۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴
کد خبر 83323830
۰ نفر
كرمانشاه ركورددار اجرای مجازات جایگزین حبس است

كرمانشاه- ایرنا- معاون فرهنگی اداره كل دادگستری استان كرمانشاه گفت: از سال 93 تاكنون بیش از 460 هزار ساعت مجازات جایگزین حبس در استان داشته‌ایم و از این نظر ركورددار كشور هستیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دانیال هودَرجی روز چهارشنبه در نشست امضای تفاهم‌نامه همكاری بین دادسرای مركز كرمانشاه و نهاد كتابخانه‌های عمومی استان افزود: كرمانشاه نه فقط افزایش جمعیت كیفری نداشته بلكه تنها استان كشور در سال 96 بود كه 1.5 درصد كاهش هم داشته است كه این موضوع نشانگر نگاه فرهنگی و كارشناسی در مقابله با جرایم است.
او در ادامه گفت: تفاهم‌نامه دادسرای مركز كرمانشاه و نهاد كتابخانه‌های استان هم با هدف ترغیب زندانیان به فعالیت‌های فرهنگی و استفاده بیشتر از كتاب و كتابخوانی و در نهایت كاهش جرم و جلوگیری از تكرار آن اجرایی می‌شود.
هودرجی این تفاهم نامه را بخشی از پروسه بازاجتماعی كردن زندانیان توصیف كرد و گفت: باید این موضوع جا بیفتد كه زندانی شدن یك فرد به هر دلیلی نمی‌تواند به معنای پایان حیات اجتماعی او باشد و بی‌شك راه‌های بازگشت او به جامعه فراهم است اما نیازمند عزم و تلاش خود او و نیز آغوش پذیرای جامعه است.
به گفته او «دستگاه قضایی تنها به دنبال مجازات نیست و وظایف فرهنگی خود را در حوزه پیشگیری هم دنبال می‌كند كه تفاهم نامه امروز یك گام در این مسیر است.»
طبق تفاهم‌نامه دادسرای مركز كرمانشاه و نهاد كتابخانه‌های استان، كارشناسان دادسرای جرایم زندانیان را به صورت دسته‌بندی شده در اختیار نهاد كتابخانه‌ها قرار می‌دهند و كارشناسان این نهاد هم مطابق با جرم و علاقه مندی زندانیان كتاب‌هایی با ادبیات آسان را برای مطالعه آنها توصیه و ارائه می‌كنند.
زندانیانی هم كه در طرح كتابخوانی همكاری مناسبی داشته باشند، مشمول سیاست های ارفاقی و تخفیف مجازات می شوند.
استان كرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 33 شهر و 2 هزار و 622 روستا است.
7444/8066