اعمال تعرفه سه گرمسیری برق در گنبدكاووس آغاز شد

گنبدكاووس - ایرنا - مدیر امور توزیع نیروی برق گنبدكاووس درشرق گلستان اعلام كرد كه تعرفه سه گرمسیری برای مشتركان این شهرستان از امروز چهارشنبه اول خرداد اعمال شد.

محمدعلی عربگلو روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: هنوز الگوی مصرف برق مناطق سه گرمسیری و تعرفه آن رسما ابلاغ نشده اما الگوی آن درسال گذشته مقدار 1000 كیلووات برای هر مشترك در ماه بود.
وی با تاكید بر ضرورت مدیریت مصرف برق ازسوی مشتركان برای جلوگیری از خاموشی های احتمالی در تابستان، افزود: 60 درصد مشتركان این مدیریت در گروه پرمصرف قرار دارند كه علت اصلی آن گرمای بالا در گنبد است.
عربگلو، میانگین مصرف برق توسط حدود 130 هزار مشترك این شهرستان را كه 40 درصد روستایی و 60 درصد شهری هستند در روز 232 مگاوات ذكر كرد و اظهار داشت: این رقم در پیك مصرف ساعت (13 تا 17) به 259 مگاوات می رسد.
وی تصریح كرد: درصورتی كه میزان مصرف در پیك روزانه توسط مشتركان رعایت نشود، شهرستان گنبد در اولویت خاموشی ها قرار خواهد گرفت.
مدیر امور توزیع نیروی برق گنبدكاووس ادامه داد: برای مدیریت مصرف برق رعایت برخی نكات از سوی مشتركان از جمله شست و شو و سرویس كولرهای گازی قبل از مصرف، تنظیم درجه كولر روی 24 تا 26، بستن در و پنجره ها موقع استفاده از كولر، استفاده متناوب از پنكه و كولر، استفاده از نور طبیعی و استفاده نكردن از وسایل برقی پرمصرف در ساعات پیك مصرف ضروری است.
عربگلو گفت: كولرهای گازی عامل اصلی رشد 3.8 برابری مصرف برق در پیك تابستان هستند كه می توان با برخی راهكارهای ساده این میزان مصرف را كاهش داد.
وی همچنین افزود: برای مصرف بهینه در تابستان و كاهش خاموشی های احتمالی، مدیریت برق گنبد آمادگی امضای تفاهم نامه مدیریت مصرف با ادارات و نهادها، بخش صنعت و كشاورزان را دارد.
شهرستان گنبدكاووس با 350 هزار نفر جمعیت واقع درشرق استان گلستان به دلیل گرمای بالای 40 درجه در بیشتر روزهای تابستان از چند سال پیش مشمول تعرفه سه گرمسیری شده است.
/3039/1860