گزارش وزارت اقتصاد و دارایی درباره وضعیت كسب و كار بررسی شد

تهران-ایرنا- هیات دولت گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی را درباره الزامات ارتقای رتبه ایران در شاخص سهولت انجام كسب و كار، ساماندهی نظام مجوزدهی كشور، پنجره واحد ایجاد كسب و كار استانی، توانمندسازی بخش خصوصی بررسی كرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران كه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» برگزار شد، راهكارهای عملی مقررات زدایی برای بهبود كسب و كار مورد رسیدگی قرار گرفت.
در این جلسه اعلام شد بر اساس آخرین گزارش سهولت انجام كسب‌ و كار، امتیاز ایران در شاخص كل سهولت انجام كسب‌ و كار به میزان 2.34 واحد بهبود یافته است. این افزایش امتیاز، ایران را به لحاظ بزرگی تغییر امتیاز در رده هجدهم جهان قرار داده است.
همچنین افزایش بیش از 18 امتیازی نماگر تجارت فرامرزی و بهبود 45 پله‌ای رتبه این نماگر، بهبود 29 پله‌ای رتبه نماگر ورشكستگی و پرداخت دیون و افزایش امتیاز نماگر‌های پرداخت مالیات، اخذ مجوز‌های ساخت‌وساز، دسترسی به برق، شروع كسب‌وكار و ثبت مالكیت نیز از دیگر موارد اشاره شده در گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی است.
از عوامل بهبود امتیاز ایران، ارتقای سامانه پنجره واحد تجارت ملی و تسهیل صادرات و واردات و نیز ارایه یك سامانه برخط برای تكمیل و تسلیم سهم تأمین اجتماعی، ایجاد امكان تكمیل و تسلیم درخواست استرداد مالیات بر ارزش افزوده به صورت برخط، تكمیل و تسلیم اظهارنامه اصلاحی مالیات بر درآمد شركت به صورت برخط و پرداخت بدهی مالیاتی اضافی در بانك است.
هیات وزیران با تاكید بر اجرای كامل برنامه های بهبود محیط كسب و كار، بررسی پیشنهادهای ارایه شده را به كمیسیون اقتصاد دولت ارجاع داد.
دولت در ادامه این جلسه مجوز انعقاد قرارداد مشاركت برای اجرای پروژه راه آهن شلمچه – بصره را صادر كرد
هیات وزیران با توجه به آغاز عملیات اجرایی پروژه راه آهن شلمچه – بصره به طول تقریبی 35 كیلومتر و پل بزرگ در مسیر آن در روز عید فطر در شلمچه و به منظور تأمین مالی هزینه های اجرایی پروژه مذكور، با صدور مجوز انعقاد قرارداد مشاركت برای اجرای این پروژه موافقت كرد.
‌سیام**9402** 1336