فرآیند خرید تضمینی گندم و كلزا درقم آغاز شد

قم- ایرنا- مدیركل غله و خدمات بازرگانی قم گفت: مراكز خرید تضمینی گندم و كلزا برای تحویل گرفتن محصولات كشاورزان استان تجهیز شده و آماده انجام این فرآیند هستند.

بهزاد رادمنش روز چهارشنبه درگفت و گو با خبرنگاران، بیان كرد: قیمت خرید تضمینی هر كیلوگرم گندم معمولی در سال جاری 17 هزار ریال و قیمت هر كیلوگرم كلزا 34 هزار 398 ریال تعیین شده است.
وی با اشاره به تعامل مثبت دولت و كشاورزان، بیان كرد: در زمان اجرای فرآیند خرید تضمینی گندم و كلزا، تمام برنامه ریزی های لازم برای ارائه بهترین خدمات به كشاورزان استان اندیشیده شده است تا در كوتاه ترین زمان نسبت به تحویل گرفتن محموله های آنان در سیلوی قم اقدام و فرآیندهای اداری آن به سرعت انجام شود.
وی ادامه داد: سال گذشته از ابتدای خرداد تا 14 شهریورماه، 17 هزار و 840 تن گندم به صورت تضمینی با قیمت هر كیلوگرم 13 هزار ریال از كشاورزان قمی خریداری شد كه از این میان 2 هزار و 992 تن توسط مباشر خرید در بخش جعفریه و 14 هزار و 848 تن نیز در محل سیلوی استان تحویل گرفته شد، همچنین در سال 97، 2هزار و 401 تن كلزا از تاریخ 20 اردیبهشت ماه تا سوم تیر با قیمت هر كیلوگرم 28 هزار و 665 ریال از كشاورزان خریداری شد.
رادمنش گفت: طرح پرداخت كرایه حمل به كشاورزانی كه محصول خود را به سیلوی استان تحویل می دهند همچون سال گذشته انجام می شود و این موضوع تاثیر چشمگیری در استقبال كشاورزان برای تحویل محصول خود به سیلوی قم داشته است.
وی بیان كرد: علاوه بر مجتمع ذخیره سازی و سیلوی استان كه متعلق به شركت بازرگانی ایران است، یك مركز خرید دیگری هم در بخش جعفریه پیش بینی شده است و دراین منطقه شركت تعاونی روستایی جعفریه اقدام به تحویل گرفتن محموله های كمتر از 8 تن می كند.
سیلوی بتنی شهید نخعی كه در جنوب غربی شهر قم قرار دارد، دارای ظرفیت ذخیره سازی 108 هزارتن گندم و36 كندو می باشد، این سیلو با توان تخلیه و بارگیری 200 تن در ساعت در زمینی به مساحت 6600 مترمربع ایجاد شده و از امكانات و تجهیزات كامل تخلیه و بارگیری گندم برخوردار است.
بخش جعفریه یكی از بخشهای استان قم با وسعتی حدود 650 كیلومترمربع در 35 كیلومتری شمال غربی شهر مقدس قم باجمعیتی بالغ بر 16 هزار تن با مركزیت شهر جعفریه می باشد. این بخش در مسیر راه ارتباطی استانهای غربی و مركزی كشور قرار دارد و دارای یك دهستان (جعفرآباد) و یك شهر (جعفریه) و 33 روستا می باشد.
استان قم دارای یك شهرستان به همین نام و پنج بخش جعفریه، كهك، مركزی، خلجستان و سلفچگان است.
وی ادامه داد: برای كلزا هم مركز خرید تضمینی پیش بینی كردیم و این محصول در بخش جعفریه توسط شركت تعاونی تولید روستایی گازران تحویل گرفته می شود.
مدیركل غله قم گفت: در سال گذشته با توجه به برنامه هایی كه برای هدایت مستقیم كشاورزان به سمت سیلوی قم برای تحویل محصولشان صورت گرفت، 6میلیارد ریال صرفه جویی در فرآیند خرید نسبت به سال 96 انجام شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه میزان تولید گندم كشاورزان تنها نیاز یك و نیم ماه قم را تامین می كند، افزود: مابقی نیاز استان به گندم از استان های مختلف از جمله خوزستان، گلستان، لرستان، فارس تامین می شود.
رادمنش همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده برای افزایش نظارت و ساماندهی فرآیند عرضه آرد غیر یارانه ای، گفت: برای مدیریت روند عرضه آرد غیر یارانه ای میان مصرف كنندگان، سامانه ای ملی راه اندازه شده كه تاكنون در استان قم 325 واحد صنفی در ارتباط با پخت نان در آن ثبت نام كرده اند و آرد مورد نیاز خود را به سهولت دریافت می كنند.
وی بیان كرد: با اجرای این طرح هم در زمینه خرید و فروش آرد شفاف سازی شد و هم شرایط خرید آرد برای نانوایان آزاد پز و سایر صنوف تسهیل گشت، به نحوی كه آنان اكنون می توانند آرد مورد نیاز خود را به صورت اینترنتی از هر كارخانه ای كه در سطح كشور می خواهند، تهیه كنند.
وی با اشاره به فعالیت پنج كارخانه تولید كننده آرد در استان، ادامه داد: با توجه به این كه آرد در قم از گندم با كیفیت تولید می شود، بسیاری از واحدهای صنفی در خارج از استان نیز مشتری آرد قم هستند.
مدیركل غله قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت های انجام شده توسط این اداره كل، گفت: تلاش برای تهیه گندم مرغوب و عاری از هرگونه آلودگی برای تولید آرد مناسب، تجهیز سیلوی استان به بهترین امكانات آزمایشگاهی و دستگاه های مورد نیاز از جمله نصب دستگاه نمونه بردار تمام اتوماتیك و بهسازی تاسیسات آن، تامین و تخصیص به هنگام كالاهای اساسی مورد نیاز مردم و تبدیل نان مصرفی مردم از نان سفید به نان سبوس دار كه تاثیر مثبت در سلامتی شهروندان دارد، از جمله اقدامات انجام شده توسط اداره كل غله و خدمات بازرگانی قم طی سالهای اخیر است.
وی در ادامه به موضوع متصل نبودن سیلوی قم به خط راه آهن سراسری اشاره و بیان كرد: علی رغم پیگیری های بسیار و قول مسئولان مرتبط، هنوز شرایط اتصال سیلوی دولتی قم به راه آهن سراسری فراهم نشده و این در حالی است كه اتصال ریلی می تواند نقش بسیار زیادی دركاهش هزینه های حمل و نقل و زمان تحویل و ارسال محموله ها داشته باشد.
وی با اشاره به این كه هنوز راه آهن برای اجرای این طرح اقدام مثبتی انجام نداده است، ادامه داد: اكتفا به حمل و نقل جاده ای برای ارتباط با سیلوی استان از نظر پدافند غیر عامل قابل قبول نیست و امنیت غذایی مردم را در معرض خطر قرار می دهد، به همین دلیل اتصال سیلوی قم به راه آهن سراسری یكی از مهمترین نیازهای استان است.
رادمنش در ادامه به تاثیر فضاسازی های روانی در بازار اشاره كرد و بیان داشت: برای نمونه در بحث شكر، طی سال جاری بیش از هشت هزار تن شكر وارد قم شده كه میزان بسیار قابل توجهی است اما به دلیل فضاسازی های روانی و رفتار اقتصادی ناصحیح برخی از شهروندان و تهیه چندین برابری شكر مورد نیاز خود، مشكلاتی در این زمینه به وجود آمد كه با تمهیدات اندیشیده شده مدیریت شد.
7405/ 6133/