۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۸
کد خبر: 83323972
۰ نفر
1400 گونه گیاهی ایران در معرض انقراض قرار دارد

قزوین - ایرنا - دبیر شبكه محیط زیست و منابع طبیعی كشور گفت: از هشت هزار گونه گیاهی موجود در كشور، 1400 گونه در معرض جدی انقراض قرار دارند.

به گزارش ایرنا، محمد الموتی روز چهارشنبه در گردهمایی تخصصی روز جهانی تنوع زیستی در قزوین افزود: تعداد گونه های گیاهی ایران حدود هشت هزار گونه برآورد شده كه تقریبا 22 درصد آنها بومی هستند و همچنین 502 گونه پرنده ، 174 گونه ماهی، 196گونه خزنده و 20 گونه دوزیست هم در فهرست آماری ایران به ثبت رسیده اند.
دبیر شبكه محیط زیست و منابع طبیعی كشور به وضعیت قزوین در تنوع زیستی اشاره كرد و گفت: در حال حاضر 853 هزار هكتار مرتع، 680 هكتار جنگل،500 هزار هكتار كشاورزی، 29 هكتار بیابان، 1300 هكتار تالاب و آبگیر و 250 هزار هكتار ناحیه كوهستانی در این استان وجود دارد.
الموتی افزود: تاب آوری اكوسیستم ها در قزوین لازم و ضروری است و در بحث تاب آوری 2 مساله شراكت اجتماعی و ارزش اقتصادی اكولوژیك باید مد نظر قرار گیرد.
وی با اشاره به معضل فرونشست خاك در بخش هایی از كشور از جمله قزوین، خاطر نشان كرد: فرونشست در بخش هایی از دشت قزوین به نزدیك 25 سانتی متر رسیده كه بیش از 60 برابر استاندارد اتحادیه اروپاست.
الموتی تصریح كرد: با وجود بارندگی های خوب اخیر، روان آب رودخانه های كشور نسبت به میانگین بلند مدت 46 درصد كاهش داشته كه این میزان در استان حدود 34 درصد است.
وی، ضعف سرمایه اجتماعی، بحران كارآمدی، بحران دستاورد، ضعف اعتماد عمومی، فرهنگ نامناسب مصرفی و تغییر سریع هنجارها را از مهمترین مسایل و مشكلات در تنوع زیستی ذكر كرد.
الموتی همچنین توانمند سازی و آموزش در زمینه تنوع زیستی، رفع تبعیض در اعمال قانون، اجرای سیاستهای كلی ، ابتكار در ایجاد و تولید اشتغال و تهیه و اجرای پیوست اجتماعی و محیط زیست را از مهمترین راهكارها و پیشنهادات در این حوزه برشمرد.
3013