واكنش روسیه به تحریم آمریكا:از سیاست های خودصرف نظر نمی كنیم

مسكو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای با انتقاد از دو بسته تحریمی علیه این كشور توسط آمریكا در كمتر از یك هفته اعلام كرد كه مسكو از سیاست های خود صرف نظر نمی كند.

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه روسیه كه امروز چهارشنبه منتشر شد، آمده است: آمریكا چه موافق باشد یا مخالف، مسكو به دفاع از قوانین بین المللی و مقابله با تروریست ها و همكاری با كشورهای دیگر به انتخاب خود ادامه می دهد.
در بیانیه گفته شده است: ظاهرا آمریكایی ها تلاش می كنند طرف روسی را به نقض قانون آمریكایی منع همكاریهای فنی-نظامی با ایران، كره شمالی و سوریه كه هیچ ارتباطی با روسیه ندارد، متهم كنند.
«در واقع تمایل برای انتقام گیری بخاطر كمك به تقویت سیستم پدافند هوایی سوریه كاملا آشكار است كه آمریكا و برخی شركای آن بارها با نقض قوانین بین المللی، استحكام این سیستم را مورد آزمایش قرار دادند.»
وزارت خارجه آمریكا روز سه شنبه سه شركت روسیه را به فهرست تحریم‌های این كشور اضافه كرد.
وزارت خارجه آمریكا در این خصوص اعلام كرد كه این سه شركت را به دلیل انتشار سلاح های كشتار جمعی برای ایران، سوریه و كره شمالی مورد تحریم قرار داده است.
كارخانه ساخت ماشین آلات مسكو آوانگارد، مركز آموزش موشك های پدافند هوایی گات‌چاینا و دفتر طراحی و ساخت سلاح تولا سه شركت تحریم شده هستند.
وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود آورده است: چنین بنظر می رسد آمریكا برای ازبین بردن نتایج مثبت دیدار مایك پمپئو وزیر امور خارجه این كشور از روسیه تلاش می كند و پس از دیدار وی در یك هفته اخیر برای دومین بار روسیه را تحریم كرد.
«جالب توجه است كه چند روز پیش واشنگتن تحریم هایی را علیه واحد واكنش سریع «ترك» مستقر در جمهوری چچن اعمال كرد كه وابسته به گارد ملی روسیه است و در واقع آمریكا تلاش می كند كه مانع مبارزه با تروریسم شود و همینك نیز از كسانی كه به سوریه برای مقابله با تروریست ها كمك می كنند، انتقام می گیرد.»
در این بیانیه خاطرنشان شده است: مقام های آمریكایی باید بدانند كه خود را در چه وضع نامناسبی قرار می دهند و این نكته را هم باید ذكر كرد كه اقدامات آنها به روابط روسیه و آمریكا و امكان برقراری همكاری های دوجانبه ضربه می زند.
آمریكا تاكنون بیش از 68 بسته تحریمی در مورد روسیه وضع كرده است.
اروپام*391*1346**