۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
کد خبر 83323865
۰ نفر
رؤياهاي بهاري‌ها از زبان اميراحمدي*

تهران- ايرنا- هوشنگ اميراحمدي را رسانه‌هاي ايران با عنوان «دلال رابطه ايران امريكا» مي‌شناسند. مصاحبه اخير او با عبدالرضا داوري يكي از چهره‌هاي نزديك به محمود احمدي‌نژاد هم در كنار انباني از اتهامات و ادعاهاي مختلف عليه اصلاح‌طلبان و شخص محمدجواد ظريف نشان داد كه به كار بردن اين لقب براي او چندان بيراه نبوده است.

اينكه احمدي‌نژادي‌ها از اتاق شيشه‌اي (عنوان برنامه گفت‌وگومحور داوري) و مشخصاً گفت‌وگو با محمد سرافراز، رئيس سابق صدا و سيما و هوشنگ اميراحمدي دنبال چه مي‌گردند، منظور اين نوشته نيست. آنچه درخور توجه و تأمل است، راهكار آقاي اميراحمدي براي برون رفت از وضعيت فعلي ايران است كه بعد از يك ساعت اتهام و ادعا مطرح كرد. راهكاري كه از فرط سست بودن و بي مبنا بودن مي‌توان اصطلاح «آبكي» را براي آن به كار برد.
در طول گفت‌وگو عبدالرضا داوري چند باري يادآوري مي‌كند كه آقاي اميراحمدي 44 سال در امريكا بوده و از او يك شخصيت علمي و تحليلگر برجسته مي‌سازد. اما آنچه در انتها بيان مي‌شود، هيچ نشانه‌اي از تحليل دقيق و معطوف به واقعيت‌هاي ايران در آن ديده نمي‌شود. آنجا كه او در پاسخ به آخرين سؤال مجري مبني بر اينكه الان با توجه به وضعيت ايران و امريكا چه بايد كرد؟ حرف و خواسته بهاري‌ها (احمدي‌نژادي‌ها) را مطرح مي‌كند به همان ميزان از غيركارشناسي بودني كه در ميان بهاري‌ها مي‌توان سراغ داشت.
راهكار هوشنگ اميراحمدي اين گونه است كه دولت روحاني بايد برود و يك دولت نظامي تشكيل شود يك دولت نيمه نظامي تشكيل دهد و نظامي‌ها را با تفنگ به ميز مذاكره بفرستند و مذاكرات هم از وزارت خارجه گرفته شود.
اين قبيل راهكارها كه البته گاهي از سوي برخي تلويزيون‌ها و شبكه‌هاي ماهواره‌اي خارج نشين هم مطرح مي‌شود، بيش از هر چيز حكايت از بي اطلاعي از ساختار حقوقي و حقيقي حاكم بر نظام سياسي در ايران دارد. آقايي كه 44 سال در امريكا زندگي كرده، ايران را با نظام‌هاي پادشاهي منطقه اشتباهي گرفته و تصور مي‌كند كه جابه‌جايي دولت‌ها با اشاره چشمي و ظرف يك هفته انجام مي‌شود. چنين راهكارهايي نه در ساختار حقوقي جمهوري اسلامي ايران وجود دارد و نه در قاموس فكري و رفتاري رهبر معظم انقلاب نشانه‌هايي از آن وجود دارد. كما اينكه شهريورماه گذشته در ديدار اعضاي خبرگان رهبري با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي برخي پيشنهاد مي‌دهند بخش‌هاي اقتصادي از دولت گرفته شده و به نهادهاي ديگر داده شود.
رهبر انقلاب اما تصريح مي‌كنند: «دعوا كردن راه اصلاح نيست، همچنان كه ايجاد تشكيلات و كار موازي با دولت نيز به صلاح و موفق نخواهد بود و تجربه ثابت كرده است كار بايد توسط مسئولان آن، در مجاري قانوني انجام بگيرد.» در تجربه 40 سال جمهوري اسلامي ايران هم كه البته همراه با بحران‌ها و توطئه‌هاي مختلف بوده، هيچ گاه راهكارهاي ارائه شده از طرف تئوريسين بهاري‌ها نه تنها تجربه نشده كه حتي به آن فكر هم نشده است.
چنانكه تغييرات مديريتي در چارچوب قانون و از طريق انتخابات انجام شده است. مضاف بر آنكه هيچ انتخاباتي حتي در شرايط جنگ هم لغو و حتي به تأخير نيفتاده است. حال در اين چارچوب مشخص نيست راهكار ارائه شده آقاي اميراحمدي كه بيشتر شباهت به تحولات اميرنشينان حاشيه خليج فارس دارد، ذيل كدام اصل قانون اساسي و رفتارشناسي رهبر معظم انقلاب ابداع شده است. جز آنكه گفته شود اينها رؤياپردازي‌هاي جريان موسوم به بهاري است.
منبع: روزنامه ايران، 01/03/1398
پژوهشم**1197**