طرح های توسعه روستایی با محوریت اشتغال اجرا می شود

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل گفت: طرح های توسعه روستایی در این استان با محوریت افزایش تولید و ایجاد اشتغال اجرا می شود.

به گزارش ایرنا ، اكبر بهنامجو روز چهارشنبه در جلسه كارگروه تخصصی اشتغال استان افزود: از جمله طرح هایی كه با هدف اشتغالزایی در روستاها اجرایی می شود سه مجموعه پیست اسكی ، طرح های گردشگری ، مرغداری و دامداری است.
وی بیان كرد: تلاش بر این است با اقداماتی كه در راستای توسعه روستایی انجام می دهیم استان اردبیل به عنوان پایلوت توسعه پایدار روستایی در كشور معرفی شود.
استاندار اردبیل كمبود منابع آبی را یكی از مهم ترین علل مهاجرت روستاییان استان دانست و گفت: در صورت تامین منابع آبی برای شرب و كشاورزی بسیاری از اهالی روستاها مهاجرت معكوس را شروع خواهند كرد.
بهنامجو ادامه داد: در حال حاضر 65 مجتمع آبرسانی در مناطق روستایی استان تعریف شده كه در حال اجرا می باشد.
وی تصریح كرد: با تكمیل این مجتمع های آبرسانی تا سال 1400 حركت مناسبی در خصوص توسعه روستایی در بخش تامین آب انجام می گیرد.
وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در خصوص ایجاد اشتغال و راه اندازی واحدهای تولیدی گفت: فعال كردن واحدهای راكد از جمله مهم ترین اهداف در زمینه ایجاد اشتغال است كه با جدیت دنبال می شود.
بهنامجو افزود: در سال گذشته بیش از 135 واحد تولیدی روستایی راكد فعال شد و امسال نیز فعال كردن واحدهای راكد در اولویت اقدامات فرمانداران در شهرستان های استان قرار گرفته است.
وی به اقدامات توسعه ای در شهرستان های شمالی استان اشاره كرد و از آغاز عملیات اجرایی اتصال ریل جمهوری آذربایجان به پارس آباد خبر داد.
استاندار اردبیل گفت: با اتصال این خط آهن ترانزیت خوبی به كشور آذربایجان انجام گرفته و موجب رشد اقتصادی منطقه و رفاه روستاییان این شهرستان می شود.
بر اساس آمارهای موجود 32 درصد جمعیت یك میلیون و 270 هزار نفری استان اردبیل در مناطق روستایی زندگی می كنند.
3006/ 1257