۱ خرداد ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۵
کد خبر: 83323832
۰ نفر
آمریكا، تنش با تمام دنیا

پكن- ایرنا- روند اقدامات واشنگتن در قبال كشورهای دیگر از جمله در عرصه تجارت جهانی و تنش آفرینی با ایران نشان می دهد آمریكا اكنون در یك سوی گود ایستاده و دیگر كشورهای دنیا نیز پیش روی این كشور صف آرایی كرده اند.

به گزارش ایرنا مشكلات از زمانی شروع شد كه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا و تندروهایی نظیر جان بولتون مشاور كاخ سفید و مایك پمپئو وزیر خارجه آمریكا، قدرت را در اختیار گرفتند، روی كار آمدن این تیم موجب شد تا واشنگتن وارد بزرگترین نبرد تجاری با كشورهای دیگر در طول تاریخ خود شود.

** آمریكا و دیگر قدرت های دنیا
از مسایل سیاسی كه بگذریم نشانه های فراوانی وجود دارد كه ثابت می كند آمریكا تقریبا با همه اقتصادهای بزرگ دنیا از چین گرفته تا ژاپن و اتحادیه اروپا درافتاده است.
ترامپ هم در بوق و كرنا كرد كه آمریكا در نبرد تجاری با كشورهای دیگر به آسانی پیروز می شود اما نه تنها اینطور نشد بلكه شرایط به گونه ای رقم خورد كه كار و كاسبی شركت ها و تولید كنندگان در نقاط مختلف دنیا به هم ریخت و بسیاری شغل های خود را از دست دادند و قیمت ها به شكل سرسام آور افزایش یافت.
با این حساب شرایط كاملا نشان دهنده آن است كه آمریكا وارد یك جنگ تمام عیار چند جانبه تجاری با كشورهای مختلف دنیا شده است و بعید به نظر می رسد قدرت مقابله همزمان با همه را داشته باشد و این مسیری نیست كه عاقبتش برای واشنگتن خوشایند باشد.

** تعرفه های آمریكا علیه كشورها
آمریكا فشار بر كشورهای دیگر را تقریبا از سال 2017 میلادی با تعرفه بر روی ماشین های لباسشویی و سلول های خورشیدی شروع كرد.
كره جنوبی، مكزیك و چین از جمله كشورهایی بودند كه خیلی زود هدف قرار گرفتند آمریكا اعلام كرد كه 20 درصد روی بیش از یك میلیون دستگاه ماشین لباسشویی تعرفه وضع می كند و پس از دو سال آن را به 50 درصد افزایش می دهد برای سلول های خورشیدی هم 30 درصد تعرفه در نظر گرفته شد.
این تعرفه های سنگین شروع یك سونامی و موج وحشیانه تجاری علیه كشورهای دیگر بود و ندای مقابله با یكجانبه گرایی آمریكا از این زمان شدت گرفت و بتدریج كشورهای مختلف به جبهه واحدی برای رویارویی با آمریكا ملحق شدند.

**تعرفه های ممتد بر روی كالاهای مختلف
از این مرحله كه گذشت آمریكا تعرفه های را بر روی كالاهای بیشتری در نظر گرفت و اعمال تعرفه برای محصولاتی چون آلومینیم و فولاد را در دستور كار قرار داد.
كانادا، اتحادیه اروپا و مكزیك در این بخش از نبرد تجاری روبروی آمریكا صف آرایی كردند و همزمان اعلام كردند كه به همان نسبت تعرفه هایی را بر روی صدها كالاهای وارداتی از آمریكا در نظر می گیرند و تعرفه های متقابل از 10 تا 25 درصد برای یكدیگر در نظر گرفتند.

**صنعت خودرو عرصه تازه نبردها
آمریكا تهدید كرد كه روی خودروها و قطعات وارداتی از اروپا و ژاپن هم تعرفه های سنگینی وضع خواهد كرد و علت آن را حراست از منافع و امنیت آمریكا عنوان كرد.
خودروسازان بزرگی كه همگی از كشورهای متحد آمریكا هستند از آن زمان به این طرف نگران این شرایط بوده اند زیرا چنین تعرفه هایی می تواند روی نزدیك به 200 میلیارد دلار از خودروهای وارداتی به آمریكا اعمال شود.
با این حساب حالا كشورهایی نظیر كره جنوبی و ژاپن و اروپایی ها به دنبال آن هستند كه راهی برای مقابله با آمریكا پیدا كنند و تهدید كرده اند كه در نظر گرفتن این تعرفه ها بدجوری روابط طرفین را پرتنش خواهد كرد.

** تنش آفرینی با ایران
یكی دیگر از اقدامات ترامپ و تیم او، تنش آفرینی در خلیج فارس به ویژه با ایران است، این كشور با اعزام ناوهواپیمابر و بمب افكن به دنبال دامن زدن به نا امنی در منطقه و تنش آفرینی است. اقدامات ترامپ در این زمینه به حدی تندروانه بود كه كنگره و سنا این كشور از مقامات دولتی خواستند تا در این زمینه توضیح دهند.
به دنبال این نشست بود كه اعضای كنگره آمریكا گفتند مقام های دولتی سعی كردند در جلسه توجیهی با قانونگذاران آنها را قانع كنند كه دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا به دنبال جنگ با ایران نیست.
پاتریك شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریكا پیش از این جلسه دلیل اعزام ناو هواپیمابر «آبراهام لینكلن» و همچنین بمب افكن های B-52 به منطقه خلیج فارس را با هدف بازدارندگی در مقابل ایران عنوان كرده بود.

**آمریكا یك طرف، جهان یك طرف
امروز مشخصا آمریكا دستكم در عرصه تجاری در مقابل اراده جهان قرار گرفته است. شاید كشورهای دنیا هنوز راهی كاملا مناسب برای مقابله با این زیاده خواهی ها پیدا نكرده اند اما می كوشند تا در برابر فشارهای آمریكا مقابله كنند.
متوقف ماندن مذاكرات تجاری چین و آمریكا پس از یازده بار برگزاری نشست های مختلف نتیجه شكست راهبردهای ضد تجاری آمریكا علیه كشورهای دیگر است.
اعزام نمایندگانی از سوی ژاپن، كره جنوبی و اروپا به آمریكا برای جلوگیری از اعمال تعرفه های تجاری و رایزنی های فراوان طرفین نشان می دهد اگر آمریكا بخواهد اراده تجاری اش را بر دیگران تحمیل كند آن زمان این جبهه جهانی با اقتدار بیشتری روبروی واشنگتن قد علم خواهد كرد.
امروز كشورهای مختلف دنیا بر این باورند كه باید با یكجانبه گرایی مقابله كرد آنها خواستار اصلاحاتی در سازمان تجارت جهانی برای حفظ این سازمان در برابر خواسته های قلدرمابانه آمریكا هستند.
در چین این كشور تهدید كرده است كه هر اقدامی علیه خود را تلافی خواهد كرد و از منافع مشروع شركت هایش حراست به عمل خواهد آورد.
اروپایی ها آماده رویارویی با تعرفه های آمریكا هستند و گفته اند كه در برنامه راه ابریشم با چین همكاری می كنند.
در كره جنوبی و ژاپن تلاش ها برای رویارویی با تعرفه های فزاینده آمریكا در جریان است و این كشورها گفته اند كه تسلیم زیاده خواهی ها نخواهند شد.
كشورهای دیگر نظیر روسیه، هند، پاكستان و آسیای جنوب شرقی را نیز نباید فراموش كرد كه همگی سیاست های ضد تجاری آمریكا را برای خود خطرناك می دانند و گفته اند كه نمی توانند به آمریكا باج بدهند.
چارچوب نظام تجاری جهان بعد از چندین دهه شكل گرفته است و بعید به نظر می رسد كه اراده ترامپ و همراهانش برای باج گیری از كشورهای دیگر با اولویت دادن به منافع آمریكا بتوانند باعث عقب نشینی كشورهای دیگر شود و آنها را به حاشیه براند.
آساق**231**1904**