شهرداری ها با افزایش بودجه عمرانی از كمك دولت بهره مند می شوند

بیرجند - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: اگر شهرداری ها بتوانند بودجه عمرانی خود را به 70 درصد برسانند از هرگونه كمك مالی و امكانات دولتی می توانند بهره مند شوند.

به گزارش ایرنا سید كمال الدین میرجعفریان روز چهارشنبه در نشست شهرداران استان خراسان جنوبی افزود: افزایش بودجه عمرانی شهرداری ها به صورت جدی پیگیری و گزارش آن در جلسات آینده ارایه شود.
وی گفت: دستگاه ها نباید با تقابل برنامه ها را پیش ببرند چرا كه هر جا انحراف از تعامل باشد، استانداری حمایت نمی كند.
معاون استاندار خراسان جنوبی بر نگاه تعاملی بین شهرداری ها و دستگاه های اجرایی تاكید كرد و افزود: هرگونه صرفه جویی از هزینه های جاری شهرداری ها منجر به خدمات عمرانی برای شهروندان می شود.
وی با تاكید بر تهیه طرح جامع در شهرداری ها اضافه كرد: شهردارانی كه سمت و سوی خود را ایجاد درآمد پایدار برنامه ریزی كنند، از حداكثر حمایت برخوردار می شوند.
میرجعفریان گفت: شهرداران در كنار برنامه های روزانه، ماهانه یا هفتگی از برنامه های میان مدت و بلند مدت كه شهر را برای نسل آینده آماده می كند، غافل نشوند.
وی با اشاره به دغدغه شهرداران استان از كمبود منابع مالی گفت: بیش از 50 درصد دغدغه شهرداران نداشتن پشتوانه مالی مناسب است ولی اگر منبع مالی پایدار ایجاد شود هزینه ها به خودی خود تامین خواهد شد و شهرداری ها می توانند انرژی خود را برای كارهای اساسی شهروندان متمركز كنند.
وی با تاكید بر خروج از فضای خام فروشی بیان كرد: ظرفیت های زیادی داریم كه می توان از فرصت های قانونی برای تبدیل این ظرفیت ها استفاده كرد لذا در حداكثر سطح از چنین فعالیت هایی حمایت می شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: طرح های سرمایه گذاری و مشاركتی نیز برای شهرداران فرصت خوبی است كه در ایجاد درآمد پایدار می توان از آن بهره گرفت.
وی ادامه داد: ظرفیت های قانونی شهرداری های می تواند به عنوان سرمایه محسوب شود تا با تغییر كاربری برخی املاك و استفاده از سرمایه گذاران درآمد پایدار ایجاد شود كه باید این مهم سرلوحه كار قرار گیرد.
میرجعفریان بر نظارت ساخت و سازها در شهر تاكید كرد و گفت: اگر این موضوع مدیریت نشود، وارث معضلاتی می شویم كه امروز سكونتگاه غیررسمی یا محلات هدف بازآفرینی نامیده شده اند.
وی بیان كرد: هر گونه ساخت و ساز غیرمجاز با جدیت پیگیری شود كه ساخت كمربند سبز می تواند یك اقدام پیشگیرانه در این خصوص باشد.
وی افزود: توافق های خوبی در این زمینه با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری انجام شده كه براساس وعده ها ایجاد كمربند سبز با محوریت جنگل كاری می تواند جلوی تعرض ها و ساخت و سازها را بگیرد.
میرجعفریان شبكه فرسوده آب و فاضلاب را یكی از دغدغه های اصلی و چالش های خراسان جنوبی ذكر كرد و گفت: این موضوع نیز سرلوحه وزارت نیرو قرار گرفته و اولین استانی هستیم كه وزارت نیرو مكلف شده اقدامات اصلاحی را انجام دهد.
وی با تاكید بر اینكه باید وضعیت كم آبی را مدیریت كنیم افزود: وزارت نیرو متعهد شده در برنامه ریزی یك تا 2 ساله اصلاح این شبكه ها و نشست های سطح معابر برطرف شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینكه ساخت و ساز دو نقشه ای به هیچ وجه قابل قبول نیست اضافه كرد: شهرداران باید با هرگونه ساخت و ساز در این زمینه به شدت برخورد كنند و مقید به كمیسیون ماده 100 نباشد.
وی ابراز امیدواری كرد: با اصلاحاتی كه آینده در ماده 100 انجام خواهد شد بسیاری از معضلاتی كه برای شهرداران ایجاد معذوریت می كند، رفع شود.
میرجعفریان با بیان اینكه مواقع بحران امدادرسانی در بافت های فرسوده نیز با مشكل مواجه می شود گفت: شهرداران می توانند اطلاع رسانی مناسب به شهروندان داشته باشند تا از فرصت ها و تسهیلاتی كه دولت فراهم كرده، حداكثر استفاده انجام شود.
وی افزایش نیرو در شهرداری ها را یك معضل اصلی عنوان كرد و افزود: همین موضوع باعث شده كه شهرداران از وظیفه اصلی دور بمانند و میزان بودجه فعالیت های عمرانی به 40 درصد برسد.
وی گفت: رسانه های استان نیز می توانند در تحقق اهداف شهرداران نقش مهمی ایفا كنند كه باید از این ظرفیت نیز استفاده كرد.
استان خراسان جنوبی در حال حاضر 11 شهرستان و 30 نقطه شهری دارد.
9893*3028