دهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شركت پدیده برگزار شد

مشهد- ایرنا- دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شركت پدیده شاندیز روز چهارشنبه در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران نظام اقتصادی در دادسرای مشهد به ریاست قاضی سید هادی منصوری برگزار شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، پس از اعلام رسمیت جلسه توسط رئیس دادگاه، كیفر خواست متهم اسماعیل وفایی فرزند عبدالله قرائت شد.
به گفته نماینده دادستان، نامبرده تعداد60 فقره چك را بدون دادن رسید از متهم محسن پهلوان دریافت و در جا‌های مختلف هزینه كرده است.
در این بخش از دادگاه به دستور قاضی منصوری بین متهمان پهلوان و وفایی مواجهه حضوری صورت گرفت كه در این مواجهه حضوری متهم محسن پهلوان گفت: این چك‌ها با نیت خاص صادر و تحویل وفایی شده اما وی آنها را در محل خود هزینه نكرده است.
پس از انجام مواجهه حضوری بین متهمان و افراد مطلع، حسابرس ویژه پرونده، تخلفات متهم اسماعیل وفایی را تشریح و وكیل متهم نیز دفاعیات خود را ارائه كرد.
طبق كیفرخواست صادره توسط دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، متهم اسماعیل وفایی متهم به تحصیل مال از طریق نامشروع است.
در ادامه دادگاه، كیفرخواست یكی دیگر از متهمان به نام هومن میهن پرست فرزند علی الله به اتهام تحصیل مال از طریق نامشروع قرائت شد.
متهم هومن میهن پرست در این خصوص گفت: مطالب و اظهارات خود را در مرحله تحقیقات مقدماتی قبول دارم و محسن پهلوان به دعوت مسئولان وقت، برای سرمایه گذاری به همدان آمد.
پس از پایان اظهارات و دفاعیات نامبرده، به درخواست قاضی منصوری كیفرخواست متهم عباس عبدالله زاده طبسی فرزند غلامحسین قرائت شد كه تحصیل مال از طریق نامشروع به واسطه فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده و معاملات آهن آلات و ورق از مفاد كیفرخواست صادره برای این متهم بود.
متهم عباس عبدالله زاده طبسی با قرارگرفتن در جایگاه متهم به سوالات مطروحه از ناحیه دادگاه پاسخ داد.
نماینده دادستان نیز گفت: نامبرده آهن آلات را با مبلغ بالاتر به شركت پدیده می‌داده و با مبلغ پایین ‌تر سهام پدیده را به نام فرزندان و اطرافیانش دریافت می ‌كرده است.
در ادامه جلسه، حسابرس ویژه پرونده به ارائه توضیحات در مورد نحوه عملكرد متهم عبدالله زاده پرداخت.
قاضی منصوری نیز از نماینده اداره دارایی خواست تا توضیحات خود را ارائه كند.
همچنین رئیس دادگاه از نماینده دادستان خواست تا اسناد و مدارك ادعایی را به طور دقیق مورد بررسی قرار داده و نتیجه را به محضر دادگاه تقدیم نماید.
متهم عبدالله زاده نیز گفت: چنانچه قصوری از جانب من صورت گرفته حتما حاضر به همكاری هستم.
پس از آن وكیل مدافع متهم عباس عبدالله زاده طبسی فرزند غلامحسین در جایگاه قرارگرفت و به دفاع از موكل خود پرداخت.
سپس كیفرخواست صادره توسط دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در خصوص متهم جعفر مختاری قدیم فرزند محمدحسین توسط نماینده دادستان قرائت شد كه در آن نامبرده متهم به تحصیل مال از طریق نامشروع به واسطه فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده شده بود.
متهم مختاری در این خصوص گفت: سهام را در قبال خانه ام دریافت كردم و قیمت سهام را در نهایت محسن پهلوان تعیین می‌ كرد.
ادامه رسیدگی به جرایم متهمان پرونده شركت پدیده به صبح فردا موكول شد.
به گزارش ایرنا، رسیدگی به اتهامات شركت پدیده در صحن دادگاه با حضور 22 متهم در قالب پرونده ای 100 جلدی به ریاست قاضی سید هادی منصوری از 22 اردیبهشت ماه در مشهد آغاز شده است.
عدم رعایت الزامات قانونی، عدم توجه به تذكرات قانونی صادر شده توسط سازمانهای مسئول، عدم دریافت مجوز‌های لازم قانونی، عدم رعایت حقوق سهامداران، تبلیغات گسترده و اغواگرانه منجر به بروز مشكلات متعدد برای شهروندان و سهامداران، عدم تمكین در برابر تعهدات داده شده، ارائه دلایل غیرواقعی و واهی برای توجیه اقدامات خلاف قانون، تغییر گسترده كاربری اراضی و عدم رعایت حقوق بیت المال از جمله مواردی بوده كه توسط نمایندگان ستاد تدبیر استانداری خراسان رضوی، سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی، سازمان امور اراضی كشور و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به عنوان بخشی از تخلفات متهمان پرونده شركت پدیده شاندیز در صحن علنی دادگاه مطرح شده است.
پیش از این با برپایی دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران نظام اقتصادی در مشهد دو پرونده مربوط به تخلفات شركت سرمایه گذاری پردیسبان و تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان هم رسیدگی و احكام مجرمان اعلام شد.
فعالیت شركت پدیده شاندیز كه 130 هزار سهامدار دارد چهار سال پیش در پی مطرح شدن تخلفات گسترده در فروش سهام، تغییر غیرمجاز كاربری زمینهای كشاورزی، پرداخت نكردن حقوق دستگاههای ذیربط، دریافت نكردن گواهی پایان كار و دیگر تخلفات مدیران این شركت با دستور مراجع قضایی متوقف شد.
مراجع قضایی در مرحله نخست، دفاتر فروش و عرضه سهام شركت را با حكم دادستانی خراسان رضوی بستند و بعد از مدتی فعالیتهای كل پروژه متوقف شد.
حل مشكل سهامداران و فعال كردن مجدد این پروژه ظرف چهار سال اخیر از دغدغه های جدی مسئولان بود به طوری كه سه سال پیش با تشكیل 'ستاد تدبیر' در خراسان رضوی اقداماتی برای راه اندازی دوباره و سر و سامان دادن به وضعیت شركت پدیده شاندیز صورت گرفت.
پیرو این اقدامات بود كه مدیرعامل جدید گروه شركتهای پدیده شاندیز مهر ماه پارسال اعلام كرد 45 شركت پیمانكاری و مشاور جزء و كل برای ساخت و تكمیل پروژه های شركت با این مجموعه قرارداد منعقد كرده اند.
هم اكنون گروه شركتهای پدیده در قالب شش شركت اصلی و دو موسسه وابسته در حال فعالیت است و دو سایت اصلی اداری و پروژه گردشگری در شهر شاندیز خراسان رضوی و جزیره كیش استان هرمزگان دارد و به طور میانگین دو هزار نفر در بخشهای مختلف این پروژه در شهر شاندیز مشغول كار هستند.
1922/7505