نشنال اينترست: بي كفايتي واشنگتن ؛علت شكست آمريكا درافغانستان

تهران- ايرنا- نشريه نشنال اينترست نوشت، اهداف اسلام آباد و واشنگتن در رابطه با افغانستان همواره متفاوت بوده است و مجموعه بي كفايتي و بي توجهي مقامات آمريكا و فريبكاري هاي پاكستان باعث شكست آمريكا در افغانستان شده است.

به نوشته اين نشريه آمريكايي، ترادژي واقعي اين است كه سران آمريكا، به ويژه فرماندهان نظامي اين كشور، با علم به اين كه نمي توانند در افغانستان پيروز شوند، جنگيدن در كشوري را انتخاب كردند كه حاصلي جز اتلاف پول و جان نداشت.
آمريكا به مدت 17سال، دكترين مبارزه با شورش را به اشتباه براي جنگ نيابتي كه پاكستان در افغانستان عليه آمريكا به راه انداخته بود، به كار بست. همزمان، آمريكا با هدف ترغيب پاكستان به توقف مخالفت با مقاصد واشنگتن، بسته هاي كمكي سخاوتمندانه در اختيار واشنگتن قرار مي داد.
تا زماني كه پاكستان بر ملزومات سربازان ما در افغانستان نظارت دارد و شتاب عمليات را از طريق ارتش نيابتي تنظيم مي كند، مبارزه با شورش هرگز راهبرد پيروزي نيست و طالبان همچنان به جذب نيرو، آموزش و حمايت مالي در پاكستان ادامه مي دهد و از حمله نيز مصون است.
درواقع، سران آمريكا، به واسطه تركيب بي كيافتي و بي توجهي باعث شكست اين كشور از سوي پاكستان شدند.
اهداف و مقاصد پاكستان در افغانستان همواره از مقاصد آمريكا متفاوت بوده است. پاكستان نه تنها به آمريكا در افغانستان كمك نكرد بلكه علاوه بر حمايت از طلبان، فعالانه عليه منافع آمريكا اقدام كرد و مسوول طولاني شدن جنگ در افغانستان و تبعات آن است.
سفر مخفيانه حقاني در اكتبر 2001 به پاكستان، ديدار او با 'محمود احمد'، رئيس وقت سازمان اطلاعاتي پاكستان و توصيه او به حقاني براي مقاومت و وعده كمك پاكستان، بخشي از اقدامات اسلام آباد عليه اهداف آمريكا در افغانستان است.
حقاني پس از سفر به پاكستان تصميم گرفت در كنار طالبان بايستد و شبكه حقاني نيز همچنان منشاي بي ثباتي و تهديد در افغانستان بود. البته، آمريكا از طريق عوامل سازمان مركزي جاسوسي آمريكا(سيا) كه به افغانستان اعزام شده بودند، از رفتار فريبكارانه پاكستان اطلاع داشت. اين رفتار پاكستان در طول 17 سال گذشته ادامه داشت.
سال گذشته كه طالبان به غزني افغانستان حمله كردند، اجساد پاكستاني هاي بسياري كه احتمالا همراه طالبان مي جنگيدند، در ميان كشته شدگان پيدا شد كه سپس به پاكستان برگردانده شدند.
پاكستان آشكارا شكست آمريكا در افغانستان را به رخ مي كشد اما، هيچگاه به اين مساله كه پاكستان، تحريك كننده اصلي جنگ طالبان است، پرداخته نشد و پايگاه هاي امن طالبان در پاكستان همچنان پابرجا هستند. آمريكا بدون پذيرش واقعيت، همچنان رويكرد نامناسب مبارزه با شورش در افغانستان را دنبال مي كند.
در اين گزارش ضمن تقدير از تلاش اخير آمريكا براي تقويت روابط نظامي با هند، به واشنگتن توصيه مي شود، طرح هاي محور چين- پاكستان براي سلطه بر منطقه را عقيم بگذارد. پكن قصد دارد طرح كمربند و جاده را در سراسر آسيا، از جمله افغانستان، گسترش دهد و پس از آن، تاسيسات نظامي در درياي عربي ايجاد كند.
علاوه بر اين، آمريكا بايد به فكر استقلال بلوچستان پاكستان باشد زيرا بلوچستان مستقل مي تواند يكسري از منافع راهبردي آمريكا را تامين كند.
خلاصه كلام آنكه، شالوده هاي راهبر جديد آمريكا در جنوب آسيا بايد شامل فرار از پذيرش مسووليت و در صورت نياز، متلاشي كردن دشمنان باشد.
آساق**1088 **1663**