين نيروها از طريق پرتاب تجهيزات وكمك هاي امدادي بطور موثر نقش ايفا كردند.
از همين رو تنها يك جا مي توان اين ادعا را كه ايراني ها به منافع آمريكايي ها ضربه زده اند، پذيرفت و آن زدن گروه هاي تروريستي بويژه القاعده و داعش در عراق و سوريه است، بويژه آنكه هيلاري كلينتون شخصا به اينكه داعش را آمريكايي ها ايجاد كردند، اعتراف و آقاي ترامپ هم در انتخابات 2016 ازآن بهره برداري سياسي و تبليغاتي كرد.

*چه كساني منبع تهديد هستند؟
خب جاي ديگري در منطقه هست كه ادعا شود ايران در آن دخالت كرده و يا به منافع آمريكا و متحدانش در آن كشور ضربه زده است؟
بحرين؛ شيخ نشيني كه ناوگان پنجم آمريكا در آنجا خيمه زده است و از نظر اطلاعاتي اشراف كافي بر روند تحولات آن دارد. اما مساله بحرين يك مساله كاملا داخلي است و تا زماني كه دولت بحرين اكثريت شيعه اين كشور را به رسميت نشناسد، اعتراض ها ادامه خواهد يافت و در همين حال ، هيچ كشور خارجي نمي تواند برروند تحولات اين كشور اثر بگذارد.
با اين حال يك نكته مهم وجود دارد و آن اينكه شيعيان بحرين در تمام طول سالهايي كه براي حقوق خود در خيابان ها مقابل گلوله سعودي ها و نظاميان بحريني ايستاده اند، هيچگاه دست به عمليات تروريستي نزده اند؛ چنانچه در تمامي عمليات و حملات انتحاري، بمب گذاري و تروريستي در همين سال ها ، هيچگاه پاي يك شيعه در ميان نبوده است.
تيم تندرو آمريكا و شخص ترامپ در قالب زدو بندهاي سياسي با متحدان بدنام منطقه اي آمريكا، در حال فريب مردم و حتي خيانت به آمريكايي ها هم هستند، چنانچه همين تندروهاي آمريكايي، عاملان اصلي تروريسم جهاني را ناديده گرفته و تلاش كردند كه جاي آن را به ايران بدهند؛ خب اين چه معنا و مفهومي دارد؟
توجه كنيد؛ قانون «عدالت عليه حاميان تروريسم» يا جاستا مصوب ۲۰۱۶ به خانواده‌هاي قربانيان حادثه ۱۱ سپتامبر اين حق را مي‌دهد تا به دليل هر نقشي كه احتمالا عناصر وابسته به حكومت عربستان سعودي در اين حملات داشته‌اند در دادگاه‌هاي فدرال آمريكا عليه رياض اقامه دعوا كنند. جالب است كه ۱۵ نفر از ۱۹ عامل حملات يازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ از اتباع عربستان بودند، اما نتيجه كار قانون جاستا چه شد؟
به اين ترتيب نتيجه اي كه از رجز خواني هاي اخير ترامپ مي توان گرفت، اين است كه ايراني ها فرزند آمريكا را در منطقه زده اند و به همين دليل كينه كرده اند، غير از اين هيچ نمونه اي از حمله ايراني ها به منافع آمريكا و متحدانش در منطقه يافت نمي شود.
ايراني ها و محور مقاومت از جمله عراق و سوريه، در جنگ عليه تروريسم هزاران شهيد طي سال هاي اخير تقديم كرده اند، شهدايي كه بر گردن همه ملت هاي منطقه و نيز اروپايي ها حق دارند و اگر نبود جانفشاني اين نيروها، امروز جهان با معضل عميقي به نام 'دولت تروريستي' روبه رو بود و اين همه مداخلات منطقه ايران طي سال هاي اخير است، در حالي كه هيچ برخورد ديگري از ايران با كشورهاي منطقه سراغ نداريد!
اروپام**1770**1590