دانشگاه های مراغه و فنی خاورمیانه تركیه تفاهم نامه همكاری امضا كردند

مراغه - ایرنا - رئیس دانشگاه مراغه از امضا تفاهم نامه همكاری مشترك بین المللی با دانشگاه فنی خاورمیانه تركیه خبرداد و گفت: این تفاهم نامه علمی، پژوهشی و آموزشی در راستای گسترش همكاری ‌های علمی و بین المللی بین این دو دانشگاه به اجرا در خواهد آمد

محمدعلی لطف اللهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این تفاهم نامه همكاری، اجرای طرح‌ های پژوهشی مشترك، تبادل استاد و دانشجو، همكاری در دعوت از اندیشمندان و شخصیت ‌های علمی دانشگاه ها مورد تاكید قرار گرفته است.
وی اضافه كرد: همچنین همكاری در زمینه برگزاری دوره‌ های آموزشی مشترك برای دانشجویان ایرانی و تركیه ای، حمایت از پایان نامه‌ های مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری در زمینه‌ های مرتبط و انتقال دانش و مواد آزمایشگاهی از دیگر بندهای این قرارد دوجانبه دانشگاهی است.
لطف اللهی گفت: تعاملات بین المللی و دانشگاهی می تواند زمینه ساز رشد و تعالی علمی و پژوهشی دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی شود از این رو دانشگاه مراغه با عقد قرار داد و تفاهم نامه ها با دانشگاه های كشورهای مختلف در این زمینه گام های موثری برداشته است.
وی افزود: كسب رتبه های برتر پژوهشی توسط دانشگاه مراغه در بین دانشگاه های بزرگ كشور، نوید آینده ای روشن را برای توسعه این مركز آموزش عالی در جنوب آذربایجان شرقی می دهد.
به گزارش ایرنا، دانشگاه فنی خاورمیانه تركیه در تاریخ 15 نوامبر سال 1956 تحت عنوان «Middle East Technical university» با هدف پیشرفت علمی تركیه و سایر كشور‌های خاورمیانه در زمینه علوم پایه و رشته ‌های مهندسی تأسیس شده است.
این دانشگاه برترین دانشگاه تركیه بوده و در رتبه بندی تایمز در سال 2019 در رتبه 800-600 قرار گرفته و از سال 2018 در 343 طرح مشترك بین ­المللی در قالب های متعدد با ارزش مالی 735 میلیون یورو مشاركت كرده است.
به گزارش ایرنا، حدود سه هزار و 600 دانشجوی دختر و پسر در چهار رشته دكتری، 26 رشته كارشناسی ارشد، 18 رشته كارشناسی پیوسته، دو رشته كارشناسی ناپیوسته و یك رشته كاردانی در دانشگاه مراغه تحصیل می كنند.
این دانشگاه دارای چهار دانشكده علوم پایه، كشاورزی، علوم انسانی و فنی و مهندسی است.
دانشگاه مراغه از سال 1370 با عنوان آموزشكده كشاورزی كار خود را آغاز كرد و در سال 91 به دانشگاه ارتقا یافته است.
شهرستان مراغه با حدود 268 هزار نفر جمعیت در 127 كیلومتری تبریز، مركز آذربایجان شرقی واقع است.
3077/7487