فعلا مجوزی برای پرورش عقرب در كشور صادر نمی شود

تهران- ایرنا- معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به دلیل آنكه هنوز هیچ یك از متخصصان، امكان تكثیر و پرورش عقرب در شرایط اسارت را تایید نكرده‌اند، فعلا هیچ‌گونه مجوزی برای پرورش عقرب در كشور صادر نخواهد شد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی افزود: برخی افراد در كشور با تبلیغات گسترده سعی در جلب سرمایه‌های مردم برای تكثیر و پرورش گونه‌های عقرب با هدف به دست آوردن زهر این جانداران دارند و با برپایی كلاس‌های دو ساعته و دریافت پول از افراد مختلف به بهانه آموزش و تهیه برنامه توجیحی تجارت جدیدی را برای خود راه‌اندازی كرده‌اند.
وی ادامه داد: متاسفانه تبلیغات انجام شده توسط این افراد باعث شده تا افرادی سرمایه‌های خود را صرف این كار كنند در صورتی كه بازار هدف زهر تولید شده توسط این افراد توسط آموزش دهندگان به درستی مشخص نشده و در موارد متعددی، چنین بازاری كه ادعا می‌شود نیز وجود ندارد.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اخیرا در جلسه‌ای با حضور نمایندگان مراكز دست‌اندركار در حوزه سلامت مانند معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، سرم‌سازی رازی، انستیتو پاستور، سازمان دامپزشكی و جمعی از متخصصان بی‌مهرگان و عقرب‌شناسان در محل معاونت محیط طبیعی برگزار شد تا ابعاد این موضوع و امكان پرورش عقرب در شرایط اسارت بررسی شود.
وی افزود: اول اینكه زهر تولید شده از محل پرورش و تكثیر در اسارت فاقد كیفیت لازم برای تولید سرم است، دوم تكثیر عقرب در اسارت بسیار پیچیده و پر هزینه است و عملا توجیه اقتصادی ندارد.
ظهرابی تاكید كرد: به نظر می‌رسد آنچه تحت عنوان پرورش عقرب به جامعه القاء شده، در واقع زنده‌گیری عقرب‌های موجود در طبیعت و فروش آنها تحت عنوان عقرب مولد به متقاضیان است در حالی كه درباره زادآوری این عقرب‌های زنده‌گیری شده از طبیعت، تردید زیادی وجود دارد، چرا كه تاكنون شواهدی از موفقیت روش‌های مورد ادعا برای تكثیر گونه‌های عقرب در اسارت به دست ما نرسیده است.
به گفته ظهرابی، برداشت عقرب‌های مولد، باعث آسیب به جمعیت‌های اصلی گونه‌های عقرب در طبیعت خواهد شد و طغیان جمعیت آفات از جمله پیامدهای آشكار حذف عقرب از طبیعت است. به همین دلیل، جریمه‌ها و مجازات‌هایی قانونی برای برداشت غیرمجاز عقرب‌ها به شورای عالی حفاظت محیط زیست پیشنهاد شده است.
وی تاكید كرد: از طرف دیگر، خریداران وِنوم (ماده موثر در زهر) عقرب‌ها، نیاز به اطمینان از خلوص ونوم تولید شده از عقرب‌ها دارند كه این اطمینان تنها از سوی مراكز آزمایشگاهی و دانشگاهی مجهز و متخصص تامین خواهد شد. طبیعی است كه خریداران جهانی ونوم عقرب، علاقه‌ای به صرف پول هنگفت برای مراكز خانگی و غیرمتخصص تولید زهر نداشته باشند.
این مقام مسئول خاطرنشان كرد: در ایران تاكنون 78 گونه عقرب شناسایی شده كه هر یك از این گونه‌ها از نظر وِنوم با گونه‌های دیگر متفاوت است. از طرفی به دلیل تفاوت در شرایط محیطی و رژیم غذایی، حتی تفاوت‌هایی بین ونوم جمعیت‌های مختلف یك گونه نیز مشاهده می‌شود، پس حتی اگر امكان تكثیر در اسارت عقرب‌ها وجود داشته باشد و زهرگیری در شرایط ایده‌آل اتفاق بیافتد، تضمین خلوص ونوم گونه برای خریداران امكان پذیر نیست.
ظهرابی تصریح كرد: با توجه به موارد ذكر شده توسط متخصصان امر، به نظر می‌رسد تكثیر و پرورش عقرب با هدف به دست آوردن و فروش ونوم، به روشی كه توسط مراكز تجاری و آموزشی غیرمتخصص ادعا می‌شود امكان‌پذیر نیست و به همین دلیل مجوزی برای مراكز تكثیر و پرورش عقرب و برداشت عقرب مولد از طبیعت صادر نخواهد شد.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط گفت: در صورتی كه مراكز علمی و تخصصی ذی‌صلاح روش‌هایی برای تكثیر صحیح و بدون آسیب به جمعیت مولد در طبیعت ارائه دهند، قطعا همكاری‌های علمی برای تامین نیاز كشور با این مراكز انجام خواهد شد كه تاكنون نیز این مراكز اعلام كرده‌اند كه روش و برنامه‌ای برای تكثیر عقرب در شرایط اسارت در اختیار ندارند.
علمی 9014**1485