مهار كانون هاي ريزگرد توسط سيلاب آدرس غلط دادن به مردم است

اهواز – ايرنا – معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: در اخبار، جرايد و برخي نشست ها مكرر مطرح مي شود سيلاب تمام كانون هاي ريزگرد خوزستان را مهار كرده اما اين ادعا ، آدرس غلط دادن به مردم است.

احمدرضا لاهيجان زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با اشاره به اين كه اين آدرس غلط دادن به 2 اثر سوء منجر مي شود اظهار داشت: اول اين كه برنامه جامعي كه براي مهار گرد و غبار ( با چشم انداز دست كم پنج ساله) پيش بيني شده را تحث الشعاع قرار مي دهد و ممكن است در مركز و در برخي از تصميم گيري ها اعتبارات لازم و توجه كافي به اين برنامه ديگر صورت نگيرد.
وي افزود: اثر دوم اين كه با مطرح كردن اين موضوع اين ديدگاه در اذهان عمومي به وجود مي آيد كه ما ديگر به هيچ وجه گرد و غبار در استان نخواهيم داشت در حالي كه اين سيل فقط تالاب هاي ما را پر آب كرد و تالاب ها تنها درصدي از كانون هاي ريزگرد هستند.
معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست سال آبي 97_ 98 را از نظر ميزان بارشها يك سال استثنايي خواند و گفت: در اين سال آبي علاوه بر اين كه حدود 22.5 ميليارد متر مكعب آب در پشت سدهاي خوزستان ذخيره شد تالاب هاي بسياري بزرگ مثل شادگان و هور العظيم تقريبا به طور كامل و تالابهاي بامدژ و ميانگران نيز به طور كامل كامل آبگيري شدند و مي توان گفت سال رويايي براي مردم خوزستان بود.
وي با اشاره به خسارت هاي سيل در كنار اين بارش هاي الهي بيان كرد: سيل به وقوع پيوسته خسارت هايي را به بخشي از كشاورزي و همچنين مردم وارد كرد كه از اين بابت ما با مردم خوزستان ابراز همدردي ميكنيم.
لاهيجان زاده يادآور شد: براساس آمارها در سطح استان 350 هزار هكتار كانون هاي ريزگرد با منشا رسي و 220 هزار هكتار با منشا شن و ماسه وجود دارد يعني بالاي 600 هزار هكتار از اين كانون ها در نقاط مختلف استان پراكنده هستند.

***كانون هاي ريزگرد بي ارتباط با مناطق سيلابي
وي تاكيد كرد: بخش عمده كانون هاي ريزگرد در شرق و جنوب شرق استان هستند كه اصلا ارتباطي به سيلاب نداشتند و بخشي ديگر نيز در غرب استان واقع شده اند كه آنها نيز بي ارتباط با سيلاب بودند.
معاون محيط زيست دريايي سازمان محيط زيست با اشاره به اين كه كماكان برنامه هاي مقابله با پديده گرد و غبار به صورت جدي در خوزستان دنبال مي‌ شوند افزود: امسال تابستان گرمي در پيش داريم و دماي 50 درجه مجددا كانون ها ريزگرد را مستعد بروز گرد و غبار مي كند.
وي گفت : اميد است با برنامه ريزي صورت گرفته ميزان آبي كه پشت سدها هست بتوانيم در سه سال آينده برنامه 2 سال قبل را با جديت دنبال كنيم.
لاهيجان زاده درپاسخ به اين كه چرا از آب سيلاب براي مهار كانون هاي ريزگرد استفاده نشد گفت : امكان اين كه در بازه زماني كوتاه يك ماهه 100 كيلومتر كانال و خط لوله كشيده شود وجود نداشت و همانطور كه مشخص است اگر بنا باشد كانال آب كشيده شود بايد از موانع مختلفي مانند خطوط نفت، گاز، اراضي كشاورزي و ... عبور كند.
وي افزود: ايجاد كانال يا خط لوله به سمت كانون هاي ريزگرد يك پروژه چند ساله است كه اجراي آن در زمان كوتاه ممكن نيست اما مي‌شود برنامه ريزي هايي را براي سيلاب‌هاي آينده مشخص كرد.
به گزارش ايرنا جاري شدن سيل در خوزستان و افزايش دبي رودخانه هاي دز، كرخه و كارون از اوايل فروردين گذشته، 21 شهرستان اين استان را درگير كرد در برخي رسانه ها اعلام شده بود با توجه به سيلاب اخير كانون هاي ريزگرد در خوزستان به طور كامل مهار شده است.
استان خوزستان از 15 سال گذشته تاكنون بر اثر عوامل مختلف با پديده ريزگردها درگير شده است كه اين موضوع بر زندگي و فعاليت مردم در استان تاثير گذار بوده است.
7164/6002