۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۷
کد خبر: 83324065
۰ نفر
رخصت مرگ به بازار سنندج

سنندج - ایرنا - بازار شریان حیاتی هر شهر است كه با وجود عدم توجه به زیرساخت های ایمنی آن بویژه در بازارهای سنتی باعث شده مرگ در گذرها و راسته های آن رخصتی شاید كوتاه به زندگی بدهد تا توامان با هم جریان داشته باشند.

به گزارش ایرنا، بازار تاریخی سنندج از دو قسمت آصف و سنندجی تشكیل شده و قدمت هر دوی آن به دوران صفوی یعنی حدود 300 سال پیش بر می گردد و تعداد واحدهای صنفی قسمت تاریخی آن به 280 مورد می رسد.
با احتساب قسمت های الحاقی در دوره های بعدی به این بازارها تعداد واحدهای صنفی در مجموع به حدود 700 مورد می رسد كه بیش از 400 مورد آن به مرور زمان در قسمت های جانبی بازار سنندجی و آصف ایجاد شده و فعالیت می كنند.
تكاپوی مردم و بازاریان در این مناطق باعث شده همواره قلب تپنده سنندج به تپش خود ادامه دهد اما عدم توجه به زیرساخت های ایمنی در آن همانند سوسویی است كه برای جریان مرگ در آن رخصت داده می شود.
بازار سنندج كه فاقد لوله كشی آب و امكان تعبیه شیر آتش نشانی است شاید اولین نكته غیر ایمنی آن را شامل و سیستم برق رسانی و سیم‌كشی قدیمی و شاید فرسوده آن در داخل مغازه ها دومین عامل تهدید كننده زندگی در این بازار تاریخی 300 ساله است.

** بازاریان باید گام های اول صیانت از بازار را بردارند
بازاریان سنندج یكی از اركان صیانت از بازار هستند كه بی توجهی برخی از آن خود عاملی دیگر تهدید این بازار است كه عدم نوسازی تجهیزات سیم كشی، امكانات اولیه اطفای حریق در مغازه ها از جمله كپسول آتش نشانی، عدم بیمه حوادث مغازه ها یا اعلام نكردن ارزش حقیقی اجناس از جمله دلایل این موضوع است.
یكی از كسبه های صنف پارچه سنندج در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: مغازه تازه تعمیر است اما تاكنون نسبت به بیمه آن اقدام نكرده ام.
وی در خصوص دلیل بیمه نكردن مغازه اش می گوید: بهانه است اگر بگویم فرصت نمی كنیم اما سهل انگاریست و همواره در ذهنم است تا اقدام كنم.
كسبه دیگری كه به گفته خودش 20 سال است در بازار سنندج حضور دارد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: مستاجرم و تاكنون نیز نسبت به تعویض سیم كشی با صاحب مغازه مذاكره نكرده ام؛ در خصوص بیمه نیز مغازه تنها برای اجناس داخل مغازه بیمه نامه دارد.
كاسب 63 ساله دیگری نیز می گوید مغازه ارث پدرم هست و یادم نمی آید كه چه وقت سیستم سیم كشی آن را انجام داده اما بخاطر گرانی نه توان تعویض این سیستم را دارم نه بیمه كردن مغازه را اما خودم هم بخاطر اتفاق آتش سوزی بازار تبریز نگرانم.

** آتش در كمین بازارهای تاریخی سنندج
مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش نشانی شهرداری سنندج در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: بازار آصف و سنندجی در بررسی های سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی جز مناطق پرخطر قرار دارند و احتمال بروز حوادث آتش سوزی در آنها در حد بسیار بالا است.
سهیل فضل وزیری اظهار داشت: از این رو كارشناسان این سازمان در قالب دوره های مختلف به واحدهای صنفی پر خطر شهرستان از جمله پاساژها و بازارهای تاریخی به صورت مستمر بازدید كرده و بازاریان را نسبت به خرید و تجهیز و شارژ كپسول های آتش نشانی می كنند.

** زیرساخت های بازهای تاریخی سنندج جوابگوی بحران ها نیست
وی با اشاره به اینكه در محدوده مجاری ورودی بازار شیرآلات آتش نشانی نصب شده است، گفت: این تحهیزات در صورت بروز بحران جوابگوی نیاز آتش نشان ها نیست و احتمال می رود در برخی از موارد نیز مانع از سرعت بخشی در عملیات ها باشد.
مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش نشانی شهرداری سنندج افزود: طول بازار گسترده و عرض آن باریك است و برای رساندن آب به معابر مختلف باید از شلنگ های آتش نشانی با طول بیشتر استفاده كرد كه این مساله خود عامل اتلاف وقت طلایی در اطفای حریق می شود.
وی اضافه كرد: علاوه بر آن كم عرض بودن معابر این بازار موجب شده كه خودروهای آتش نشانی نتوانند وارد بازار شوند كه به همین خاطر لازم است دستگاه های اجرایی متولی، شیرآلات آتش نشانی را هر چه زودتر در داخل بازار نصب كنند.

** سناریو اطفای حریق بازارهای تاریخی سنندج در دست تدوین است
وی افزود: سازمان خدمات ایمنی و آتش نشانی شهرداری سنندج در اقدامی دیگر با همكاری اعضای مدیریت بحران در حال برنامه ریزی یك سناریو اطفای حریق است كه ماه آینده اجرا می شود.
مدیرعامل سازمان خدمات ایمنی و آتش نشانی شهرداری سنندج اضافه كرد: این سناریو در راستای تنظیم سطح آمادگی هر چه بیشتر دستگاه های خدمات رسان انجام می شود تا در صورت كم و كسری نسبت به رفع چالش های پیش رو، اقدام كرد.
فضل وزیری با اشاره به اینكه در سال گذشته با نماینده دادستانی از محل بازار و سایر پاساژهای پرخطر بازدید به عمل آمد، اظهار داشت: در نتایج این بازدیدها مقرر شد كه اتحادیه های صنفی بدون تایید سازمان آتش نشانی اقدام به صدور یا تمدید پروانه كسب اصناف نكند كه تاكنون یك مورد نیز برای این منظور به این مدیریت معرفی نشده است.
وی گفت: تاییدیه سازمان آتش نشانی به این منظور است كه اصناف مجاب شوند تا در مغازه نسبت به استاندارد سازی و تعبیه تجهیزات اولیه آتش نشانی در مغازه ها اقدام كنند تا در صورت وقوع حریق در اولین فرصت ممكن آتش مهار شود.

** مدیریت بحران به دنبال تجمیع افكار است
معاون عمرانی فرماندار سنندج نیز با اشاره به اینكه بازارهای تاریخی سنندج به عنوان نمادی از هویت و تاریخ این شهر و استان كردستان محسوب می شوند، افزود: مدیریت بحران تاكنون خطرهای بازارهای تاریخی را در قالب مسایل مختلف بررسی كرده و در صدد است با تجمیع افكار اعضا در سریعترین زمان ممكن آن را به نتیجه برساند.
منصور مولانایی افزود: فرمانداری سنندج و مدیریت بحران نیز در این خصوص بر اساس وظایف نظارت عالیه خود اقدام به برگزاری جلسات كرده و سعی می كنند با تقویت انسجام رویه بین دستگاه های متولی مشكلات این بازار به زودی مرتفع شود.

** سیستم برق رسانی داخل مغازه های بازار تاریخی فرسوده است
كارشناس مرمت بناهای تاریخی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كردستان نیز در این ارتباط گفت: سیستم برق رسانی این بازار از سیم كشی مركزی بهره می گیرد و حدود چهار سال قبل نیز شركت برق كابل های انتقال آن را به صورت هوایی انجام داده است.
یدالله زنوری اظهار داشت: سیم كشی داخل برخی از مغازه ها همچنان به صورت قدیمی و فرسوده است و صاحبان یا مستاجران برای تعویض آن اقدامی نكرده اند.
وی از نبود سیستم لوله كشی در این بازار خبر داد و اضافه كرد: بخاطر این مساله هیچ شیر آتش نشانی در داخل بازار نصب نشده اما در مبادی ورودی آن در خیابان ها و كوچه های بازار این شیرها تعبیه شده تا هنگام بروز حوادث احتمالی در سریعترین زمان ممكن نسبت به رفع خطرات آتش سوزی اقدام شود.

** انجام مطالعه طرح جامع مرمتی بازار سنندج
زنوری اضافه كرد: مطالعه طرح جامع مرمتی برای بازار تاریخی سنندج از هفت سال پیش به اتمام رسیده و موضوع آسیب شناسی آن در مورد تهدیدات بازار تاریخی از جمله آسیب های سازه ای، دخل و تصرفات، دفع رطوبت، مقاوم سازی طاق، سبك سازی پشت بام، نبود تجهیزات اطفای حریق و نبود سیستم آب آن نیز بررسی شده است.
وی گفت: در این طرح در خصوص ارتقای سطح ارایه خدمات هنگام بروز حوادث از جمله امكانات و تجهیزات آتش نشانی مورد توجه قرار گرفته و در صورت تامین اعتبار، طرح جامع مرمتی با همكاری دستگاه های متولی انجام می شود.
زنوری با بیان اینكه اعتبارات مورد نیاز هر قسمت تاریخی این بازار بیش از 20 میلیارد ریال است، افزود: در صورت تخصیص و تامین اعتبار می توان در سه سال كارهای مرمتی این بازار را انجام و به اتمام رساند.
بازار تاریخی سنندج (آصف و سنندجی) به مساحت هشت هزار متر مربع است كه طبق بررسی های انجام شده تعداد واحدهای صنفی شاخص در بافت تاریخی 280 مورد است كه در صنف های مختلف از جمله پارچه فروشان، كیف و كفش، یراق آلات، خاروبار فروشان، لباس فروش، لوازم بهداشتی و لوازم خانگی فعالیت دارند.
گزارش از حسن حسین زاده
3034/9102