امنيت پايدار در سايه مشاركت عموم مردم محقق مي شود

ايلام - ايرنا - فرماندار چرداول گفت: امنيتي پايدار و همه جانبه است كه اجتماع محور بوده و بر مبناي مشاركت عمومي و حضور اقشار مردم بنا نهاده شده باشد.

به گزارش ايرنا، مراد يگانه روز چهارشنبه در گردهمايي اعضاي شوراهاي حل اختلاف، معتمدين پليس و بزرگان ايلات و طوايف چرداول اظهار داشت: ايجاد مودت و دوستي بين مردم از تاكيدات و دستورات خداوند متعال در قرآن كريم بوده و زكات عزتمندي و حرمت انسان ها در جامعه همان ايجاد صلح و سازش و انجام امورات خير است.
وي ادامه داد: مشاركت عمومي ركن مهم توسعه و امنيت در جامعه است و قرار گرفتن امنيت براساس مشاركت عامه مردم و بر محوريت اجتماع عاملي تاثيرگذار و مهم در جامعه محسوب مي شود.
فرماندار چرداول يادآور شد: اگر بخواهيم نمونه و مثالي بارز و ماندگار از مشاركت اجتماعي و عمومي مردم را نام ببريم بايد حادثه بزرگ و ماندگار دفاع مقدس را ذكر كنيم كه بواسطه حس مسيوليت پذيري و مشاركت همه جانبه مردم در برابر قدرت هاي بزرگ ايستاديم و در نهايت پيروز و سربلند اين دوران مقدس و ماندگار شديم.
يگانه با اشاره به افزايش درگيري ها و نزاع هاي اجتماعي مشاركت و وساطت معتمدين را عاملي مهم در كاهش اين درگيري ها دانست و گفت: بسياري از درگيري هاي منجر به قتل از موضوعات بي ارزش
و پيش پا افتاده بوجود مي آيد كه بطور قطع با مشاركت و دخالت معتمدين در آنها ديگر شاهد قتل ها و تبعات منفي اين حادثه شوم نخواهيم بود.
وي خواستار فراهم كردن بيشتر زمينه مشاركت معتمدين و مصلحين در پرونده هاي اجتماعي جهت ايجاد صلح و سازش توسط دادگستري ها شد.
امام جمعه چرداول نيز گفت: اصلاح بين اقوام و افراد در جهت صلح و سازش باعث كاهش آسيب هاي اجتماعي مي شود.
حجت الاسلام احمد امرايي اضافه كرد: در انجام امورات خود يعني صلح و آشتي تقواي الهي و رعايت عدل و انصاف را در نظر بگيريد.
وي يادآور شد: اصلاح ذات البين از بسياري از واجبات و اصول دين نيز برتر است و نزاع ها و درگيري ها باعث نابودي دين و هلاكت مي شود پس با وساطت و ايجاد برادري و صلح و آرامش از دين بزرگ اسلام كه بر وحدت و برادري و آرامش مردم تاكيد دارد، مراقبت كنيد.
رئيس پليس پيشگيري از جرم انتظامي استان ايلام نيز با تاكيد بر استفاده از ظرفيت هاي مردمي براي غلبه بر مشكلات اجتماعي تصريح كرد: در شرايط كنوني استفاده از ظرفيت هاي مهم جامعه يعني معتمدين و مصلحين بهترين شيوه كاهش ناهنجاري ها در بين اقشار مختلف مردم بوده و در حقيقت پاسخي به مطالبات قانوني مردم براي ايفاي نقش در توسعه نظم و امنيت اجتماعي است.
سرهنگ مهرداد علي محمدي اضافه كرد: نگاه نيروي انتظامي در برقراري امنيت براي مردم، نگاه جامعه محور و مردم محور است.
وي تاكيد كرد: نيروي انتظامي معتقد است اگر امنيت بخواهد توسعه پيدا كند، محور و پايه اصلي توسعه آن مردم هستند ، بايد تلاش كنيم امنيت را اجتماعي كنيم، خود مردم توليد كننده و تامين كننده امنيت هستند.
وي افزود: 400 نفر بعنوان اعضاي شوراي معتمد پليس در سطح استان ايلام فعاليت دارند كه در چرداول نيز تعداد 80 نفر بصورت افتخاري با نيروي انتظامي همكاري دارند.
در پايان با تقدير از تلاش هاي امجد جمشيدزاده، با حكم فرمانده انتظامي استان ايلام محمد احمدي بعنوان دبير شوراي معتمدين پليس شهرستان چرداول منصوب شد.
شهرستان 70 هزار نفري چرداول به مركزيت شهر سرابله در 30 كيلومتري ايلام قرار دارد.
7176/6119